Najświętsza Maryja Panna – to kandydatka na patronkę Kraśnika, wskazana w tajnym głosowaniu przez członków specjalnej komisji. Kontrkandydatami byli m.in. św. Jan Paweł II i św. Królowa Jadwiga
Termin rozpoczęcia procedury związanej z wyborem patrona Kraśnika nie jest przypadkowy. „Powołanie tegoż patrona w 2017 roku, w 640. rocznicę nadania praw miejskich, podniesie rangę naszego miasta i przysporzy mu duchowej opieki” – zapisano w stosownej uchwale Rady Miasta.
W regulaminie określono, że kandydatem na patrona Kraśnika powinna być osoba, której życie i działalność w sposób pośredni lub bezpośredni są związane z miastem, pozostawiły trwały ślad w historii Kraśnika. Może to być również osoba szczególnie czczona w mieście.
Jednak, jak zauważył na swoim blogu radny powiatowy Roman Bijak, z Kraśnika nie wywodzi się żaden święty czy błogosławiony. – Przynajmniej ja nie znam – zastrzegł. Sam zaproponował na patrona św. Józefa. W Kraśniku przy ul. Krasińskiego jest parafia pw. Św. Józefa Robotnika.
„(Św. Józef – red.) obok Maryi zajmuje szczególne miejsce w dziele zbawienia. Maryja jest Matką Zbawiciela świata. Natomiast Świętemu Józefowi, małżonkowi Maryi Dziewicy, Bóg powierzył ojcowską opiekę nad Zbawicielem…” – uzasadnia radny i apeluje: „Czy Jezus Zbawiciel odmówi Św. Józefowi, gdy on wstawia się za nami? Niech Św. Józefa będzie naszym Patronem i Orędownikiem, którego pomocy ciągle potrzebujemy”.
Ostatecznie wniosek z tą kandydaturą nie wpłynął. – Nie chciałem się w to mieszać. Na blogu wyraziłem tyko swoją opinię – tłumaczy radny Bijak.
Były zaś inne propozycje. – Ks. Stanisław Zieliński, św. Jan Paweł II, św. Jadwiga Królowa, św. Andrzej Bobola i Najświętsza Maryja Panna – wylicza Jan Albiniak, szef komisji i jednocześnie przewodniczący Rady Miasta Kraśnik.
W tajnym głosowaniu członkowie 12-osobowej komisji, w skład której wchodzili m.in. burmistrz Kraśnika i jego zastępca, radni i duchowni, wybrali jako kandydatkę Najświętszą Maryję Pannę. – Prawdopodobnie na piątkowej sesji zostanie podjęta intencyjna uchwała, akceptująca kandydatkę na patrona – zapowiada Emilia Łukasik, p.o. rzecznika Urzędu Miasta w Kraśniku. – Wtedy burmistrz miasta wystąpi do kurii o wszczęcie procedury kościelnej i akceptację Watykanu. Jeśli taką akceptację uzyskamy, wtedy, choć nie wiadomo, w jakim terminie, rada miasta podejmie uchwałę określającą, kto został patronem miasta.
W średniowieczu było tradycją, że miasto powierzano patronowi kościoła parafialnego. W Kraśniku duże znaczenie przy wyborze kandydata miał kult Matki Bożej, zwanej „Panią Kraśnicką”. W mieście jest Sanktuarium Maryjne.
– Kult ten został zapoczątkowany przez Kanoników regularnych – mówi ks. Jerzy Zamorski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i dziekan dekanatu kraśnickiego. Zakonników sprowadził do miasta w II poł. XV w. Jan z Tęczyna.
Jan Paweł II w kujawsko-pomorskiem
W ostatnich dniach Stolica Apostolska zatwierdziła swoim dekretem św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego. –Wnioskowaliśmy w ubiegłym roku przez naszego biskupa do Watykanu o to, żeby papież-Polak został oficjalnym patronem regionu. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że tak się stało. Jesteśmy związani, jako województwo, z Janem Pawłem II i jego nauczaniem bardzo mocno – skomentował marszałek województwa Piotr Całbecki. Uroczyste przyjęcie patronatu nastąpi 7 czerwca. (Kurier PAP)