Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 maja 2010 r.
17:12
Edytuj ten wpis

Irena Sendler i kardynał Stanisław Dziwisz uhonorowani przez Amerykanów

0 0 A A

Polska bohaterka czasu Holocaustu Irena Sendler i metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz uhonorowani zostali prestiżowymi nagrodami przyznanymi przez Ligę Przeciw Zniesławianiu (ADL).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
ADL to wpływowa organizacja amerykańska od 1913 roku zwalczającą antysemityzm i wszelkie przejawy nienawiści z motywów religijnych, rasowych, politycznych czy kulturowych.

W imieniu nieżyjącej Ireny Sendler, Nagrodę Odwaga Troski (Courage to Care), przyjęła z rąk dyrektora ADL Abrahama Foxmana, jej córka, Janina Zgrzembska. Uroczystość w Warszawie miała szczególną oprawę, a uczestniczyli w niej ambasadorowie Stanów Zjednoczonych Lee Feinstein i Izraela Zvi Rav-Ner wraz z małżonkami.

Podkreślono wielką odwagę i oddanie laureatki w dziele ratowania dzieci żydowskich, która organizowała w Warszawie przerzucanie ich z getta na stronę aryjską, a następnie lokowała w polskich przytułkach, zakonach i rodzinach, po wystawieniu papierów na polskie nazwiska. W ten sposób ocalonych dzieci żydowskich mogło być nawet 2,5 tysiąca.

Irena Sendler zapłaciła z swój heroizm aresztowaniem i katowaniem na Gestapo, skąd została wykupiona przez polskie Podziemie. W 1965 roku otrzymała tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

Wzruszona Janina Zgrzembska, dziękując za wyróżnienie powiedziała, że ma ono specjalne znaczenie bowiem przychodzi od ADL, organizacji, z którą liczą się powszechnie wszyscy na świecie. Zapowiedziała, że będzie ją pokazywać we wszystkich miejscach, gdzie będzie zapraszana na uroczystości upamiętniające jej matkę.

Nagroda "Odwaga Troski” przyznawana jest przez ADL od 1987 roku. Jednym z jej pierwszych laureatów był Jan Karski, a otrzymywali ją m.in. Oskar i Emilia Schindlerowie oraz ratujący Żydów dyplomaci: Aristides De Sousa Mendes, Selahattin Ulkumen, Chiune Sugihara, ludność francuskiego miasta Le Chambon-Sur-Lignon czy partyzanci z włoskiego Riccione.

W siedzibie krakowskich arcybiskupów przy Franciszkańskiej 3, Międzyreligijną Nagrodą im. Kardynała Augustyna Bea uhonorowany został przez Abrahama Foxmana kardynał Stanisław Dziwisz. Ta z kolei ważna nagroda przyznawana jest za kontynuowanie dzieła ekumenicznego II Soboru Watykańskiego. Jej patronem jest niemiecki teolog jezuicki, kardynał Augustyn Bea. Inicjator dialogu chrześcijańsko–żydowskiego i autor przełomowej deklaracji Kościoła – Nostra Aetate. Zniosła ona z Żydów odium bogobójstwa i odpowiedzialności za ukrzyżowanie Chrystusa.

Kardynał Stanisław Dziwisz jest, w oczach ADL, kontynuatorem myśli soborowej, najpełniej rozwiniętej przez Jana Pawła II, któremu wiernie towarzyszył przez 40 lat. Sens dzieła papieża–Polaka wyraża się najlepiej w podkreślanym przezeń twierdzeniu, iż antysemityzm jest grzechem, które obecnie niesie i konsekwentnie reprezentuje w polskim Episkopacie kardynał Dziwisz.

Wspominając o tym w laudacji, Abraham Foxman przypomniał także, iż niedawno metropolita krakowski na czele 300 pielgrzymów odwiedził sanktuarium pamięci narodowej Żydów, jerozolimskie Yad Vashem i modlił się w nim za sześć milionów zgładzonych w Holokauście Żydów.

Dziękując za uhonorowanie go nagrodą, laureat zauważył, że dokonania papieża Jana Pawła II w dziele zbliżenia chrześcijaństwa z judaizmem mają znacznie głębszą tradycję niż tylko "Nostra Aetate”, bowiem sięgają dzieciństwa Karola Wojtyły, spędzonego w rodzinnych Wadowicach u boku żydowskich rówieśników, z którymi przyjaźnie przetrwały nawet w latach powojennych oraz latach pontyfikatu.

– Jako biskup Krakowa chciałbym zapewnić, że Kościół katolicki w Polsce pragnie podążać za tym przykładem Jana Pawła II i odważnie odkrywać i odrzucać to wszystko, co czyni nasze życie niezgodne z Ewangelią. Dlatego też z przykrością dostrzegamy, że pomimo tak jednoznacznego nauczania ostatnich papieży na temat właściwego stosunku katolików do Żydów jeszcze nie wszyscy wśród nas potrafili przezwyciężyć w sobie uprzedzenia, urazy i szkodliwe stereotypy – mówił kardynał Dziwisz.

Dodawał, że po upadku komunizmu w Polsce "został położony solidny fundament pod wychowanie naszej młodzieży na strażników pamięci zamordowanego przez niemieckich nazistów żydowskiego świata, który przez wieki istniał w naszych rodzinach, miastach, miasteczkach i wsiach”.

– Dziękuję raz jeszcze za tę nagrodę, którą przyjmuję nie tylko w imieniu własnym, ale w imieniu wszystkich moich współziomków i współwyznawców, dla których to nowe braterstwo chrześcijan i Żydów jest cennym darem samego Boga – konkludował metropolita krakowski.

Abraham Foxman, odpowiadając na słowa kardynała, przypomniał wątek swej biografii. Został uratowany jako polskie dziecko przez Polkę Bronisławę Kurpiównę, a ochrzczony jako jej własne dziecko przez polskiego księdza, którego imienia i nazwiska nigdy nie poznał. – Gdyby nie oni, nie stałbym dziś przed wami... – mówił wyraźnie wzruszony.

Podczas obecnej wizyty w Polsce, Abraham Foxman spotkał się także z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim. Na czele misji ADL, jej dyrektor odwiedził najważniejsze miejsca związane z historią żydowską w Warszawie, Krakowie, Lublinie i na Podlasiu, w tym obozy koncentracyjne Majdanek i KL Auschwitz.

Zwiedzając odrestaurowaną Jesziwę Mędrców Lublina przy ulicy Lubartowskiej powiedział "Dziennikowi Wschodniemu”: Kolebką żydostwa światowego jest Polska. Tego faktu nie zdoła wymazać z historii nic. Ani Holocaust, ani późniejsze prześladowania władz komunistycznych. Stale poprawiające się relacje polsko-żydowskie i polsko-izraelskie są tego najlepszym dowodem. To jest kierunek, które prowadzi ku przyszłości i wart jest wszelkich wysiłków kontynuacji po obu stronach.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork

Pozostałe informacje

Piknik historyczno-wojskowy w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Piknik historyczno-wojskowy w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie

W sobotę w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie, odbył się piknik historyczno-wojskowy z okazji 80. Bitwy o Monte Cassino. Podczas wydarzenia zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne, przy których odbył się pokaz artylerii, broni palnej i białej.

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem
Janów Podlaski

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem

Nowy wójt gminy Janów Podlaski chce ściślej współpracować ze stadniną. Szansą może być turystyka. A okazją do tego z pewnością będzie sierpniowa aukcja Pride of Poland. Za kilka dni upubliczniona będzie lista koni aukcyjnych.

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla części województwa lubelskiego. Chodzi o południową część regionu.

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”
Tomaszów Lubelski

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”

Dzisiejszej nocy w miejscowości Bełżec, podczas trwania Ogólnopolskiej Akcji „PRĘDKOŚĆ” tomaszowska drogówka zatrzymała do kontroli kierowcę Volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium