Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 października 2011 r.
10:44
Edytuj ten wpis

Prestiżowa nagroda ADL otrzyma imię Jana Karskiego

0 0 A A
W 1988 roku Nagrodę, jako jeden z pierwszych laureatów, otrzymał Jan Karski (z lewej)<br />
 (ADL)
W 1988 roku Nagrodę, jako jeden z pierwszych laureatów, otrzymał Jan Karski (z lewej)
(ADL)

Prestiżowa nagroda Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) otrzyma imię Jana Karskiego, legendarnego emisariusza Polski Podziemnej, który apelował do świata o powstrzymanie Holocaustu.






AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Liga Przeciw Zniesławianiu od 1987 roku przyznaje "Courage to Care” Award. Otrzymają ją ludzie z całego świata, którzy mieli odwagę otaczać opieką i ratować podczas II wojny znajdujących się w śmiertelnym zagrożeniu Żydów.

Jednym z pierwszych wyróżnionych "Courage to Care” Award był Jan Karski, legendarny emisariusz Polski Podziemnej, który apelował do świata o powstrzymanie Holocaustu. Teraz nagroda będzie nosić imię tego właśnie bohatera narodów polskiego, żydowskiego i amerykańskiego.

Z prośbą o zaakceptowanie takiej idei zwrócił się do Kazimierza Pawełka z Lublina, prezesa Towarzystwa Jana Karskiego, Abraham Foxman, dyrektor ADL.

– Nasza odpowiedź może być tylko pozytywna – powiedział nam red. Pawełek. – Jest nam tym bardziej przyjemnie, że Abrahama Foxmana łączyły z Janem Karskim przyjacielskie więzi, a dziś robi wiele dla utrwalania jego pamięci. Jest on także laureatem Nagrody Orła Jana Karskiego, którą otrzymał w 2007 roku.

Dodając więcej informacji o nagrodzie, trzeba odnotować, że pośmiertnie wyróżniona została nią m.in. Irena Sendlerowa, wywożącą z warszawskiego getta dzieci żydowskie i organizująca im aryjskie papiery oraz schronienie u Polaków.

"In gremio” uhonorowano naród bułgarski. Podczas wojny decyzją parlamentu tego formalnie współpracującego z hitlerowskimi Niemcami państwa odmówiono wydania im bułgarskich Żydów, oferując za każdego z nich kontrybucję. Berlin ofertę Sofii przyjął. Uratowano życie wielu tysięcy.

Z kolei Duńczycy, również uhonorowani jako cały naród, w podobnej sytuacji na niemieckie żądania wydania im Żydów spontanicznie zorganizowali ich ewakuację kutrami i łodziami do neutralnej Szwecji.

Są na liście nagrodzonych Emilia i Oskar Schindlerowie. Są dyplomaci wystawiający Żydom "lewe” wizy i paszporty, są partyzanci, lekarze, ale także zwykli, prości ludzie dobrej woli. Jest to galeria ludzkiej solidarności i chwały.

Nagroda ma formę specjalnej plakiety z płaskorzeźbami znanego artysty (rzeźbiarza, scenografa, malarza) Arbita Blatasa, litewskiego Żyda, ocalałego z Holocaustu, tworzącego w Paryżu i Nowym Jorku.

Poszczególne rzeźby przedstawiają losy Żydów podczas Holocaustu. Są to repliki takich samych, dużo większych form rzeźbiarskich umieszczonych na Murze Pamięci Holocaustu w Wenecji.

– Nie znajduję bardziej godnego patrona tej nagrody niż Jan Karski. Wielki Polak i człowiek. Dla Żydów postać kultowa, dowodząca, jak wiele podczas koszmaru Holocaustu mogło zależeć od ludzi dobrej woli i wielkiego serca. Z pewnością, gdyby było wtedy więcej Karskich, byłoby mniej ofiar tej horrendalnej zbrodni. Dlatego o postaci naszego drogiego Przyjaciela chcemy przypominać także i w formie nagrody – mówi nam Abraham Foxman.

Jak się dowiadujemy, w grudniu br. Abraham Foxman planuje wizytę w UMCS, gdzie ma wygłosić specjalny wykład okolicznościowy dla społeczności tej uczelni, której doktorem honoris causa był profesor Jan Karski.

Pełna lista laureatów \"Courage to Care” Award

Franciszka Hałamajowa, 2011
Horst B. Lantzsch, 2010
Irena Sendler, 2010

Jaap Penraat, 2010
Arlette de Monceau Michaelis, 2010
Irene Gut Opdyke, 2009

Gilberto Bosques Saldívar, 2008
Eduardo Propper de Callejón, 2008
Clara M. Ambrus (Bayer), 2008

Martha and Waitstill Sharp, 2007
Khaled Abdelwahhab, 2007
Ernst Leitz II, 2007

Mefail and Njazi Biçaku, 2007
Hiram (Harry) Bingham IV, 2006
Nicholas Winton, 2006

Konstantin Koslovsky, 2006
Giovanni Palatucci, 2004
Dimitrios P. Spiliakos, 2004

Dr. Kostas Nikolaou, 2003
Johanna Vos, 2003
The Partisans of Riccone, Italy, 2003

Hans Georg Calmeyer, 2002
Hannah Pick-Goslar, 2000
Monsignor Beniamo Schivo, 1999

Naród Bułgarii, 1998
Shyqyri Myrto, 1997
Renia & Jerzy Koźminski, 1996

Emilie & Oskar Schindler, 1993
Alice & Paul Paulus, 1993
Naród Danii, 1993

Peter Vlcko, 1991
Stefania Burzmiński, 1991
Mela & Alex Roslan, 1990

Friedrich Born, 1990
Marion P. Pritchard, 1990
Anna & Jan Pulchalski, 1989

Le Chambon-Sur-Lignon, 1989
Chiune Sugihara, 1989
Selahattin Ulkumen, 1988

Jan Karski, 1988
Aristides De Sousa Mendes, 1987
Jan & Miep Gies, 1987

Pozostałe informacje

Stela Posavec wystąpi w reprezentacji Chorwacji w zbliżających się mistrzostwach Europy

Kolejna zawodniczka MKS FunFloor Lublin zagra na mistrzostwach Europy

Stela Posavec została powołana do reprezentacji Chorwacji na mistrzostwa Europy w piłce ręcznej.

Ser na okrągło!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Ser na okrągło!

Wbrew powszechnie panującej opinii, mleko nie bierze się z kartonu, a masło z półki w lodówce. O produkcji sera i innych produktów mlecznych opowiedziała nam Małgorzata Brodziak-Murawska, która porzuciła pracę w korporacji i osiadła w Uniszowicach pod Lublinem, gdzie stworzyła markę „Wzgórze serem malowane” i produkuje naturalne sery.

Błyszcząca noc
foto
galeria

Błyszcząca noc

Tej nocy królował nieśmiertelny i zawsze modny brokat! Świecące kreacje, makijaże z wykorzystaniem brokatu oraz kryształków! Tej nocy wszystko błyszczało. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w Fabryce Melanżu.

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w tarapatach. Wpadł do Tyśmienicy. Na szczęście, na pomoc ruszyli strażacy.

Start w ostatnich latach całkiem nieźle radził sobie w Szczecinie. Czy w niedzielę też sprawi niespodziankę?

Start Lublin kontra King Szczecin, czyli jakby grali w Lidze Mistrzów

Start Lublin w niedzielę zagra na wyjeździe z Kingiem Wilki Morskie Szczecin. Spotkanie rozpocznie się się o godz. 17.30. Faworytem będą gospodarze, to w ostatnich latach akurat z tym rywalem czerwono-czarni w gościach często wygrywali.

zdjęcie ilustracyjne

Chełmska uczelnia idzie w lotnictwo. Wielka szansa dla młodych na prestiżowy zawód

To wielka szansa dla młodych ludzi na ciekawy zawód. Chełmska uczelnia może kształcić kontrolerów ruchu lotniczego.

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Już w piątek swój mecz w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrali piłkarze Podlasia. Podopieczni Artura Renkowskiego prowadzili z KSZO, ale przegrali 2:3. To szósta porażka biało-zielonych na wyjeździe w tym sezonie na siedem rozegranych meczów.

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL
film

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL

Film „Treny” związanego z KUL Damiana Bieńka zbiera nagrody na zagranicznych festiwalach. Niedawno został nagrodzony na 25. festiwalu Polish Film Festival w Los Angeles.

Premiera w Teatrze Centralnym
premiera
22 listopada 2024, 19:00

Premiera w Teatrze Centralnym

Pełna czarnego humoru, lekka komedia kryminalna - tak najkrócej można opisać nadchodzącą premierę Teatru Centralnego Centrum Kultury w Lublinie.

Filip Luberecki zaliczył w piątek kolejny występ w reprezentacji Polski

Polska prowadziła z Włochami 2:0, ale przegrała. Cały mecz Filipa Lubereckiego z Motoru Lublin

W niecodziennych okolicznościach zwycięstwo w meczu z Włochami straciła reprezentacja Polski do lat 20. Biało-Czerwoni w ramach Elite League prowadzili z utytułowanym rywalem 2:0 jeszcze do 79 minuty. Mimo to Biało-Czerwoni przegrali 2:3. W podstawowym składzie naszej kadry wyszedł Filip Luberecki z Motoru Lublin. I spędził na boisku pełne 90 minut.

Strategiczna dla ochrony granic Polski. Placówka SG ma już swojego patrona
Zdjęcia
galeria

Strategiczna dla ochrony granic Polski. Placówka SG ma już swojego patrona

Placówka Straży Granicznej w Terespolu, jedna z największych w województwie lubelskim ma już swojego patrona. Nieprzypadkowo to Brygada Korpusu Ochrony Pogranicza Polesie.

Kuriozalna sytuacja w meczu reprezentacji Polski. Napastnik nie wszedł na boisko bo... zawinił "czynnik ludzki"

Kuriozalna sytuacja w meczu reprezentacji Polski. Napastnik nie wszedł na boisko bo... zawinił "czynnik ludzki"

Kuriozalna sytuacja, niestety bardzo źle świadcząca o naszej drużynie narodowej. W piątkowym meczu Portugalia – Polska trener Michał Probierz chciał wpuścić w drugiej połowie Karola Świderskiego. Sęk w tym, że polski napastnik nie został wpisany do protokołu meczowego i nie tylko nie mógł wbiec na murawę, ale nie powinien też przebywać na ławce rezerwowych

Bruno Fernandes strzelił Polakom w piątek przepięknego gola

Liga Narodów. Portugalia nie dała Polsce żadnych szans

Bardzo solidne 45 minut to w piłce nożnej zdecydowanie za mało. Reprezentacja Polski w piątkowy wieczór zaprezentowała dwa oblicza i ostatecznie przegrała z Portugalią aż 1:5. Ozdobą spotkania były trafienia Bruno Fernandesa i Cristiano Ronaldo. Honorowego gola dla Biało-Czerwonych zdobył w końcówce spotkania urodzony w Międzyrzecu Podlaskim Dominik Marczuk, który w piątek zadebiutował w reprezentacji narodowej

Paweł Maj od niemal roku czeka na wezwanie do odbycia pięciodniowej kary w imieniu mMasta Puławy. To efekt otwarcia boiska szkolnego dla dzieci, których zabawa, według sądu, wywołuje uciążliwości  świetlne i akustyczne

Prezydent Puław pójdzie siedzieć - za boisko

Sąd Rejonowy w Puławach wskazał jako miejsce odbycia kary więzienia przez prezydenta miasta, Pawła Maja - Zakład Karny w Opolu Lubelskim. To skutek odmowy zapłaty grzywny przez Miasto Puławy za otwarcie boiska "Orlik" dla dzieci - wbrew obowiązującemu zakazowi.

Imprezy klubowe 15-17 listopada
15 listopada 2024, 17:01

Imprezy klubowe 15-17 listopada

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas, nawet w roku szkolnym. Nie straszne klasówki ani sprawdziany. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!