Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 listopada 2010 r.
9:32
Edytuj ten wpis

Towarzystwo Jana Karskiego z Medalem Tolerancji

Towarzystwo Jana Karskiego, którego prezesem jest lublinianin Kazimierz Pawełek, zostało wyróżnione prestiżowym Medalem Tolerancji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Medale Tolerancji rozdano w Teatrze Żydowskim w Warszawie już po raz trzynasty. Są one corocznie przyznawane przez Ekumeniczną Fundację Tolerancji.

Otrzymują je organizacje i osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz zwalczania przejawów nacjonalizmu, szowinizmu i antysemityzmu oraz dla budowania stosunków międzywyznaniowych i narodowościowych na zasadach równoprawności.

W bieżącej edycji tego wyróżnienia uhonorowano związane z Kazimierzem i Lublinem Towarzystwo Jana Karskiego. Doceniono je za kultywowanie pamięci patrona Towarzystwa, jak też podejmowanie działań na rzecz budowania porozumienia i dialogu, zwalczania nietolerancji, nienawiści i antysemityzmu.

A generalnie – za propagowanie działa swego patrona, m.in. poprzez Nagrodę Orła Jana Karskiego, która cieszy się prestiżem jednej z najważniejszych, przyznawanych w Polsce.

Innymi laureatami tegorocznych Medali Tolerancji zostały organizacje: Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych.

Indywidualnie zaś: norweska artystka pochodzenia żydowskiego Bente Kahan, inicjatorka restauracji słynnej wrocławskiej Synagogi pod Bocianem, wykonawczyni pieśni żydowskich;

dr Uri Huppert, jerozolimski prawnik i jeden z liderów dialogu polsko-żydowskiego, autor kilku książek poświęconych walce z nietolerancją i fanatyzmowi;

Andrzej Wielowieyski, legendarna postać opozycji, były wicemarszałek Senatu RP;

Ryszard Kalisz, poseł SLD (Wielowieyski i Kalisz za szacunek i wspieranie inaczej myślących);

prof. Bronisław Łagowski – "za cywilną odwagę głoszenia rzeczy kontrowersyjnych i niepopularnych”.

W imieniu Towarzystwa Jana Karskiego medal i dyplom wyróżnienia przyjął jego wiceprezes ambasador Eugeniusz Wyzner, który zaprezentował list nieobecnego z powodu choroby prezesa Towarzystwa, red. Kazimierza Pawełka. Czytamy w nim m.in.:

"Znany francuski pisarz i humanista Antoine de Saint-Exupery sformułował stwierdzenie, że "Uwłaszczanie godności człowieka jest przestępstwem”.

Ta myśl jakże bliska jest temu, co ma jakby wypisane na swoich sztandarach Ekumeniczna Fundacja TOLERANCJA, jak też to, co głosił jej wieloletni przewodniczący, profesor Tadeusz Zieliński, że "Tolerancja to magiczne słowo.

Wciąż budzi skrajne emocje: od najpełniejszej aprobaty po fanatyczny wprost gniew tych, którzy nie są w stanie pogodzić się z jakąkolwiek odmiennością”.

Jeden z najsławniejszych Polaków czasów drugiej wojny światowej i późniejszych, Jan Karski, całym swoim życiem, a szczególnie walką z okupantem hitlerowskim i jego rasistowskimi hasłami oraz poniżaniem krzywdzonych udowodnił potrzebę zwalczania ksenofobii i antysemityzmu oraz działania na rzecz tolerancji, wielopoglądowości i ponadreligijności.

Kontynuatorem poglądów Profesora i wykonawcą jego testamentu jest nasze Towarzystwo, noszące imię Jana Karskiego. Niechaj w tym miejscu wolno mi będzie stwierdzić, że razem z członkami Ekumenicznej Fundacji "Tolerancja”, laureatami waszych nagród oraz niezliczoną ilością ludzi dobrej woli, stanowimy wielką rodzinę wyznawców myśli francuskiego humanisty i pisarza, że "Uwłaczanie godności człowieka jest przestępstwem”.

W tym miejscu pragnę wyrazić niedające się opisać zadowolenie, a w dużej mierze i zaskoczenie, nagrodą przyznaną Towarzystwu Jana Karskiego. Jesteśmy bowiem skromną organizacją działająca poza wszelkimi strukturami organizacji rządowych, samorządowych i związkowych.

Stanowimy grupę osób o różnych statusach społecznych i zawodowych, którym bliska jest osoba, działalność oraz idee głoszone przez naszego patrona. Niejako w jego imieniu przyznawane są przez naszą kapitułę coroczne nagrody: Orły Jana Karskiego.

Jest to figurka Orła zafrasowanego losem naszej ojczyzny, która postać wymyślił sam Jan Karski. W tym miejscu muszę z satysfakcją stwierdzić, że wśród nagrodzonych znajduje się kilka osób, które zostały laureatami i waszych i naszych wyróżnień.

To jeszcze jeden dowód jak wiele łączy nasze organizacje. (...) Przesyłając słowa podziękowania za przyznane wyróżnienie, pragnę zapewnić, że będzie ono dla wszystkich naszych członków dodatkowym bodźcem do działalności w walce z przejawami rasizmu i ksenofobii.

I niechaj ta idea prowadzi nas do Ojczyzny wolnej od braku poszanowania godności człowieka i jego poglądów.





Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium