Wielkanoc w Nowym Jorku jest zawsze specjalnym wydarzeniem. Po pierwsze, jest to najbardziej katolickie miasto amerykańskie. To powód generalny. Są też bardziej szczegółowe.
Sobota była u św. Franciszki, tradycyjnie dniem święcenia pokarmów. Od rana przed grobem Chrystusa w tej świątyni stanęła warta polskich strażaków, jak nakazuje polska tradycja wielkanocna.
- Nie zmogły jej nawet rozbiory Polski. Skoro mamy także kawałek Polski w tym miejscu na Brooklynie, nie widzę przeszkód, aby polscy strażacy nadawali powagi misterium ofiary i zmartwychwstania Pańskiego takze w Brooklynie... – mówi proboszcz.
Pomysł strażackiej warty poddał ks. Kurowskiemu Eugeniusz Ficek, który przybył do Ameryki z Gniewczyny koło Przeworska. Miejscowości znanej w Polsce z wielkanocnej tradycji "Turków” związanej z powrotem spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego. Podczas świąt odbywa się uroczysta parada oddziału przebranego za wojsko tureckie. W "Turków” wcielają się na ogół strażacy-ochotnicy. Ficek latami był "komendantem tureckim” odpowiedzialnym za paradę i jej przygotowanie. Proboszcz szybko podjął decyzję o powołaniu oddziału strażackiego. Znaleziono w parafii kilkunastu polskich strażaków i strażaków-ochotników. Zamówiono dla nich w Toruniu, szyte na miarę mundury galowe. Szable zakupił ksiądz-proboszcz.
W tym roku warta stoi już po raz trzeci. Jej uczestnikiem od początku jest Czesław Szostek z Zielonki koło Rzeczycy Ziemiańskiej pod Kraśnikiem. To on, zajął się ceremoniałem. Po trzech latach służby w Kampanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, miał coś do powiedzenia w tej materii.
Teraz wszystko chodzi jak w zegarku. Trzymanie warty, jej zmiana, oddawanie honorów, salutowanie szablą itd. Ceremoniał robi wrażenie na wszystkich.
Strażacy trzymają wartę także przed monumentalnym pomnikiem Jana Pawła II przed kościołem Świętej Franciszki. Był pierwszym odsłoniętym na świecie po śmierci Ojca Świętego. Miał tego dokonywać arcybiskup Stanisław Dziwisz, ale już po rozesłaniu zaproszeń, okazało się, że Watykan na tę samą datę wyznaczył jego ingres na metropolitę krakowskiego.
W Nowym Jorku zastąpił go ks. biskup Tadeusz Pieronek. Odsłonięcie papieskiego pomnika przed polskim kościołem na Brooklynie uświetniły obecnością władze Nowego Jorku, przedstawiciele ONZ i naturalnie władze kościelne. Co rok celebrowane są przy nim kolejne rocznice śmierci papieża-Polaka.
Jedyne co różnić będzie Polaków i Amerykanów tego dnia to pieśni. Przez Stany wybrzmi wykonanie poruszającego popularnego songu "Above All” ("Ponad wszystk0”) autorstwa Michaela M. Smitha. Ten siedmiokrotny zdobywca nagrody Grammy , którego płyty rozeszły się już w ponad 15 milionach egzemplarzy, jest światową gwiazdą numer jeden gatunku "Christian Contemporary Song”, współczesnej piosenki chrześcijańskiej. Podaje treści duchowe jak Phil Collins. Okazuje się, że można. Choć szkoda, że nie nad Wisłą.