Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 kwietnia 2010 r.
21:39
Edytuj ten wpis

Katastrofa w Smoleńsku: Kolejnych 30 trumien wróciło do Polski

Sławomir Skrzypek, Paweł Wypych, Jerzy Szmajdziński, Krzysztof Putra, Władysław Stasiak i pochodzący z Lubelszczyzny ks. Jan Osiński. Ich ciała, wśród innych ofiar tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, dotarły wczoraj do Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Specjalny samolot z Moskwy wylądował na warszawskim Okęciu po godz. 16. Na lotnisku zebrały się rodziny ofiar, przedstawiciele parlamentu, Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Premiera oraz duchowieństwo. Była także kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Trumny przykryte biało-czerwonymi flagami wyniesione zostały z samolotu przez żołnierzy. Umieszczono je na katafalkach, ustawionych na płycie lotniska. Wśród nich trumnę z ciałem ks. Jana Osińskiego, duchownego pochodzącego z Michowa pod Lubartowem.

– Wróciliście do ojczyzny, wróciliście do swych bliskich, ale dzisiaj wasi bliscy płaczą. Dzisiaj płacze cała Ojczyzna – powiedział premier Donald Tusk podczas swojego przemówienia.

Katastrofa samolotu prezydenta w Smoleńsku - pełna lista ofiar (MSZ)

W Warszawie jest rodzina ks. Jana. Wrócili z Moskwy, gdzie dokonali identyfikacji ciała. Bliscy będą w stolicy do pogrzebu, który odbędzie się w poniedziałek w katedrze polowej. Ks. Osiński zostanie pochowany w krypcie kaplicy lotników, obok biskupa polowego księdza Tadeusza Płoskiego, którego był sekretarzem.

– Krewni byli wdzięczni stronie rosyjskiej za otoczenie ich tam opieką i pomoc – mówi ks. Jan Brodziak, proboszcz parafii w Michowie, który jest w bliskim kontakcie z rodziną ks. Jana.

Parafia w Michowie organizuje wyjazd na poniedziałkowy pogrzeb. Będzie dysponowała trzema autokarami. Zapisy są przyjmowane z kancelarii parafii.

Po ceremonii powitania, żałobny kondukt przejechał ulicami Warszawy do hali Torwaru, gdzie odbywa się czuwanie modlitewne. Ma ono charakter prywatny. Do hali mogą wejść tylko najbliżsi.

– W tym momencie najważniejsze dla nas są rodziny ofiar. W środku są psycholodzy, kapłani – mówi rzecznik MSWiA Małgorzata Woźniak.

Dziś przyleci do Polski kolejny samolot z ciałami ofiar. Następnie odbędzie się, podobnie jak wczoraj, ceremonia powitania, po czym ciała zostaną przewiezione w kondukcie na Torwar.

Dotychczas zidentyfikowano 64 z 96 ofiar sobotniej tragedii. W niektórych wypadkach konieczne będzie jeszcze jednak potwierdzenie tożsamości testami DNA. Wczoraj wieczorem rodzina posła Edwarda Wojtasa nie miała jeszcze informacji z Moskwy, czy doszło do identyfikacji ciała parlamentarzysty.

– Jeszcze nie wiadomo też, kiedy odbędzie się pogrzeb Edwarda – mówi Edward Zyśko, przyjaciel i najbliższy sąsiad posła.

Smoleńsk: Katastrofa samolotu Tu 154. Prezydent Lech Kaczyński był na pokładzie. Nikt nie przeżył

Oni wczoraj wrócili:

Joanna Agacka-Indecka, przewodnicząca Naczelnej Rady Adwokackiej

Czesław Cywiński, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK

Leszek Deptuła, poseł PSL

ppłk Zbigniew Dębski, członek Kapituły Orderu Wojennego Virtutti Militari

Katarzyna Doraczyńska

Aleksander Fedorowicz, tłumacz języka rosyjskiego

Janina Felińska, Senator PiS

ppłk Jarosław Florczak, funkcjonariusz BOR

por. Paweł Janeczek, funkcjonariusz BOR

Dariusz Jankowski, z Kancelarii Prezydenta RP

Mariusz Kazana, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ

abp gen. bryg. Miron Chodakowski, prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego

gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki, kanclerz Orderu Wojennego Virtutti Militari

Stanisław Komorowski, podsekretarz Stanu w MON

chor. Paweł Krajewski, funkcjonariusz BOR

płk dr hab. Wojciech Lubiński, lekarz prezydenta RP

Tomasz Merta, podsekretarz Stanu w MKiDN

kpt. Dariusz Michałowski, funkcjonariusz BOR

Justyna Moniuszko, stewardessa

ppor. Piotr Nosek, funkcjonariusz BOR

Piotr Nurowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

ks. ppłk Jan Osiński, Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

ks. płk Adam Pilch, Ewangelickie Duszpasterstwo Polowe

Krzysztof Putra, Wicemarszałek Sejmu

ks. prof. Ryszard Rumianek, Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Sławomir Skrzypek, Prezes Narodowego Banku Polskiego

Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta RP

chor. Jacek Surówka, funkcjonariusz BOR

Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu RP

Paweł Wypych, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Pozostałe informacje

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie
galeria

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium