Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 kwietnia 2021 r.
11:39

Kraśnik nie jest już anty-LGBT. Uchwała uchylona, radni PiS podzieleni

Autor: Zdjęcie autora ona
(fot. Piotr Michalski / archiwum)

Rada Miasta Kraśnik uchyliła uchwałę anty-LGBT. Jednomyślności nie było, ale po blisko 2 latach radni wycofali się ze stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową. – To niezwykle dobra wiadomość – cieszy się Bartosz Staszewski, pochodzący z Lublina aktywista LGBT, organizator lubelskiego Marszu Równości.

Aktualizacja artykułu: 29 kwietnia 2021 r. 16:06
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W głosowaniu brało udział 19 radnych. Za uchyleniem uchwały anty-LGBT było 9 radnych. Przeciw tej uchwale głosowało 6 radnych, 4 wstrzymało się od głosu, zatem uchwała została uchylona – ogłosiła po przeliczeniu głosów Dorota Posyniak, przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik.

To było czwarte z kolei podejście do uchylenia podjętej pod koniec maja 2019 r. uchwały – „stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Tym razem bez blasków fleszy, kamer i w tajemnicy, ponieważ dopiero na czwartkowym posiedzeniu, związany z Platformą Obywatelską burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk złożył wniosek o rozszerzenie porządku obrad m.in. o ten właśnie punkt.

– Moim zdaniem podejmując uchwałę uchylającą uchwałę z 2019 r. zrobimy bardzo duży krok w przezwyciężeniu kryzysu wizerunkowego – przekonywał radnych burmistrz. – Oczywiście można to różnie oceniać czy nasze miasto jest oceniane sprawiedliwie czy nie. Ogólnie rzecz ujmując jesteśmy przedstawiani mało sympatycznie.

To nie jedyny powód. Wojciech Wilk przypomniał, że miasto walczy o duże pieniądze – możliwość uzyskania 35 mln zł. – Jeśli uchylimy tę uchwałę to mamy większe szanse na pozyskiwanie środków zewnętrznych w przyszłości – przekonywał burmistrz. – Mam na myśli szczególnie grant pochodzący z funduszy norweskich.

Wojciech Wilk apelował też o „przestrzeganie zasad konstytucyjnych” – Uchwała mimo że nie ma skutków prawnych to może być postrzegana jako ingerująca w prawa i wolności mniejszości – tłumaczył.

Nie wszystkich przekonał. – Uchwała nie odnosi się do osób, natomiast wskazuje narastający problem. I ten problem nazywa się właśnie ideologia LGBT – upierał się przy swoich poglądach radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik). – I wbrew zaklinaczom głoszącym, że takiej ideologii nie ma, ona jest. Bo ideologia, zgodnie z Wikipedią to zbiór idei światopoglądowych służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata.

PiS nie mówił jednym głosem

– Jeśli była taka uchwała podjęta to powinna dalej obowiązywać, bo inaczej świadczy to o braku naszej konsekwencji – stwierdziła radna Wioletta Kudła (klub radnych PiS). – Ja z takimi działaniami się nie zgadzam. I będę przeciwna.

Radna odniosła się też do wypowiedzi wiceprzewodniczącego Jarosława Jamroza (klub radnych PiS). – Wcześniej niż panu się wydaje z tą ideologią (LGBT-red.) się zmierzymy, bo dzisiaj otwieramy puszkę tej ideologii – uznała radna Kudła. Na koniec zaś dopytywała odnosząc się do spraw religijnych: – Czy Chrystus jak przyjdzie powtórnie znajdzie jeszcze wiarę na ziemi? Żeby nie okazało się, że walczymy z samym Panem Bogiem.

Ostatecznie głosowanie pokazało, że radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie mówią jednym głosem. Troje było co prawda przeciwko wycofaniu się ze stanowiska, jeden radny z tego klubu Tomasz Saj w ogólnie nie głosował, ale też troje wstrzymało się od głosu. Wśród nich szef tego klubu radny Jarosław Jamróz. W swojej wypowiedzi podkreślał m.in. że  „silne rodziny są fundamentem silnej wspólnoty”. Przekonywał też, że w Kraśniku „nie podjęło żadnych działań dyskryminujących mniejszości”. Ale też i przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że miasto ubiega się o fundusze norweskie. – Nie traktuję tego jak szantażu – zastrzegł Jamróz. – Natomiast wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności kraśnickiej aby uniknąć dyskwalifikacji w dalszym rozpatrywaniu złożonego przez miasto Kraśnik wniosku, osobiście wstrzymam się od głosu przy głosowaniu nad tą uchwałą – zapowiedział i tak też uczynił.

Radości z decyzji kraśnickich radnych nie kryją osoby związane ze środowiskiem LGBT. – To niezwykle dobra wiadomość – cieszy się Bartosz Staszewski, pochodzący z Lublina aktywista LGBT, organizator lubelskiego Marszu Równości. – Przyznam, że kompletnie się jej nie spodziewałem. To pokazuje, że upór ma sens. Jest przykładem tego, że siła i działania organizacji pozarządowych, ale też i lokalnych aktywistów takich jak Cezary Nieradko, który odważył się wystąpić przed całą radą i powiedział jak się czuje jako osoba LGBT we własnym mieście jest bardzo ważna. Myślę, że to wszystko pozwoliło radnym zrozumieć że ich stanowisko to była zła droga. Teraz pozostaje cieszyć się tym, że radni nie będą już takimi deklaracjami dyskryminować kolejnych mieszkańców i mieszkanek Kraśnika.

– Bardzo mnie cieszy ta decyzja, choć jest nieco spóźniona. Mogła zapaść wcześniej (temat ten stanął na sesji Rady Miasta Kraśnik po raz czwarty-red.). Wtedy, jako miasto nie stracilibyśmy twarzy. Wiele nieprzyjemnych sytuacji dałoby się ominąć. A tak w co piątym skeczu śmieją się z Kraśnika. Sądzę, że to jest taka nauka na błędach – uważa Cezary Nieradko, który osobiście apelował do kraśnickich radnych aby wycofali się z krzywdzącego osoby LGBT stanowiska. Mężczyzna zmienił już miejsce zamieszkania. – Uciekłem z Kraśnika, przeprowadziłem się do Lublina. Stanowisko anty-LGBT wiele popsuło. Tego nie da się szybko naprawić. I dodaje: Dobrze, że niektórzy radni zmienili zdanie, ale niesmak pozostał.

Co z innymi samorządami?

– Kiedy Świdnik? Radni miejscy mieli już szansę trzy razy a powiatowi raz. Nie skorzystali... – napisał na Facebooku Jakub Osina, radny powiatu w Świdniku komentując decyzję Rady Miasta Kraśnik. 

– W tej chwili 92 jednostki samorządu terytorialnego mają przyjęte 94 uchwały przeciwko "ideologii LGBT" oraz "Samorządową Kartę Praw Rodzin" – podlicza Jakub Gawron, który jest współtwórcą Atlasu Nienawiści (to oddolna inicjatywa zbierającej dane na temat samorządów ogłaszających się strefami wolnymi od LGBT). – Kraśnik jest piątym samorządem, który uchylił taką uchwałę.

Przed nim były: Radziechowy-Wieprz (przez wojewodę), Tomaszów Mazowiecki (przez radnych na prośbę prezydenta), Nowa Dęba (przez radnych, na prośbę przewodniczącego) i Nowa Sarzyna (przez radnych).

Jak głosowali kraśniccy radni?

Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik) – przeciw uchyleniu uchwały z końca maja 2019 r.

Zbigniew Bartysiak (KW Prawo i Sprawiedliwość) - przeciw

Jarosław Jamróz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymał się

Anna Jaszowska (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymała się

Marek Kowalski (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymał się

Wioletta Kudła (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Paweł Kurek (Polska 2050) – za

Krzysztof Latosiewicz (Porozumienie i Rozwój) – za

Agnieszka Lenart (SLD) – za

Agnieszka Lis (KW Prawo i Sprawiedliwość) – nieobecna podczas głosowania

Marcinkowska Angelika (Porozumienie i Rozwój) – za

Zbigniew Marcinkowski (Porozumienie i Rozwój) – za

Jacek Michalczyk (Porozumienie i Rozwój) – za

Jerzy Misiak (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Marzena Pomykalska (Wspólny Kraśnik) – wstrzymała się

Dorota Posyniak (Porozumienie i Rozwój) – za

Tomasz Saj (KW Prawo i Sprawiedliwość) – nie brał udziału w głosowaniu

Krzysztof  Ślusarz (Porozumienie i Rozwój) – za

Marian Tracz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Wioletta Wilkos (Porozumienie i Rozwój) – za

Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik) – przeciw

Projekt „ Kraśnik – przyjazne miasto”

Miasto walczy o pieniądze z funduszy norweskich. Kraśnicki projekt („po wielomiesięcznych konsultacjach z mieszkańcami”) dotyczy m.in. takich działań jak: przygotowania nowych terenów inwestycyjnych, dostosowania edukacji do potrzeb rynku pracy, rozwijania umiejętności i promowania utalentowanej młodzieży, utworzenia Centrum Usług Społecznych oferującego mieszkańcom kompleksowe usługi, walki ze smogiem, ograniczenia zanieczyszczeń i ilości odpadów komunalnych, ograniczenia ubytków wody, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej, infrastruktury publiczna lepiej przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i walki z wykluczeniem cyfrowym. Zarys złożonego przez urzędników projektu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej „w lipcu 2019 roku, zajął w ramach I etapu konkursu wysokie 9 miejsce spośród aż 212 zarysów zakwalifikowanych do oceny merytorycznej”.
 
– Nie znamy jeszcze wyników oceny merytorycznej. Z nieoficjalnych informacji, jakie do nas docierały, miał to być kwiecień, ale terminy w takich sprawach często ulegają korektom – przyznaje Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po słabym spotkaniu Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W spotkaniu otwierającym 25. kolejkę Azoty Puławy przegrały z MMTS Kwidzyn 30:38. Piątkowa porażka, przy niekorzystnych wyników rywali puławianie zamkną sobie drogę do miejsca w najlepszej ósemce rozgrywek

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!

Lublin, miasto pełne historii, legend i niezwykłych opowieści, właśnie wzbogaciło się o kolejne symbole, które podbijają serca mieszkańców i turystów. Nowe figurki koziołków, rozsiane po Starym Mieście, budzą ciekawość i zachęcają do odkrywania tajemnic ukrytych w miejskiej przestrzeni. Czy wiesz, gdzie ich szukać? Jakie legendy się z nimi wiążą? Sprawdź swoją wiedzę w naszym wyjątkowym quizie!

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Wybór między jasnymi a ciemnymi panelami podłogowymi jest często trudny – obie opcje są w końcu bardzo estetyczne. Decyzja zależy od wielu czynników, takich jak styl wnętrza, jego wielkość, nasłonecznienie, a także osobiste preferencje mieszkańców. Oto kilka wskazówek, które pomogą wybrać odpowiednie panele podłogowe do danego mieszkania.

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała

Po domowej porażce z liderem z Grodziska Mazowieckiego piłkarze Wisły Puławy zagrają na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała. „Górale” przed sezonem mieli walczyć o czołowe lokaty tymczasem mocno zawodzą. Jeśli puławianom uda się wygrać pod Klimczokiem mogą przyczynić się do zmiany trenera rywali

Sekret zdrowej i promiennej skóry, czyli mezoterapia. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu!

Sekret zdrowej i promiennej skóry, czyli mezoterapia. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu!

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, który pozwala uzyskać promienną i zdrową skórę. Skutecznie walczy z oznakami starzenia, nadając skórze blask i wyraźnie poprawiając jej kondycję.

Elektroniczny Podpis Kwalifikowany: Pewność i Moc Prawna w Cyfrowym Świecie

Elektroniczny Podpis Kwalifikowany: Pewność i Moc Prawna w Cyfrowym Świecie

W dobie cyfryzacji, kiedy większość dokumentów i transakcji przenosi się do świata online, niezmiernie ważne staje się zapewnienie bezpieczeństwa i wiarygodności w elektronicznym obiegu dokumentów. Jednym z kluczowych narzędzi, które to umożliwiają, jest kwalifikowany podpis elektroniczny, który występuje w formie elektronicznej na dokumentach.

Po porażce z Kingiem koszykarze PGE Startu liczą na wygraną w Dąbrowie Górniczej

PGE Start Lublin zagra w Dąbrowie Górniczej

W sobotę PGE Start Lublin zmierzy się na wyjeździe z MKS Dąbrowa Górnicza (godz. 15.30). Podopieczni Wojciecha Kamińskiego niebezpiecznie zbliżają się do fazy play-in.

Z janowskiej stadniny odchodzi prezes. Działacz PSL trafi do zarządu giganta spożywczego

Z janowskiej stadniny odchodzi prezes. Działacz PSL trafi do zarządu giganta spożywczego

Leszek Świętochowski po niespełna roku rezygnuje ze stanowiska prezesa stadniny w Janowie Podlaskim. Ma teraz zarządzać Krajową Grupą Spożywczą.

Częściowe zaćmienie słońca - jak się przygotować, co warto wiedzieć?

Częściowe zaćmienie słońca - jak się przygotować, co warto wiedzieć?

W sobotę czeka na nas prawdziwie kosmiczne widowisko. Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne na terenie całej Polski.

Padwa Zamość zagra w sobotę z KPR Fit Dieta Żukowo

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska liczą w sobotę na punkty

Przed Padwą i AZS AWF kolejne mecze o punkty. Zamościanie zagrają z rywalem z Żukowa. Z kolei ekipa z Białej Podlaskiej zmierzy się z SMS ZPRP Kielce. Oba mecze zostaną rozegrane w sobotę.

Kilometry nowych ścieżek rowerowych już niedługo w Lublinie

Kilometry nowych ścieżek rowerowych już niedługo w Lublinie

W Lublinie niedługo pojawią się nowe ścieżki rowerowe. Miasto szykuje projekty i szuka dofinansowania.

Poznaj kuchnie świata! Wycieczki kulinarne to idealna okazja, by poznawać lokalne kuchnie, brać udział w warsztatach i degustacjach.

Wycieczki kulinarne - Smaczny trend w światowej turystyce

Podróżowanie ostatnimi czasy stało się niesamowicie popularne, a ze względu na rozwój połączeń lotniczych i wzrost standardu życia, stało się osiągalne dla wielu z nas. Podróżujemy z różnych powodów, najczęściej aby zobaczyć spektakularne widoki, zwiedzić zabytki, o których słyszeliśmy, bądź widzieliśmy w telewizji lub internecie. Jest jeszcze jeden powód, dla którego wyruszamy w świat i coraz częściej wybieramy go jako ten wiodący. Tym powodem jest jedzenie i pragnienie, aby odkryć kuchnie świata w miejscu ich narodzin.

Dieta pudełkowa: Jak schudnąć bez wychodzenia z domu?

Dieta pudełkowa: Jak schudnąć bez wychodzenia z domu?

Dieta pudełkowa, znana również jako catering dietetyczny, to forma żywienia, która polega na dostarczaniu gotowych posiłków w odpowiednich porcjach bezpośrednio do domu klienta. Posiłki te są starannie zaplanowane przez dietetyków, aby spełniały określone wymagania kaloryczne oraz odżywcze. Klient wybiera plan żywieniowy, który najlepiej odpowiada jego potrzebom, a następnie otrzymuje codziennie zestaw dań, które są gotowe do spożycia lub wymagają jedynie podgrzania.

Operacje plastyczne w leczeniu stresu pourazowego

Operacje plastyczne w leczeniu stresu pourazowego

Blizny i zniekształcenia powstałe w wyniku gwałtownych zdarzeń to trudna pamiątka po bolesnych przeżyciach. Przywołują traumatyczne wspomnienia, zwłaszcza jeśli borykamy się z zespołem stresu pourazowego (PTSD). W takich sytuacjach konwencjonalna psychoterapia i farmakoterapia nie zawsze wystarczają.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium