Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

8 sierpnia 2022 r.
13:15

"Nie damy się okradać!". Był protest przeciw CPK i kolei w Warszawie, będą w całej Polsce [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
25 1 A A

W Sejmie punkt po punkcie wytknęli błędne i nieprecyzyjne zapisy nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przed gmachem na Wiejskiej wyraźnie pokazali swoje niezadowolenie wobec rządowych wizji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i torów szybkiej kolei do niego. Nie składają broni. Mają konkretny plan działania na przyszłość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nasz region, m.in. gminy Izbica, Krasnystaw i Zamość, reprezentowała ok. 80-osobowa grupa mieszkańców. Pojechali wynajętym autokarem i prywatnymi samochodami. Mieli na miejscu również wsparcie pochodzących z tych rejonów warszawiaków. Poza nimi w czwartek do stolicy, gdy podczas posiedzenia komisji infrastruktury odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, przyjechały też setki ludzi z innych rejonów Polski.

Gdy większość protestowała przed Sejmem i rozmawiała z kilkoma posłami opozycji, grupka ich reprezentantów mogła wyłożyć swoje racje stronie rządowej i parlamentarzystom z komisji.

– Jestem zadowolony, że do tego w ogóle doszło, bo mieliśmy okazję do merytorycznego przedstawienia naszych argumentów. Niestety, pan Horała (pełnomocnik rządu ds. CPK – red.) dość ostentacyjnie nas ignorował, bo cały czas „siedział” na Twitterze oraz kolejny raz niepochlebnie wyrażał się o tych, którzy zostali na ulicy – opowiada Arkadiusz Danielak z Izbicy, który wszedł do Sejmu jako jeden z protestujących.

Wyłożyli swoje racje

I choć każdy miał na swoją wypowiedź ledwie 120 sekund, to mogli wskazać błędne i niesprawiedliwe ich zdaniem zapisy nowelizacji ustawy, a także zaproponować swoje rozwiązania.

Zażądali m.in., by odszkodowania dla osób wywłaszczanych były wypłacane co najmniej na pół roku przed momentem, gdy ludzie będą musieli opuścić swoje domy czy firmy tak, by mogli jakoś zaplanować i ułożyć swoją przyszłość. Tymczasem w projekcie zapisano, że na wydanie nieruchomości byłoby 120 dni, a kilka miesięcy należałoby czekać na pieniądze.

Wyrazili również oczekiwanie dwukrotnego podniesienia stawek przeliczeniowych za metr powierzchni i podwojenie kwoty minimalnej odszkodowania. – Bo gdyby zostało tak jak jest, to np. osoba starsza, samotna, mieszkająca w nie najnowszym domu za wypłacone pieniądze mogłaby sobie „zafundować” najwyżej dom starców – przekonuje Danielak.

Podobnie jak inni uważa, że odszkodowanie powinno dać możliwość odbudowania albo zakupienia analogicznej nieruchomości. Zwłaszcza, że gdy wywłaszczeń będzie dużo, na co się zanosi, to gotowych domów zabraknie, a ceny za te możliwe do kupienia na pewno drastycznie pójdą w górę. Tymczasem teraz zaczynają już spadać, a podstawą do naliczenia odszkodowania ma być oszacowana przez rzeczoznawcę wartość rynkowa powiększona ewentualnie o bonus na poziomie 20 proc.

Ta walka się nie kończy

Protestujący z naszego regionu uprzedzają, że na tym ich walka o uczciwe potraktowanie, a nie „grabież mienia” i „złodziejskie wywłaszczenia” się nie zakończy. Mają już umówione spotkania z senatorami, zamierzają odwiedzać posłów z Lubelskiego w ich biurach. – Bo chociaż mamy w Sejmie kilkunastu posłów, to spotkał się z nami tylko jeden z nich, Krzysztof Grabczuk. A to przecież parlamentarzyści będą decydować o naszej przyszłości. Zamierzamy przemówić im do rozsądku – zapowiada Arkadiusz Danielak.

Zdradza też, że w planach na najbliższą przyszłość są także skoordynowane akcje protestacyjne o zasięgu ogólnopolskim. Mają się odbywać w wyznaczonych dniach w wielu miejscowościach równocześnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)
impreza
24 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy mamy karnawał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

LOTTO spełnia marzenia!

LOTTO spełnia marzenia!

Pula wypłaconych wygranych w 2024 roku na Lubelszczyźnie przekroczyła 200 MILIONÓW zł. Zapraszamy do punktów LOTTO i na www.lotto.pl, a także do gry przez aplikację!

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół
film

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół

Gościem programu Dzień Wschodzi jest Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania. Z wiceprezydentem rozmawiamy o tym, jak miasto finansuje szkoły i dlaczego koszty edukacji rosną. Jak wytłumaczyć budowanie nowych szkół w mieście w sytuacji, kiedy w innych częściach miasta szkoły są łączone i likwidowane? Na te i inne pytania odpowie nasz gość.

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej. Jest jednak ograniczenie.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar pustostanu w Lublinie. Podczas przeszukania budynku strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

Wczoraj odbyła się próba generalną przed premierą opery "don Giovanni"
film

„Don Giovanni” – premiera wyprzedana w 100 proc.

W Operze Lubelskiej szykuje się wydarzenie - bez ryzyka można stwierdzić - krajowego formatu. Chodzi o sobotnią premierę opery „Don Giovanni”. Reżyserem jest Wojciech Adamczyk, znany m.in. z serialu „Ranczo”. Z batutą stanie maestro Vincent Kozlovsky, a za epicką scenografię odpowiada Marek Chowaniec. Na scenie wystąpią znani artyści. W rolę komandora wcieli się Rafał Siwek, światowej sławy bas, w rolę tytułowego Don Giovanniego wcieli się Daniel Mirosław, zaś Donny Anny – Anna Barska. 

Mateusz Stolarski chciałby, żeby Jakub Łabojko dołączył do Motoru

Defensywny pomocnik dołączy do Motoru Lublin? „Jesteśmy na etapie rozmów kontraktowych”

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin wkrótce dokona szóstego transferu w zimowym okienku. Do beniaminka PKO BP Ekstraklasy może dołączyć Jakub Łabojko. Defensywny pomocnik przebywał z drużyną na obozie w Turcji. Obie strony rozmawiają już na temat kontraktu dla zawodnika, które ostatnio grał we Włoszech.

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium