Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 października 2009 r.
20:22
Edytuj ten wpis

Będziemy o nich pamiętać

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarło wiele osób bliskich naszym sercom. Niektórych dziś wspomnimy ze szczególnym sentymentem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
2008 listopad

Jerzy Leszczyński
Założyciel słynnego Teatru Wizji i Ruchu zmarł w Lublinie. Do ostatniej chwili pracował nad rozszerzoną wersją spektaklu "Idzie skacząc po górach”. Aktorzy Leszczyńskiego podjęli decyzję o kontynuowaniu prób i pokazaniu spektaklu w hołdzie swojemu Mistrzowi. Autor głośnych spektakli "Burza” i "Faust” i jeden z najciekawszych choreografów na świecie. Założył w Lublinie Szkołę Pantomimy.

Jan Machulski
Znany i ceniony aktor, reżyser, pedagog, niezapomniany Kwinto z filmu "Vabank” odszedł w wieku 80 lat. Aktor zmarł w warszawskim Szpitalu Bielańskim na serce. Występował na scenach wielu teatrów, gdzie zagrał około 70 ról. Był założycielem warszawskiego Teatru Ochota. Zagrał także wiele ról filmowych. Największą popularność zdobył w filmach swego syna, Juliusza Machulskiego: "Vabank” 1 i 2.
Jest laureatem m.in. Złotego Krzyża Zasługi i Złotej Odznaki "Zasłużony dla Miasta Lublina”.

Sławomir Myk
Doktor nauk humanistycznych, autor kilkuset haseł do Suplementu Współczesnego Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powszechnej Wydawnictwa Gutenberg Print. Od urodzenia był związany ze Świdnikiem. Wieloletni wychowawca i nauczyciel młodzieży. Od 2001 r. był koordynatorem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Świdniku. Był radnym miejskim w Świdniku.
Miał 56 lat.

grudzień

Maciej Kuroń
Zmarł w Izabelinie na skutek ciężkiej niewydolności układu krążenia. Miał 48 lat. Z wykształcenia historyk skończył podyplomowe studia gastronomiczne w USA. Autor kilkudziesięciu książek kucharskich, gwiazda telewizyjnych programów kulinarnych i bardzo skromny, serdeczny człowiek. Cenił kuchnię staropolską i domowe jedzenie. Znał się na rzeczy.

2009 styczeń

Tadeusz Lis
Był zastępcą komendanta Ośrodka Badań Weterynaryjnych w Puławach, dzisiaj będącego w strukturach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Jako zawodowy żołnierz pełnił służbę w Misji Pokojowej ONZ na Bliskim Wschodzie. Został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem ONZ "W Służbie Pokoju” oraz medalami "Za Zasługi dla Puław i Lubelszczyzny”. Był radnym miejskim w Puławach.

Edward Hyra
W wieku 71 lat, po długiej chorobie, zmarł generał brygady Edward Władysław Hyra, znakomity polski pilot, były komendant Szkoły Orląt w Dęblinie. W latach 1990–1995 pełnił funkcję komendanta Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, przemianowanej w 1994 na Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych. Generał Hyra pochodził z Torunia. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.



luty

Franciszek Starowieyski
To jeden z najbardziej oryginalnych polskich malarzy, grafików i scenografów. Zmarł w Warszawie, w wieku 79 lat. Był związany z Kazimierzem Dolnym i Lublinem. Zasłynął z plakatów teatralnych, Teatru Rysowania, w którym na żywo malował nagie kobiety. I fantastycznych rysunków. Jedną z jego modelek był nieżyjąca już aktorka lubelska Elżbieta Bojanowska. Zaprojektował Leszkowi Mądzikowi plakat do "Wilgoci”.

marzec

Zbigniew Religa
Znakomity polski kardiochirurg, były minister zdrowia. 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą w Polsce operację na sercu, a w rok później pierwszą udaną transplantację serca. Jego osiągnięciami były prace nad wykorzystaniem wszczepialnych urządzeń wspomagających pracę serca oraz nad wyprodukowaniem "sztucznego” serca. W 1992 r. założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. W latach 1996–1999 pełnił funkcję rektora Śląskiej Akademii Medycznej. W ostatnich latach życia prof. Religa poważnie chorował. Miał raka płuc. Mimo choroby, pełnił funkcję ministra zdrowia. Niemal do końca uczestniczył w pracach Sejmu.
Był m.in. Kawalerem Orderu Orła Białego. Miał 71 lat.

kwiecień

Andrzej Stelmachowski
Jeden z głównych inicjatorów Okrągłego Stołu, opozycjonista, pierwszy marszałek senatu. Miał 84 lata. Był wybitnym prawnikiem, działaczem społecznym i politycznym. W sierpniu 1980 r. pełnił funkcję doradcy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był także członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W 1989 r. był jednym z inicjatorów Okrągłego Stołu i uczestnikiem jego obrad.
W latach 1989–1991 piastował stanowisko marszałka Senatu RP I kadencji.

maj

Zbigniew Hołda
Angażował się w sprawy publiczne, nie bał wypowiadać niepopularnych poglądów – takiego zapamiętali Zbigniewa Hołdę prawnicy, dziennikarze i ci, w których imieniu występował. Profesor zmarł w wieku 59 lat. Był profesorem UMCS, kierownikiem Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności. W stanie wojennym Zbigniew Hołda doradzał "Solidarności”, był internowany. Po 1989 roku walczył o prawa człowieka w nowej Polsce. Był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
czerwiec

Henryk Lewczuk
Pseudonim "Młot”, legendarny dowódca antykomunistycznego podziemia. Rodowity chełmianin, był uczestnikiem kampanii wrześniowej i konspiracji ZWZ-AK. Jako dowódca drużyny w oddziale "Sędzimira” walczył z Niemcami w Lasach Parczewskich, pod Kolonią Warszawską i Czółnami. Był radnym miejskim w Chełmie, Sejmiku Województwa Lubelskiego i posłem na Sejm RP IV kadencji.

lipiec

Zbigniew Zapasiewicz
Miał 75 lat. Przyczyną śmierci aktora była choroba nowotworowa. Zbigniew Zapasiewicz dowiedział się o niej kilka dni wcześniej. Lekarze byli bezsilni. Wybitny aktor filmowy i teatralny. Na scenie debiutował rolą Ewarysta Galois w "Ostatniej nocy” według Leopolda Infelda w Teatrze Młodej Warszawy w 1956 roku. Grał m.in. w teatrach: Współczesnym, Dramatycznym, Powszechnym i Polskim. Przez wiele lat był stałym współpracownikiem krakowskiego Teatru STU. Wystąpił w ponad 70 filmach.

Leszek Kołakowski
Wybitny filozof, publicysta i prozaik. Zmarł w wieku 82 lat. Po wojnie studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Warszawskim. Na emigracji został członkiem Komitetu Obrony Robotników. Współpracował z paryską "Kulturą”. Wykładał na wielu zagranicznych uniwersytetach m.in. na Yale University, Berkeley University, University of Chicago. Na stałe związany był z Oxfordem. W 1997 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

październik

Marek Edelman
Ostatni żyjący przywódca powstania w getcie warszawskim, "strażnik żydowskich grobów” jak sam o sobie mówił. W czasie II wojny światowej był członkiem Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego, w 1942 był współzałożycielem Żydowskiej Organizacji Bojowej. Walczył w powstaniu w getcie, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie jako jedyny z ocalałych członków Żydowskiej Organizacji Bojowej, nie wyjechał z Polski. Miał 87 lat.

Tadeusz Baszyński
Rektor UMCS w latach 1981–1982. Od 1957 roku związany z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Za osiągnięcia naukowe i działalność społeczną był nagradzany licznymi nagrodami resortowymi i Polskiej Akademii Nauk, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i medalem "Zasłużony dla UMCS”.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium