Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

25 listopada 2020 r.
16:25

Porodówka w Kraśniku miała całkowicie zniknąć. A teraz szykują plan, żeby kobiety chciały tu rodzić

6 2 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Przeniesienie i rozbudowa oddziału ginekologiczno-położniczo-neonatologiczny, ale też m.in. uruchomienie poradni leczenia bólu. W środę Rada Powiatu w Kraśniku zatwierdziła niemal jednogłośnie program naprawczy SP ZOZ. – Nie łudzimy się, że momentalnie uzdrowimy kraśnicki szpital – przestrzegał Roman Bijak, członek zarządu powiatu. – To jest program na lata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Program naprawczy (na lata 2020-2022 na okoliczność poniesionej straty netto w 2019 r.-red.) będzie w części kontynuacją poprzedniego programu naprawczego – wyjaśnił radnym Michał Jedliński, dyrektor SP ZOZ w Kraśniku. – Z poprzedniego programu naprawczego na 2019 r., do realizacji było zaplanowanych 13 działań. Osiem z nich zrealizowano, trzech – nie, ze względu na to, że zmieniliśmy plany co do oddziału położniczo-ginekologicznego (kraśnicka porodówka pierwotnie miała zostałać zlikwidowana-red.). Dwa działania są nadal realizowane ze względu na sytuację z COVID-19 lub ze względu na czasochłonność zadania.

Dyrektor kraśnickiego szpitala podkreślił, że zmiany zaproponowane w nowym programie naprawczym nie są „drastyczne”. – Nie są to zmiany w jakiś sposób uderzające w pracowników czy strukturę szpitala – objaśnił Jedliński.

Co ma się zmienić? M.in. ma zostać dobudowane skrzydło do głównego budynku szpitala przy ul. Chopina. Wszystko po to by przenieść z dzielnicy fabrycznej do dzielnicy starej Kraśnika oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy. Rozbudować go, poprawić jakość usług by w konsekwencji więcej kobiet decydowało się rodzić w tym mieście.

– To jest kluczowa inwestycja zaplanowana na 3 lata – podkreślił dyrektor SP ZOZ w Kraśniku. – Rozpoczęliśmy realizację, jesteśmy na etapie projektu budowlanego. Niedługo będziemy występować o pozwolenie na budowę. Jesteśmy też w trakcie uzyskiwania finansowania.

Poza tym szpital chce uruchomić również poradnię leczenia bólu, bo jest ona „niezbędna”. – Po to aby poszerzyć działalność oddziału chirurgicznego – tłumaczył Jedliński. – Mamy nowego lekarza – anestezjologa, który zajmuje się leczeniem bólu. Poprzez taką poradnie będą do nas kierowani pacjenci. Poradnia co prawda nie ma zabezpieczenia w kontakcie NFZ-u, ale lekarz, który będzie tam pracował będzie to robił charytatywnie. Bezpłatnie dla pacjenta i bezpłatnie dla szpitala.

Kraśnicki SP ZOZ chce też realizować pilotażowy program „analizy odległych skutków niektórych zabiegów operacyjnych” (chodzi o zabiegi dotyczące tarczycy). – Chcemy aby więcej pacjentów wybierało nasz szpital. Żeby zrozumieli, że przejmujemy się chorobami i że potrafimy je leczyć. Że potrafimy operować – podkreślał Jedliński.

Do rozbudowy szpitala i pieniędzy na ten cel odniósł się Roman Bijak (Prawo i Sprawiedliwość), członek zarządu powiatu. – Realizacja tego zadania jest możliwa po otrzymaniu środków z RPO województwa lubelskiego (z Regionalnego Programu Operacyjnego -red.) – zaznaczył Bijak. – Jeśli w niedługim czasie projekt zostanie złożony, to miejmy nadzieję, że jako projekt priorytetowy dla województwa lubelskiego zaczniemy budować ten pawilon. I dodał: – W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla pana marszałka (pochodzącego z Kraśnika Jarosława Stawiarskiego - red.), bo gdyby nie jego inicjatywa trudno by było takie pieniądze gdziekolwiek pozyskać.

Poza budową skrzydła szpitala, dyrekcja SP ZOZ chce też m.in. rozbudować zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy (projekt w 2021 r.). W planach jest też modernizacja oddziału chorób płuc i gruźlicy. Ma powstać też powstać „centrum rehabilitacji z prawdziwego zdarzenia” (w miejscu przeniesionej porodówki).

– Plan naprawczy to ważny dokument – ocenił radny Andrzej Maj (Polskie Stronnictwo Ludowe), szef opozycyjnego klubu radnych, były starosta kraśnicki. – Oczywiście zgadzamy się z tymi założeniami. Już w maju mówiliśmy, że jesteśmy w stanie poprzeć plan naprawczy szpitala, o ile będzie bez likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego. Maj zapowiedział, że ludowcy będą głosować za. – Będziemy kibicować dyrekcji aby to wszystko udało się wdrożyć w życie – zaznaczył radny Maj.

Ostatecznie za było 17 radnych, jedna osoba – radny Jarosław Czerw (Łączy Nas Powiat Kraśnicki) wstrzymał się od głosu. Nie było głosów przeciwko.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium