Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 października 2009 r.
20:22
Edytuj ten wpis

Będziemy o nich pamiętać

0 0 A A

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarło wiele osób bliskich naszym sercom. Niektórych dziś wspomnimy ze szczególnym sentymentem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
2008 listopad

Jerzy Leszczyński
Założyciel słynnego Teatru Wizji i Ruchu zmarł w Lublinie. Do ostatniej chwili pracował nad rozszerzoną wersją spektaklu "Idzie skacząc po górach”. Aktorzy Leszczyńskiego podjęli decyzję o kontynuowaniu prób i pokazaniu spektaklu w hołdzie swojemu Mistrzowi. Autor głośnych spektakli "Burza” i "Faust” i jeden z najciekawszych choreografów na świecie. Założył w Lublinie Szkołę Pantomimy.

Jan Machulski
Znany i ceniony aktor, reżyser, pedagog, niezapomniany Kwinto z filmu "Vabank” odszedł w wieku 80 lat. Aktor zmarł w warszawskim Szpitalu Bielańskim na serce. Występował na scenach wielu teatrów, gdzie zagrał około 70 ról. Był założycielem warszawskiego Teatru Ochota. Zagrał także wiele ról filmowych. Największą popularność zdobył w filmach swego syna, Juliusza Machulskiego: "Vabank” 1 i 2.
Jest laureatem m.in. Złotego Krzyża Zasługi i Złotej Odznaki "Zasłużony dla Miasta Lublina”.

Sławomir Myk
Doktor nauk humanistycznych, autor kilkuset haseł do Suplementu Współczesnego Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powszechnej Wydawnictwa Gutenberg Print. Od urodzenia był związany ze Świdnikiem. Wieloletni wychowawca i nauczyciel młodzieży. Od 2001 r. był koordynatorem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Świdniku. Był radnym miejskim w Świdniku.
Miał 56 lat.

grudzień

Maciej Kuroń
Zmarł w Izabelinie na skutek ciężkiej niewydolności układu krążenia. Miał 48 lat. Z wykształcenia historyk skończył podyplomowe studia gastronomiczne w USA. Autor kilkudziesięciu książek kucharskich, gwiazda telewizyjnych programów kulinarnych i bardzo skromny, serdeczny człowiek. Cenił kuchnię staropolską i domowe jedzenie. Znał się na rzeczy.

2009 styczeń

Tadeusz Lis
Był zastępcą komendanta Ośrodka Badań Weterynaryjnych w Puławach, dzisiaj będącego w strukturach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Jako zawodowy żołnierz pełnił służbę w Misji Pokojowej ONZ na Bliskim Wschodzie. Został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem ONZ "W Służbie Pokoju” oraz medalami "Za Zasługi dla Puław i Lubelszczyzny”. Był radnym miejskim w Puławach.

Edward Hyra
W wieku 71 lat, po długiej chorobie, zmarł generał brygady Edward Władysław Hyra, znakomity polski pilot, były komendant Szkoły Orląt w Dęblinie. W latach 1990–1995 pełnił funkcję komendanta Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, przemianowanej w 1994 na Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych. Generał Hyra pochodził z Torunia. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.



luty

Franciszek Starowieyski
To jeden z najbardziej oryginalnych polskich malarzy, grafików i scenografów. Zmarł w Warszawie, w wieku 79 lat. Był związany z Kazimierzem Dolnym i Lublinem. Zasłynął z plakatów teatralnych, Teatru Rysowania, w którym na żywo malował nagie kobiety. I fantastycznych rysunków. Jedną z jego modelek był nieżyjąca już aktorka lubelska Elżbieta Bojanowska. Zaprojektował Leszkowi Mądzikowi plakat do "Wilgoci”.

marzec

Zbigniew Religa
Znakomity polski kardiochirurg, były minister zdrowia. 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą w Polsce operację na sercu, a w rok później pierwszą udaną transplantację serca. Jego osiągnięciami były prace nad wykorzystaniem wszczepialnych urządzeń wspomagających pracę serca oraz nad wyprodukowaniem "sztucznego” serca. W 1992 r. założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. W latach 1996–1999 pełnił funkcję rektora Śląskiej Akademii Medycznej. W ostatnich latach życia prof. Religa poważnie chorował. Miał raka płuc. Mimo choroby, pełnił funkcję ministra zdrowia. Niemal do końca uczestniczył w pracach Sejmu.
Był m.in. Kawalerem Orderu Orła Białego. Miał 71 lat.

kwiecień

Andrzej Stelmachowski
Jeden z głównych inicjatorów Okrągłego Stołu, opozycjonista, pierwszy marszałek senatu. Miał 84 lata. Był wybitnym prawnikiem, działaczem społecznym i politycznym. W sierpniu 1980 r. pełnił funkcję doradcy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był także członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W 1989 r. był jednym z inicjatorów Okrągłego Stołu i uczestnikiem jego obrad.
W latach 1989–1991 piastował stanowisko marszałka Senatu RP I kadencji.

maj

Zbigniew Hołda
Angażował się w sprawy publiczne, nie bał wypowiadać niepopularnych poglądów – takiego zapamiętali Zbigniewa Hołdę prawnicy, dziennikarze i ci, w których imieniu występował. Profesor zmarł w wieku 59 lat. Był profesorem UMCS, kierownikiem Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności. W stanie wojennym Zbigniew Hołda doradzał "Solidarności”, był internowany. Po 1989 roku walczył o prawa człowieka w nowej Polsce. Był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
czerwiec

Henryk Lewczuk
Pseudonim "Młot”, legendarny dowódca antykomunistycznego podziemia. Rodowity chełmianin, był uczestnikiem kampanii wrześniowej i konspiracji ZWZ-AK. Jako dowódca drużyny w oddziale "Sędzimira” walczył z Niemcami w Lasach Parczewskich, pod Kolonią Warszawską i Czółnami. Był radnym miejskim w Chełmie, Sejmiku Województwa Lubelskiego i posłem na Sejm RP IV kadencji.

lipiec

Zbigniew Zapasiewicz
Miał 75 lat. Przyczyną śmierci aktora była choroba nowotworowa. Zbigniew Zapasiewicz dowiedział się o niej kilka dni wcześniej. Lekarze byli bezsilni. Wybitny aktor filmowy i teatralny. Na scenie debiutował rolą Ewarysta Galois w "Ostatniej nocy” według Leopolda Infelda w Teatrze Młodej Warszawy w 1956 roku. Grał m.in. w teatrach: Współczesnym, Dramatycznym, Powszechnym i Polskim. Przez wiele lat był stałym współpracownikiem krakowskiego Teatru STU. Wystąpił w ponad 70 filmach.

Leszek Kołakowski
Wybitny filozof, publicysta i prozaik. Zmarł w wieku 82 lat. Po wojnie studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Warszawskim. Na emigracji został członkiem Komitetu Obrony Robotników. Współpracował z paryską "Kulturą”. Wykładał na wielu zagranicznych uniwersytetach m.in. na Yale University, Berkeley University, University of Chicago. Na stałe związany był z Oxfordem. W 1997 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

październik

Marek Edelman
Ostatni żyjący przywódca powstania w getcie warszawskim, "strażnik żydowskich grobów” jak sam o sobie mówił. W czasie II wojny światowej był członkiem Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego, w 1942 był współzałożycielem Żydowskiej Organizacji Bojowej. Walczył w powstaniu w getcie, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie jako jedyny z ocalałych członków Żydowskiej Organizacji Bojowej, nie wyjechał z Polski. Miał 87 lat.

Tadeusz Baszyński
Rektor UMCS w latach 1981–1982. Od 1957 roku związany z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Za osiągnięcia naukowe i działalność społeczną był nagradzany licznymi nagrodami resortowymi i Polskiej Akademii Nauk, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i medalem "Zasłużony dla UMCS”.

Pozostałe informacje

To już oficjalne. Ostatnie 885 sztuk starych lamp  zastąpią bardziej energooszczędne - ledowe.

Jaśniej i taniej. Wymienią aż 885 lamp w mieście

Za dwa lata wszystkie drogi w Świdniku będą oświetlane nowoczesnymi lampami LED. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki niskooprocentowanej pożyczce udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Lublin

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Od 30 listopada wchodzą w życie nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka wyniesie średnio 12 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach ceny nieznacznie się zmienią.

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre
film

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

4-letnia dziewczynka ucierpiała w wypadku drogowym w powiecie radzyńskim. Jechała bez fotelika.

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

Wisła Puławy w sobotę po raz ostatni w tym roku powalczy o ligowe punkty

Wisła Puławy spróbuje pozytywnym akcentem zakończyć rok w Lubinie

Runda jesienna formalnie dobiegła końca, ale do rozegrania pozostały jeszcze mecze zaległe. Jednym z nich jest wyjazdowe starcie Wisły Puławy, która pojedzie po punkty do Lubina. Mecz z tamtejszym Zagłębiem II zaplanowano na sobotę (godz. 13).

Film z drona: Jak wykorzystać technologię w biznesie?

Film z drona: Jak wykorzystać technologię w biznesie?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu technologia odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych strategiach marketingowych. Jednym z najbardziej ekscytujących trendów ostatnich lat jest film reklamowy z drona. To innowacyjne rozwiązanie pozwala firmom nie tylko wyróżnić się na tle konkurencji, ale także dostarczyć klientom niezapomniane wrażenia wizualne. Krótkie, ale efektowne ujęcia z lotu ptaka potrafią na długo zapisać się w pamięci odbiorców.

Jak przygotować skórę do tatuażu?

Jak przygotować skórę do tatuażu?

Decyzja o zrobieniu tatuażu to nie tylko kwestia wyboru wzoru czy miejsca na ciele. To także odpowiednie przygotowanie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Tatuaż to trwała ingerencja w skórę, dlatego warto zadbać o kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić sobie najlepsze efekty i zminimalizować ryzyko komplikacji. Co ważne, przygotowania zaczynają się na długo przed wizytą w studiu. Nie zapominaj o wyborze odpowiedniego studia tatuażu. Profesjonalne studio zapewni nie tylko higieniczne warunki, ale także doradzi, jak dbać o skórę przed i po zabiegu. Konsultacja z doświadczonym tatuatorem to kluczowy krok, który rozwieje wszelkie wątpliwości i upewni Cię, że jesteś gotowy na ten krok.

Czy depilacja laserowa w zimie przynosi lepsze efekty?

Czy depilacja laserowa w zimie przynosi lepsze efekty?

Wiele osób zastanawia się, czy depilacja laserowa w zimie rzeczywiście przynosi lepsze rezultaty. To pytanie nabiera szczególnego znaczenia dla tych, którzy planują rozpocząć serię zabiegów w chłodniejszych miesiącach. Zima, z krótszymi dniami i mniejszą ekspozycją na słońce, może rzeczywiście stwarzać idealne warunki do tego typu procedur. Ale czy to faktycznie wpływa na skuteczność zabiegów?

Imprezy klubowe w weekend (29 - 30 listopada)
imprezy
29 listopada 2024, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (29 - 30 listopada)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Tym bardziej, że obecny weekend upłynie pod znakiem imprez andrzejkowych. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w Lublinie.

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium