Kraj Świat

13 maja 2020 r.
13:09

Trzeci etap "odmrażania" życia społecznego i gospodarczego. Co się zmieni od poniedziałku?

Autor: Zdjęcie autora kyku
(fot. Screen z Facebooka)

W poniedziałek wchodzi w życie trzeci etap "odmrażania" życia społecznego i gospodarczego - poinformował dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiem, że ostatnie dni, ostatnie tygodnie, miesiące były dla wielu z nas trudne. Staramy się wspierać przedsiębiorców we wszystkich wysiłkach dążących do pokonania koronawirusa. Jednak ciepłe dni majowe nie pomogły utrzymaniu dyscypliny - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

W najbliższy poniedziałek, 18 maja, wejdzie w życie trzeci etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w Polsce. Wprowadzone zostaną zmiany w różnych sferach naszego życia.

- Będę powtarzał to cały czas - ten powrót do normalności jest bardzo potrzebny i równocześnie możliwy dlatego, że chronimy się przez dystansowanie, stosowanie środków do dezynfekcji. Utrzymujmy tę dyscyplinę - apelował Mateusz Morawiecki.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od poniedziałku będą mogły działać salony kosmetyczne oraz fryzjerskie. Pracownicy będą zobowiązani do przestrzegania założeń reżimu sanitarnego - używania ręczników jednorazowych, kiedy tylko będzie to możliwe oraz zasłaniania ust i nosa.

- Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym, o którym mówimy np. umawianie się na konkretne godziny, a nie gromadzenie się w zakładach - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Gastronomia

- Częściowo otwieramy również lokale gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem tego reżimu. Zachęcamy do otwierania ogródków tam, gdzie się da - tłumaczył Prezes Rady Ministrów.

W lokalu będzie mogła przebywać 1 osoba na każde 4 mkw. powierzchni. Stoliki (ustawione w odległości 2 metrów od siebie) będą dezynfekowane po każdym kliencie. Kucharze oraz obsługa lokali będzie zobowiązana do noszenia maseczek i rękawiczek.

Co ważne, goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Edukacja

- Zmiany dotkną również edukacji - od poniedziałku umożliwiamy prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych. Również szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu - stadionów, boisk, orlików - wyjaśniał szef rządu.

25 maja zostaną uruchomione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z mozliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Od tego samego dnia maturzyści oraz ósmoklasiści, przygotowujący się do egzaminów, będą mogli korzystać z konsultacji z nauczycielami (indywidualnie lub w małych grupach). Od 1 czerwca konsultacje będą dostępne dla wszystkich uczniów.

- To rodzice, w przypadku dzieci i młodszej młodzieży decydują o tym, czy dziecko będzie posłane do szkoły. Podtrzymujemy dalej zasiłek opiekuńczy, żeby była możliwość wyboru - dodał premier.

Kultura

Działalność będą mogły wznowić kina plenerowe, wznowione zostaną prace na planach filmowych, nagrania fonograficzne i audiowizualne w instytucjach kultury, próby oraz ćwiczenia, powrócą także indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

Transport publiczny

Zmienią się także zalecenia dotyczące liczby pasażerów w środkach komunikacji miejskiej. W pojazdach będzie mogło przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących (połowa miejsc siedzących będzie musiała zostać wolna).

Sport

Od poniedziałku wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze: stadionach, boiskach, skoczniach, torach i orlikach. Na każdym obiekcie jednocześnie będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób plus 2 trenerów. Otwarte mogą być także pełnowymiarowe boiska piłkarskie - nie więcej niż 22 osoby plus 4 trenerów w jednym momencie.

Są również zalecenia dla osób ćwiczących w halach sportowych o powierzchniach: do 300 mkw. (12 osób plus trener), do 800 mkw. (16 osób plus 2 trenerów), do 1000 mkw. (24 osoby plus 2 trenerów) i powyżej 1000 mkw. (32 osoby plus 3 trenerów).

Religia

Zmniejszono również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 mkw. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 mkw.

Kontrole na granicach

Przedłużono kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas, granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

Psychoterapia coraz bardziej zakorzenia się w naszej codzienności jako naturalna forma dbania o zdrowie psychiczne. Mimo to wciąż krąży wiele mitów, które potrafią zniechęcić do sięgnięcia po wsparcie. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej powtarzanym przekonaniom i zweryfikować, ile mają wspólnego z prawdą.

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK
10 kwietnia 2025, 18:00

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK

Opera Lubelska zaprasza na legendarny musical „Jesus Christ Superstar” – porywającą rock-operę z muzyką Andrew Lloyda Webbera. To ponadczasowe dzieło zabrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dwukrotnie: 10 i 11 kwietnia 2025, o godzinie 18:00.

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Plac Władysława Łokietka w Lublinie znów stał się areną sporu. Tym razem radny Konrad Wcisło proponuje stworzenie skweru z fontanną, a Robert Derewenda walczy o zazielenienie tego miejsca. Która wizja lepiej służy mieszkańcom?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

TikTok szturmem zdobywa serca użytkowników na całym świecie, stając się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla nowoczesnych marek. Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w reklamę na tej dynamicznej platformie? Efektywna kampania na TikToku może zwiększyć zasięg i zaangażowanie Twojej marki w sposób, który trudno osiągnąć tradycyjnymi metodami, a prowadzenie profilu przez doświadczoną agencję marketingową gwarantuje profesjonalizm i skuteczność. Odkryj potencjał TikToka i zobacz, jak może on zrewolucjonizować Twoją strategię marketingową!

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Utrudnienia na ulicy Wallenroda. Od środy zamknięty jest odcinek tej ulicy. Dojazd do szkoły czy domu kultury będzie możliwy z innej strony.

Stowarzyszenie chce wykupić budynek przy ul. Akademickiej 117

Jedyne takie miejsce dla rodzin zastępczych. Stowarzyszenie chce wykupić budynek Lighthouse

Od ponad 15 lat stowarzyszenie Jedno Serce pomaga rodzicom zastępczym. Od 2023 roku robi to jeszcze intensywniej w ramach Centrum Wsparcia Dzieci i Rodzin Lighthouse. Teraz organizacja potrzebuje wsparcia, bo chce kupić ten budynek.

Na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaprasza m.in. na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Michał Litwiniuk

Ostatni raz był tu w 2023 roku razem z Tuskiem. Teraz Trzaskowski przyjedzie w innej roli

Kampania wyborcza trwa. Z mieszkańcami Białej Podlaskiej spotka się Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

Lublinianka traci obecnie do lidera sześć punktów, ale ma też jeden mecz rozegrany mniej

Lublinianka kontra Stal Kraśnik. Dzisiaj mecz na szczycie Keeza IV ligi

Mecz na szczycie Keeza IV ligi miał zostać rozegrany na inaugurację rundy wiosennej. Z powodu ataku zimy i kiepskiego stanu boiska obie drużyny zmierzą się dopiero dzisiaj. O godz. 17 na stadionie przy ul. Leszczyńskiego Lublinianka, czyli drugi zespół w tabeli podejmie lidera – Stal Kraśnik.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium