Dziś o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku rozpoczęła się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicza. W internecie jest transmisja online pogrzebu
Godz. 14.56
Msza pogrzebowa Pawła Adamowicza wkrótce się zakończy. To koniec naszej relacji. Przypomnijmy, że do godz. 19 trwa żałoba narodowa.
Godz. 14.47
Urna z prochami Pawła Adamowicza zostanie złożona w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej.
Godz. 14.40
Piotr Adamowicz, brat Pawła, przypomniał, że Młodzież Wszechpolska wydała na prezydenta Gdańska i i inych prezydentów miast "polityczny akt zgonu". – Uznano, że sprawy nie ma. Taki drobny happening – powiedził Piotr Adamowicz.
Godz. 14.23
– Trzeba skończyć z nienawiścią, nienawistnym językiem, pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, mediach, w szkołach, parlamencie i w Kościele – powiedział o. Ludwik Wiśniewski, dominikanin z Lublina, honorowy obywatel Gdańska. – Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju – dodał.
Jego przemówienie nagrodzono długimi brawami w Bazylice Mariackiej.
Godz 14.20
Aleksander Hall, historyk i przyjaciel Pawła Adamowicza powiedził, że "nienawiść, która zabiła Pawła wzbudzano i podsycano"
– Tak przedstawiały go tak zwane media publiczne – mówił Aleksander Hall. – Apeluję do rządzących aby zerwali z tymi praktykami – dodał.
Godz. 14.14
– Cisza, dzisiaj potrzebna jest nam cisza. Ale cisza nie oznacza obojętności – powiedziała Magdalena Adamowicz, przypominając o tym, że jej męża i całą rodzinę "dotknęło wiele niegodziwości i złych słów".
Godz. 14.08
Na zakończenie uroczystości pogrzebowych żona Pawła Adamowicza podziękowała za uroczystość kościołowi gdańskiemu oraz przedstawicielom innych kościołów, którzy uczestniczyli we mszy. Złożyła również podziękowanie przedstawicielom urzędu miasta oraz lekarzom.
– Dziękuję wam z całego serca, wiem że robiliście wszystko żeby uratować Pawła – powiedziała Magdalena Adamowicz.
Godz. 13.55
Kończy się przyjmowanie komunii świętej. Za chwilę rozpoczną się obrzędy ostatniego pożegnania.
Godz. 12.51
Abp Sławoj Leszek Głódź podziękował w homilii Pawłowi Adamowiczowi za wspieranie gdańskiego Kościoła i uczestniczenie w wielu kościelnych uroczystościach.
– Był praktykującym katolikiem, nie wstydził się swej wiary – mówił Sławoj Leszek Głódź.
Godz. 12.37
Homilię głosi abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański powiedział, że różańce dla bliskich zmarłego Pawła Adamowicza przysłał papież Franciszek.
Godz. 12.14
Abp Henryk Muszyński odczytał list kondolencyjny od prymasa Polski Wojciecha Polaka, który przebywa w Panamie na spotkaniu z okazji Światowych Dni Młodzieży.
Godz. 12
Rozpoczęła się msza pogrzebowa Pawła Adamowicza. W Gdańsku i w wielu miastach Polski, także w Lublinie o godz. 12 słychać było syreny alarmowe ku czci zamordowanego prezydenta Gdańska.
Jak podaje portal Gdansk.pl mszy przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Homilię wygłosi abp Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup metropolita gdański. Msza św. będzie miała charakter ekumeniczny, międzywyznaniowy i międzyreligijny - z udziałem kapłanów nie tylko katolickich.
W uroczystościach bierze udział bardzo wielu polityków i samorządców. Jest prezydent Polski Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Są byli prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Jest także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Pożegnanie Pawła Adamowicza. Tłumy na ulicach miasta
>>>
W piątek wieczorem tłumy ludzi towarzyszyły "ostatniemu spacerowi" prezydenta Pawła Adamowicza ulicami Gdańska. Pochód wyruszył z Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi oddało hołd zmarłemu w ciągu ostatnich 24 godzin.
Trasa konduktu przebiegała obok miejsc istotnych dla zmarłego, w tym jego rodzinnego domu i szkół, w których się uczył. Trumna z ciałem została ustawiona w Bazylice Mariackiej, gdzie następnie odbyła się msza.
Dziś o godz. 10 otwarto drzwi Bazyliki Mariackiej dla wszystkich, którzy mają identyfikatory i mogą wejść do środka. Dla pozostałych mieszkańców chcących wspólnie uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych urząd ustawił pięć telebimów. Urzędnicy zaapelowali, aby jeszcze dzisiaj korzystać głównie z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Władze Gdańska obawiają się, że olbrzymia liczba chętnych chcących pożegnać Pawła Adamowicza może doprowadzić do zamknięcia części stref ze względów bezpieczeństwa.
Transmisję online pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza można oglądać w internecie za pośrednictwem portalu Gdansk.pl
Wideo: TVN 24 / x-news