Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

16 lipca 2018 r.
20:14

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na temat napisu na pomniku smoleńskim w Kraśniku – chodzi o człon „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej” – rozgorzała dyskusja w Internecie. – Rzeczownik „Rzeczpospolita” ma dwojaką odmianę, ale w oficjalnych dokumentach odmienia się obydwa człony, mamy więc Konstytucję Rzeczypospolitej (nie Rzeczpospolitej), a ta mówi o Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Czy oni nawet pomnika nie potrafią zrobić porządnie? – zastanawia się jeden z internautów.

O komentarz poprosiliśmy językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka. – To jest pewna niezręczność – przyznaje profesor. – Występują dwie formy, czyli możemy odmieniać albo nie odmieniać. Jednakże w sytuacjach uroczystych raczej odmieniamy, czyli mówimy np. o Konstytucji Rzeczypospolitej. Określenie „Rzeczpospolitej” nie jest dużym błędem ortograficznym. Można mówić i Rzeczpospolitej albo Rzeczypospolitej, ale lepiej by było Rzeczypospolitej.

Tymczasem internauci mają też inne, znacznie poważniejsze zastrzeżenia do samej bryły pomnika. – Jako absolwent ASP nie mogłem się powstrzymać. Kolejna brązowa szkarada szpeci tym razem Kraśnik – pisze jeden z nich. Przy okazji zauważa, że według greckiego kanonu głowa człowieka stanowi 1/8 ciała, zaś na kraśnickim pomniku figura prezydenta ma proporcje 1/6.

– Wygląda jak Maliniak na budowie z „Czterdziestolatka” – komentuje na Twitterze pan Jan.

Zdaniem historyka sztuki dr hab. Kazimierza Ożoga, prof. Uniwersytetu Opolskiego, autor pomnika popełnił dwa zasadnicze błędy. – Pierwszy związany jest z obszernością ubioru, który czyni z garnituru karykaturę tego stroju – zauważa historyk sztuki. – Przypomina jakąś kufajkę robotnika, coś niezbyt ładnego w przypadku pokazania bądź co bądź osoby dostojnej, skoro stoi na cokole. Druga sprawa wiąże się z tym wykrokiem, aktywnym chodem, w którym prezydent został ukazany. Ten dynamizm kłóci się z charakterystyką tejże postaci. Poza tym w tej pozie nogi stają się zbyt krótkie. W związku z tym już na niektórych przeróbkach ta postać jest porównywana do hobbita i nie ma się co dziwić.

Sonda: Co sądzisz o pomniku Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku?

Liczba głosów: 1007
89.87%
Nie podoba mi się
10.13%
Podoba mi się

– Całość pomnika charakteryzuje się brakiem spójności i złą jakością wykonania – wręcz niechlujstwem w odlewaniu części betonowej – mówi anonimowo jeden z lubelskich historyków sztuki. – Najmniej przekonywująca jest figura samego pana prezydenta. Widz odnosi wrażenie, że ma przed sobą postać jakiegoś kroczącego człowieka, w którym trudno dopatrzeć się charakterystycznej sylwetki śp. Lecha Kaczyńskiego – niepotrzebnie zbyt młoda, nadmiernie wyidealizowana, prawie nie podobna do oryginału twarz, ubranego w zbyt obszerne spodnie, a przede wszystkim o złych proporcjach ciała.

Andrzej Krawczak, autor kraśnickiego pomnika mówi, że jako twórca z efektów swojej pracy jest zadowolony. Także z postaci prezydenta. Artysta przyznaje, że odebrał już kilka telefonów dotyczących internetowego „hejtu”. – To subiektywne opinie, które każdy ma prawo teraz wykrzyczeć – komentuje wpisy Krawczak. – Mogę to zrozumieć. I dodaje: – W ekspresyjnej bryle starałem się wyrazić energię, siłę i moc przedstawionej postaci. To nie miała być tylko „ugrzeczniona” sylwetka człowieka w garniturze, czy fotograficzne przeniesienie (dające wygodę odbioru). To symboliczne przedstawienie sylwetki prezydenta – człowieka silnego, pewnego swoich ideałów wyrażone w mocnej, rzeźbiarskiej bryle.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium