Prezydencki Blok Petra Poroszenki odniósł zwycięstwo w niedzielę we wcześniejszych wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Według Narodowego Exit-poll uzyskał on 23 proc. głosów, tuż za nim uplasował się Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka (21,3 proc.).
Kolejne miejsca zajęły: Radykalna Partia Ołeha Laszki (6,4 proc.), nacjonalistyczna Swoboda (6,3 proc.) oraz Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko (5,6 proc.).
Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Jest wśród nich Komunistyczna Partia Ukrainy, która w poprzednim parlamencie, przed ucieczką Janukowycza do Rosji, była w koalicji z jego Partią Regionów.
Narodowy Exit-poll to sondaż, który przeprowadza fundacja Demokratyczni Inicjatywy wraz z Kijowskim Międzynarodowym Instytutem Socjologii i centrum analitycznym im. Razumkowa. Należą one do najbardziej wiarygodnych instytucji prowadzących badania socjologiczne podczas wyborów na Ukrainie. Wyniki sondaży exit-poll przeprowadzonych w czasie niedzielnego głosowania przez inne pracownie są podobne.
Komentując wyniki sondaży powyborczych, mer Kijowa Witalij Kliczko, nr 1 na liście Bloku Petra Poroszenki, podkreślił, że na Ukrainie zwyciężyła demokracja.
"Po raz pierwszy w ukraińskim parlamencie będzie absolutna większość sił demokratycznych” - powiedział Kliczko na konferencji prasowej w sztabie wyborczym prezydenckiego ugrupowania.
"Mam nadzieję, że właśnie Front Ludowy, który powinien stać się podstawą formowania nowej koalicji, może zgłosić razem z nową większością kandydaturę Jaceniuka na stanowisko premiera i propozycja ta uzyska poparcie” - oświadczył.
Julia Tymoszenko, której ugrupowanie było w poprzednim parlamencie i za prezydentury Janukowycza największą partią opozycyjną, a po jego ucieczce kierowało państwem, zadeklarowała, że Batkiwszczyna będzie współpracowała z nową koalicją rządową.
"Nasza ekipa, Batkiwszczyna, za pomocą wszelkich możliwych środków i wszystkimi siłami będzie wspierać te władze, które sformuje naród” - ogłosiła.
W niedzielnych wyborach Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowego parlamentu spośród kandydatów z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa), których jest 213. Wyniki exit-polls dotyczą tylko list partyjnych.
Wybory nie odbyły się na zajętym przez Rosję od marca Krymie i w niektórych regionach Donbasu na wschodzie kraju, kontrolowanych przez prorosyjskich rebeliantów.