Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

22 lipca 2020 r.
22:08

Kraśnik: Archeolodzy pokażą co odkopali przy ul. Kościuszki 26

0 1 A A
Badania archeologiczne przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku
Badania archeologiczne przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Będzie okazja, aby posłuchać o tym, co archeolodzy odkryli przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku na terenie przylegającym do przebudowywanej kamienicy, która istniała tu już w 1912 r. Podczas piątkowego spotkania w „Niebieskim Młynie (ul. Jagiellońska 5) będzie można też zobaczyć najważniejsze z odnalezionych podczas badań eksponatów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zaplanowane na piątek spotkanie będzie pierwszą okazją, aby szerokie grono kraśniczan mogło zobaczyć to, co działo się przez ostatnie kilka tygodni na dziedzińcu kamienicy przy ul. Kościuszki 26 – zapowiada dr Dominik Szulc, historyk PAN, społeczny opiekun zabytków miasta Kraśnik. – Chcielibyśmy co prawda, aby odkryte tam zabytki trafiły docelowo do Kraśnika, za wcześnie jednak jeszcze na decyzję urzędu konserwatorskiego w tej sprawie. Tym bardziej okazja do zaprezentowania odkryć jest wyjątkowa.

W piątek będzie można zobaczyć ceramikę i szkło – całe naczynia jak też ich fragmenty. – To, co odkryliśmy przy ul. Kościuszki, stanowiło prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII w. zaplecze gospodarcze miasta – wyjaśnia dr Szulc. – Składy naczyń, które się tam znajdowały, dają nam przegląd zarówno naczyń, z których 300 lat temu jedli kraśniczanie, jak również wgląd w to, co jedli. Jest to bowiem wielką ciekawostką, że przy ogromnej ilości ceramiki, liczonej obecnie na ok. 10 000 fragmentów różnej wielkości, mamy także nieliczne fragmenty zachowanego pożywienia. I dodaje: Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że przy ul. Kościuszki odkryliśmy tylko liczne ślady dawnych zastaw stołowych. Odkryliśmy wszystko to, co wiązało się z obrotem nimi. Są zatem wśród nich plomby, są monety, a nawet militaria. Tych ostatnich mamy całkiem spory przegląd – od średniowiecznego grotu strzału łuku po XX-wieczne naboje karabinowe.

W piątek w „Niebieskim Młynie” poza eksponatami zostaną zaprezentowane także fotografie z badań. – Niestety, drewniane podłogi odkrytych piwnic sprzed kilku wieków nie nadawały się do konserwacji – przyznaje dr Szulc. – Podczas spotkania pokażemy, w jakim były stanie. To wyjątkowa okazja dotknięcia drewna z dawnych podłóg kraśnickich obiektów zabytkowych, gdyż ewentualnej stałej ekspozycji w Kraśniku z pewnością już nie dotrwają.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Organizatorzy przypominają o obowiązku zasłaniania ust i nosa. 

Kamienica przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku

W czasie II wojny światowej w budynku funkcjonowało Gestapo i Służba Bezpieczeństwa Reichsführera SS, był to organ wywiadu i kontrwywiadu SS. Później mieściła się tutaj komenda NKWD, a także Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Tak było do połowy lat pięćdziesiątych XX w., kiedy w to miejsce przeprowadza się Milicja Obywatelska. Później w kamienicy zaczyna funkcjonować przychodnia zdrowia, aż do rozpoczęcie remontu. Po zakończeniu prac zleconych przez Urząd Miasta w zabytkowym budynku znajdą się m.in. izba pamięci, sale wielofunkcyjne i dydaktyczne z mobilną sceną, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, kawiarnia, a także gabinety lekarskie.

(fot. Dominik Szulc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium