Metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik w środę weźmie udział w uroczystościach w 60. rocznicę walki o kościół w Kraśniku Fabrycznym.
Chodzi o wydarzenia z 26 czerwca 1959 r. Tego dnia wieczorem budynek komisariatu milicji i Prezydium Miejskiej Rady Narodowej otoczyło kilkudziesięciu mieszkańców miasta. Ludzie śpiewali pieśni religijne i krzyczeli „Oddajcie, co wzięliście!”
Wcześniej, po inspekcji przedstawicieli władz ze „słonecznej polany” zabrano przedmioty służące do modlitwy i stanowiące prowizoryczny ołtarz (gdzie odprawiano msze św. i odbywały się uroczystości religijne). Ludzie modlili się w tym miejscu, ponieważ władze komunistyczne nie zgadzały się na budowę kościoła w Kraśniku Fabrycznym. Mieszkańcy musieli jeździć lub chodzić do kościołów w starej dzielnicy Kraśnika lub do Urzędowa. Zabrane – obraz, dywany, kilim i lichtarz zostały złożone w budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kraśniku Fabrycznym, gdzie zaczął gromadzić się coraz większy tłum.
Wieczorem pod komisariatem milicji doszło do zamieszek. Władze ściągnęły oddziały ZOMO w celu spacyfikowania protestu mieszkańców.
– Wiele osób zostało wówczas aresztowanych i skazanych na więzienie, było też szykanowanych przez wiele lat i musiało opuścić miasto – przypomina wydarzenia sprzed lat Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta w Kraśniku.
Kraśnicki magistrat wspólnie z parafią pw. Św. Józefa Robotnika w Kraśniku organizują środowe wydarzenie upamiętniające historię sprzed 60 lat. Rozpocznie się występem uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 (kościół św. Józefa Robotnika, godz. 17.30).
O godz. 18 osoby uczestniczące w uroczystościach rocznicowych będą się modlić podczas mszy św. pod przewodnictwem metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika. Godzinę później nastąpi przemarsz pod Pomnik Walki o Kościół (ul. Wyszyńskiego), gdzie zostaną złożone wieńce i kwiaty.