Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 stycznia 2019 r.
10:43

"Trzeba skończyć z nienawiścią". Mocne słowa o. Wiśniewskiego na pogrzebie prezydenta Gdańska [wideo]

0 A A

Dziś o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku rozpoczęła się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicza. W internecie jest transmisja online pogrzebu

Aktualizacja artykułu: 19 stycznia 2019 r. 16:20
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 14.56

Msza pogrzebowa Pawła Adamowicza wkrótce się zakończy. To koniec naszej relacji. Przypomnijmy, że do godz. 19 trwa żałoba narodowa.

Godz. 14.47

Urna z prochami Pawła Adamowicza zostanie złożona w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej.

Godz. 14.40

Piotr Adamowicz, brat Pawła, przypomniał, że Młodzież Wszechpolska wydała na prezydenta Gdańska i i inych prezydentów miast "polityczny akt zgonu". – Uznano, że sprawy nie ma. Taki drobny happening – powiedził Piotr Adamowicz.

Godz. 14.23

– Trzeba skończyć z nienawiścią, nienawistnym językiem, pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, mediach, w szkołach, parlamencie i w Kościele – powiedział o. Ludwik Wiśniewski, dominikanin z Lublina, honorowy obywatel Gdańska. – Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju – dodał.

Jego przemówienie nagrodzono długimi brawami w Bazylice Mariackiej.

Godz 14.20

Aleksander Hall, historyk i przyjaciel Pawła Adamowicza powiedził, że "nienawiść, która zabiła Pawła wzbudzano i podsycano"

– Tak przedstawiały go tak zwane media publiczne – mówił Aleksander Hall. – Apeluję do rządzących aby zerwali z tymi praktykami – dodał.

Godz. 14.14

– Cisza, dzisiaj potrzebna jest nam cisza. Ale cisza nie oznacza obojętności – powiedziała Magdalena Adamowicz, przypominając o tym, że jej męża i całą rodzinę "dotknęło wiele niegodziwości i złych słów".

Godz. 14.08

Na zakończenie uroczystości pogrzebowych żona Pawła Adamowicza podziękowała za uroczystość kościołowi gdańskiemu oraz  przedstawicielom innych kościołów, którzy uczestniczyli we mszy. Złożyła również podziękowanie przedstawicielom urzędu miasta oraz lekarzom.

– Dziękuję wam z całego serca, wiem że robiliście wszystko żeby uratować Pawła – powiedziała Magdalena Adamowicz.

Godz. 13.55

Kończy się przyjmowanie komunii świętej. Za chwilę rozpoczną się obrzędy ostatniego pożegnania.

Godz. 12.51

Abp Sławoj Leszek Głódź podziękował w homilii Pawłowi Adamowiczowi za wspieranie gdańskiego Kościoła i uczestniczenie w wielu kościelnych uroczystościach.

– Był praktykującym katolikiem, nie wstydził się swej wiary – mówił Sławoj Leszek Głódź. 

Godz. 12.37

Homilię głosi abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański powiedział, że różańce dla bliskich zmarłego Pawła Adamowicza przysłał papież Franciszek.

Godz. 12.14

Abp Henryk Muszyński odczytał list kondolencyjny od prymasa Polski Wojciecha Polaka, który przebywa w Panamie na spotkaniu z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Godz. 12

Rozpoczęła się msza pogrzebowa Pawła Adamowicza. W Gdańsku i w wielu miastach Polski, także w Lublinie o godz. 12 słychać było syreny alarmowe ku czci zamordowanego prezydenta Gdańska.

Jak podaje portal Gdansk.pl mszy przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Homilię wygłosi abp Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup metropolita gdański. Msza św. będzie miała charakter ekumeniczny, międzywyznaniowy i międzyreligijny - z udziałem kapłanów nie tylko katolickich.

W uroczystościach bierze udział bardzo wielu polityków i samorządców. Jest prezydent Polski Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Są byli prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Jest także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Pożegnanie Pawła Adamowicza. Tłumy na ulicach miasta

>>>

W piątek wieczorem tłumy ludzi towarzyszyły "ostatniemu spacerowi" prezydenta Pawła Adamowicza ulicami Gdańska. Pochód wyruszył z Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi oddało hołd zmarłemu w ciągu ostatnich 24 godzin.

Trasa konduktu przebiegała obok miejsc istotnych dla zmarłego, w tym jego rodzinnego domu i szkół, w których się uczył. Trumna z ciałem została ustawiona w Bazylice Mariackiej, gdzie następnie odbyła się msza.

Dziś o godz. 10 otwarto drzwi Bazyliki Mariackiej dla wszystkich, którzy mają identyfikatory i mogą wejść do środka. Dla pozostałych mieszkańców chcących wspólnie uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych urząd ustawił pięć telebimów. Urzędnicy zaapelowali, aby jeszcze dzisiaj korzystać głównie z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Władze Gdańska obawiają się, że olbrzymia liczba chętnych chcących pożegnać Pawła Adamowicza może doprowadzić do zamknięcia części stref ze względów bezpieczeństwa.

Transmisję online pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza można oglądać w internecie za pośrednictwem portalu Gdansk.pl

Wideo: TVN 24 / x-news

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium