Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 marca 2020 r.
14:51

Kostnica na lodowisku i wojsko w sklepach. Jak wygląda życie w Madrycie?

91 0 A A

W Hiszpanii jest obecnie ponad 56 tys. osób zakażonych koronawirusem. Pochodząca z Lublina Luiza Berek od ponad 15 lat mieszka w Madrycie. Dziś, przerażona sytuacją, apeluje do Polaków by zostali w domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Luiza Berek: – 1 marca, kiedy w całym kraju było 58 przypadków zakażenia, wszyscy to bagatelizowali. Ludzie wychodzili z domów, dzieci chodziły do szkoły. 4 dni później zmarły 2 osoby, a zarażonych było 200. W Madrycie z okazji Dnia Kobiet (8 marca) odbył się Marsz Równości, w którym wzięło udział 12 tys. osób. Następnego dnia w samej stolicy odnotowano 600 przypadków zakażenia. Władze podjęły decyzję o zamknięciu szkół, a ludzie rzucili się na sklepy, by zrobić zapasy jedzenia.

12 marca odnotowano już 1400 przypadków, a następnego dnia liczba ta wzrosła prawie 5-ciokrotnie i od tamtej pory zaczęła drastycznie rosnąć. Dziś jest w Hiszpanii ponad 47 tys. zdiagnozowanych, a w samym Madrycie prawie 14,5 tys. Rząd informuje obywateli, że przypadków będzie coraz więcej.

– Szpitale są przepełnione. Brakuje zarówno personelu, jak i sprzętu: respiratorów czy masek. Wojsko od dwóch dni sprawdza też domy starców i mieszkania osób, które widnieją w ewidencji jako mieszkający samotnie. Cały czas znajdują zwłoki, które już od jakiegoś czasu leżały w tych domach – nakreśla sytuację mieszkanka Madrytu.

W 48 godzin na terenie targów IFEMA w Madrycie skonstruowano szpital polowy, który może pomieścić 5 500 pacjentów.

Problemem jest też brak miejsc w domach pogrzebowych i kostnicach, dlatego tymczasową kostnicę stanowi teren ogromnego lodowiska w centrum handlowym Palacio de Hielow Madrycie.

– Nie ma miejsc. Nie ma worków. Nie ma sprzętu. Od dwóch dni zwłoki zwożone są na lodowisko. Położono na lód specjalny, syntetyczny materiał, aby ciała nie miały z nim bezpośredniej styczności. Zwłoki leżą tam, dopóki zajmą się nimi pracownicy domów pogrzebowych czy służb komunalnych – mówi Luiza Berek.

Rodzina nie ma możliwości kontaktu z chorymi przed śmiercią. Nie może urządzić pogrzebu ani żadnego pożegnania.

Hiszpanie to naród niezwykle rozrywkowy, prowadzący barwne życie społeczne. Na ten moment, zwykle kolorowe i przepełnione ulice zamarły. Jedynie wieczorami z balkonów słychać zlewający się w jedno głos narodu, nucącego pieśni ku pokrzepieniu serc.

– Można wyjść z domu w jego pobliże, ale tylko ze zwierzętami domowymi. W sklepie trzeba robić wyłącznie duże zakupy. Jest zakaz kupowania jednej bułki czy paczki papierosów. Wcześniej ludzie wychodzili do sklepu, żeby się przejść. Teraz wszystko kontroluje wojsko. Sprawdzają dokumenty tożsamości. Pilnują, żeby osoby zameldowane pod tym samym adresem nie robiły zakupów zbyt często – opowiada Berek.

Zobacz także: Centrum wystawowe w Madrycie przekształcone w szpital polowy

Wideo: RUTPLY / x-news

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Efektywne zarządzanie magazynem stało się kluczowym elementem sukcesu wielu przedsiębiorstw. W miarę rozwoju technologii, infrastruktura magazynowa znacząco się zmienia, wprowadzając innowacyjne rozwiązania automatyzacji, które poprawiają efektywność i redukują koszty operacyjne. W artykule przyjrzymy się, jakie elementy infrastruktury magazynowej są kluczowe oraz jakie możliwości automatyzacji i automatyki mogą być zastosowane, aby zoptymalizować działanie magazynów.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowych

Radni nie chcą już transmisji komisji. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich je popiera

Komisja już poparła, teraz sprawą zajmą się radni na sesji. Wszystko wskazuje na to, że po niespełna roku mieszkańcy Białej Podlaskiej stracą możliwość oglądania transmisji komisji w internecie. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich popiera takie rozwiązanie.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP

W niedzielę na ulicach całej Polski wszędzie będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Maszeruje WOT już od roku

Maszeruje WOT już od roku

Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z centralną siedzibą w Radomiu działa już od roku. Godziny spędzone na próbach orkiestry czy treningach musztry w przypadku kompanii, procentują efektownymi występami. Żołnierze tej formacji często prezentują się w Lubelskiem.

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody
POGODA
film

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody

Posłuchaj jakie temperatury czekają nas w ten weekend. Prognozę pogody przedstawia Gabriela Szewczyk.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki

Bogdanka LUK Lublin gra z GKS Katowice, powtórka mile widziana

GKS Katowice będzie przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin w spotkaniu 22. kolejki. Pierwszy gwizdek w hali Globus, w sobotę, o godzinie 20.30.

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wykryto drugie ognisko wścieklizny w województwie lubelskim. Bezpański kot zaatakował inne zwierzęta oraz właściciela gospodarstwa.

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)
impreza
24 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy mamy karnawał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

LOTTO spełnia marzenia!

LOTTO spełnia marzenia!

Pula wypłaconych wygranych w 2024 roku na Lubelszczyźnie przekroczyła 200 MILIONÓW zł. Zapraszamy do punktów LOTTO i na www.lotto.pl, a także do gry przez aplikację!

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół
film

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół

Gościem programu Dzień Wschodzi jest Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania. Z wiceprezydentem rozmawiamy o tym, jak miasto finansuje szkoły i dlaczego koszty edukacji rosną. Jak wytłumaczyć budowanie nowych szkół w mieście w sytuacji, kiedy w innych częściach miasta szkoły są łączone i likwidowane? Na te i inne pytania odpowie nasz gość.

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"
galeria

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej. Jest jednak ograniczenie.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium