Od soboty obowiązują rygorystyczne obostrzenia w powiatach z największą liczbą zakażeń. Resort zdrowia podzielił je na „czerwone” i „żółte”. W Lubelskiem największe szanse, by znaleźć się na tej liście, ma powiat bialski
– Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim – poinformował w czwartek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Nowe obostrzenia nie dotyczą na razie województwa lubelskiego.
– Jeśli jednak w powiecie bialskim sytuacja będzie się nadal dynamicznie rozwijała to właśnie tam mogą zostać wprowadzone – przyznaje Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Według stanu na środę w powiecie bialskim i Białej Podlaskiej było ok. 130 aktywnych chorych, najwięcej w całym województwie.
Jak podkreśla wojewoda, na tle kraju w naszym województwie nie jest najgorzej.
– Nie mniej jednak warto zwrócić uwagę na dynamikę zachorowań. Do 12 czerwca, czyli w ciągu 3,5 miesiąca epidemii, mieliśmy łącznie 523 potwierdzone przypadki zakażeń, w tym 49 aktywnych chorych. Potem sytuacja zaczęła się zmieniać – tłumaczy Sprawka. I precyzuje: Od 12 czerwca do dzisiaj (czwartek-red.), czyli w krótszym czasie, mamy mniej więcej taką samą liczbę potwierdzonych przypadków, ale liczba aktywnych chorych w całym województwie wzrosła do ok. 280. Widać więc wyraźnie, że dynamika w czerwcu, lipcu i sierpniu jest większa niż w pierwszych miesiącach epidemii.
W czwartek w Lubelskiem było 13 nowych przypadków zakażeń koronawirusem: po trzy z Białej Podlaskiej i Lublina, dwa z powiatu opolskiego, cztery z powiatu biłgorajskiego i jeden z powiatu tomaszowskiego.
Dotychczas na terenie województwa lubelskiego potwierdzono 1058 przypadków zakażenia koronawirusem (21 osób zmarło). Jest 286 aktywnych chorych, a 742 osób pokonało wirusa.
Obostrzenia dotyczące powiatów „czerwonych” i „żółtych” wejdą w życie już w sobotę.
Z kolei od 1 września rząd wprowadza obowiązek posiadania zaświadczenia od lekarza o czynnikach, które uniemożliwiają noszenie maseczek.
W „czerwonych” obowiązkowe maseczki
Powiaty „czerwone” (więcej niż 12 zakażeń na 10 tys. osób) będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i wodzisławskim.
W przestrzeni publicznej mieszkańcy będą musieli nosić maseczki. Mniej osób ma być w autobusach (50 proc. miejsc siedzących) i na uroczystościach, np. weselach (maks. 50 osób). Do tego zakaz organizacji kongresów i targów oraz wydarzeń kulturalnych, a wydarzenia sportowe bez udziału publiczności. Do tego zakaz działalności m.in. parków rozrywki i sanatoriów.
W „żółtych” mniejsze wesela
Łagodniejsze rygory wejdą w życie w powiatach „żółtych” (6-12 zakażeń na 10 tys. osób): wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.
Będzie tam można organizować wydarzenia kulturalne czy sportowe, ale z ograniczeniem do 25 proc. uczestników. W uroczystościach rodzinnych (np. weselach) będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Nie zmienią się natomiast zasady dotyczące ograniczeń w kościołach, noszenia maseczek czy też transportu zbiorowego.