Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

28 lutego 2011 r.
15:53
Edytuj ten wpis

Chcesz Oscara? Prosisz, masz! Korespondencja z USA

0 0 A A
Colin Firth w roli Jerzego VI Windsora (Fot. Dystrybutor filmu)
Colin Firth w roli Jerzego VI Windsora (Fot. Dystrybutor filmu)

Niech żyje przyjaźń amerykańsko-brytyjska! – można zawołać po uroczystości wręczenia po raz 83. nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zwanych Oscarami.





AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zgodnie z przewidywaniami wygrała koprodukcja Hollywoodu i Londynu poświęcona problemom logopedycznym króla Jerzego VI Windsora, które rozwiązuje z sukcesem specjalista-amator, niespełniony aktor australijski na emigracji w stolicy Imperium Brytyjskiego.

Stosownie do sytuacji, nawet stop z którego odlewane są w Chicago 35-centymetrowe i niemal czterokilogramowe oscarowe figurki nazywa się... "Brittania”.

Tym razem członkowie Akademii poszli znaną drogą honorowania opowieści o bohaterach dysfunkcyjnych, którzy przezwyciężają swe słabości, takich jak Rain Man czy Forrest Gump.

Tak jak te niezapomniane filmy z Dustinem Hoffmanem i Tomem Hanksem przed 22 i 17 laty, dziś "The King's Speech” (tradycyjnie bez sensu spolszczony na... "Jak zostać królem”) sięgnął po te same nagrody za: film, reżyserię, scenariusz i główną rolę męską. Różnica polega jednak na tym, że ten obraz, tamtym nie dorównuje. Podobnie jak Colin Firth w roli króla swoim poprzednikom.

Także cztery Oscary otrzymała "Incepcja” ("Inception”) Christophera Nolana z Roberto De Niro w roli szefa zespołu, który opracowuje rewolucyjna metodę technologicznej ingerencji w ludzką świadomość. Stosownie do tematyki, nagrody uhonorowały (i słusznie) zdjęcia, efekty specjalne, dźwięk i jego montaż.

W pokonanym polu znalazł się "Czarny Łabędź” Darrena Aronofsky'ego z wielką kreacją Natalie Portman w roli neurotycznej baleriny, bezwzględnie zwalczanej przez jej konkurentkę z tego samego zespołu, z którą na dodatek łączy ją patologiczna przyjaźń.

Gdyby film nie miał "królewskiej konkurencji” w postaci obrazu Toma Hoopera o zacinającym się w mowie następcy tronu, zapewne by wygrał. Co mu się słusznie należało.

Faworyzowany był "Social Network” Davida Finchera o tym, jak rodziła się kariera Facebook'a, którego pomysł autorstwa studentów Harvardu, braci Camerona i Tylera Winklevossów miał im "zarąbać” (i o co się procesują) ich kolega z uczelni Mark Zuckerberg, na czym zrobił gigantyczną karierę medialną i finansową.

Oscarami nagrodzone zostały, wartka akcja, muzyk i montaż. I to zdecydowanie wystarczy. Swoje otrzymała także kolejna ekranowa saga bokserska "Fighter”. Oscary za drugoplanowe kreacje męska i kobiecą trafiły do Christiana Bale, co nie było specjalnym zaskoczeniem i do Melissy Leo, co najbardziej zaskoczyło ją samą.

Ta 50-letnia nowojorczanka z East Village, aktorka i feministka nie miała raczej szczęścia do wielkich ról. Po nominacji oscarowej dała płatne ogłoszenia, w których sugerowała Akademii Filmowej... rozważenie jej dokonań w roli matki boksera.

Wydawało się, że ten dotąd nieznany w historii Oscarów "numer” zaowocuje utratą szans. Ale nie! Zadziałał schemat: prosisz – masz! Oczywiście nie tak do końca za nic. Odbierając statuetkę feministycznie rzuciła mięsem używając określenia "ku… wsko łatwo” na określenie tego, co myślała na temat zdobycia kiedyś Oscara przez Kate Winslet. Sama musiała nieźle się napracować. Nie tylko na planie i ekranie.

Wśród marginalnej kategorii filmów nieanglojęzycznych nagrodzono duński "In a better world” w reżyserii Susanne Bier. To ironiczne, niekiedy mroczne i zaskakujące story o relacjach dwóch rodzin. Przegrały: faworyzowany meksykański "Biutiful” Alejandro Gonzaleza Inarritu, kanadyjskie "Pogorzelisko” Denisa Villeneuve'a, grecki "Dogtooth” Giorgosa Lanthimosa i algierski "Outside the Law” Rachida Bouchareba, przez wielu uważany za "czarnego konia” tej stawki. Polska kinematografia tradycyjnie już się nie liczyła.

Totalną klapą zakończył się pomysł prowadzenia gali przez "młodych zdolnych”: Jamesa Franco i Anne Hathaway. Najbardziej znanemu prezenterowi Oscarów (i Ameryki) Billy Crystalowi do pięt nie dorastają. Kiedy więc ów "maestor” pojawił się na scenie w roli gościa-zapowiadacza, sala wstała i zgotowała mu owację. Ten dał zaraz próbkę swych lotów i lekcję "młodzieży”.

-Producenci mówią mi, że robi się tu dłużyzna, więc od razy przechodzimy do nagrody za najlepszy film - powiedział. Sala ryknęła śmiechem... Można sądzić, że za rok na tej scenie rządzić będzie z powrotem Crystal.

Nowojorskie akcenty poza Melissą Leo – były. Pierwszy taki, że za krótkometrażowy film fabularny "God of Love” ("Bóg miłości”) Oscara dostał dopiero co upieczony absolwent New York University Luke Matheny.

Ten obdarzony niesforną i bujną fryzurą, nim podziękował współpracownikom, szczerze zwrócił uwagę, że powinien się ostrzyc, jak mu wielu sugerowało, bo tak się nie wypada pokazywać. Niestety, mieli rację, ale on się naprawdę tego Oscara nie spodziewał. Kokiet?

Drugim akcentem był finał ceremonii w wykonaniu... chóru Szkoły Publicznej Nr 22 z nowojorskiej dzielnicy-wyspy Staten Island. Piątoklasiści pod dyrekcja Grega Breinberga rzucili na kolana publikę Kodak Theatre swoją interpretacją słynnego hitu "Over the Rainbow” ("Ponad tęczą). Była wśród nich córka mego mechanika samochodowego. Gratuluję Aleks! Rośnie ci gwiazda!

Zwycięzcy 83. rozdania Oscarów:

Najlepszy film "Jak zostać królem”
Najlepszy reżyser Tom Hooper ("Jak zostać królem”)
Najlepszy aktor pierwszoplanowy Colin Firth ("Jak zostać królem”)
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Natalie Portman ("Czarny Łabędź”)
Najlepszy aktor drugoplanowy Christian Bale ("The Fighter”)
Najlepsza aktorka drugoplanowa Mellissa Leo ("The Fighter”)
Najlepszy scenariusz oryginalny Kevin Seidler ("Jak zostać królem”)
Najlepszy scenariusz adaptowany Aaron Sorkin ("Social Network”)
Najlepsza scenografia "Alicja w Krainie Czarów”
Najlepsze zdjęcia "Incepcja”
Najlepsze efekty specjalne "Incepcja”
Najlepsza muzyka "Social Network”
Najlepszy montaż "Social Network”
Najlepszy dźwięk "Incepcja”
Najlepszy montaż dźwięku "Incepcja”
Najlepszy film obcojęzyczny "In a better world”
Najlepszy film krótkometrażowy "God of love”
Najlepszy film dokumentalny "Inside job”
Najlepszy krótki film dokumentalny "Strangers no more”
Najlepszy film animowany "Toy Story 3”
Najlepszy animowany film krótkometrażowy "The lost thing”
Najlepsza piosenka "We belong together” ("Toy Story 3”)
Najlepsza charakteryzacja "Wilkołak”.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium