Nie przypadkiem Ryszard Madziar, doradca premiera Jacka Sasina, zebrał samorządowców z powiatu krasnostawskiego przed nowym Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym.
- Chcielibyśmy się dziś rozliczyć z mieszkańcami i pokazać na jakim etapie realizacji są obietnice wyborcze. Chciałbym też powiedzieć, że na politykę trzeba patrzeć poprzez pryzmat zrealizowanych inwestycji – tak doradca Jacka Sasina rozpoczął czwartkową konferencję prasową.
Nie było to typowe spotkanie polityka z dziennikarzami.
– Chcemy, aby polityka była wiarygodna, a to oznacza rozliczenie się ze zrealizowania obietnic. W ostatnim okresie na Lubelszczyznę wpłynęło 2,5 miliarda złotych środków rządowych. Są to środki kierowane na różnego rodzaju inwestycje, od ZOL w Krasnymstawie, po budowę drogi Via Carpathia. Pod kątem przekazywanych środków rządowych Lubelskie znajduje się na trzecim miejscu w kraju. Chcielibyśmy jednak pokazać skalę zmian Lubelskiego właśnie przez pryzmat powiatu krasnostawskiego – kontynuował Ryszard Madziar. W powiecie krasnostawskim z naciskiem na było, jest lub zaraz będzie realizowanych 276 inwestycji na łączną kwotę ponad 608 milionów złotych. – Z tej potężnej kwoty ponad 93 proc. są to środki rządowe – dodał Ryszard Madziar.
Po wstępie doradcy premiera Sasina głos zabierali poszczególni samorządowcy. Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski, podał przykład ZOL, przed którym zorganizowano konferencję prasową. – Ten bardzo długo oczekiwany zakład uruchomiliśmy dwa miesiące temu. Powstał w dużej mierze dzięki wsparciu rządu. Koszt tej inwestycji wyniósł blisko 12 milionów złotych, z czego 9 milionów to subwencja z budżetu państwa – mówił starosta.
Warto dodać, że powiat krasnostawski jest „najstarszy” w województwie i trzeci w Polsce pod kątem wieku mieszkańców. ZOL to jedna z wielu inwestycji. Starosta wspomniał też o zapowiadanej budowie mostu przez Wieprz, o inwestycjach w oświatę i wiele innych dziedzin życia codziennego. W gminie Żółkiewka przebudowano cztery drogi gminne o łącznej długości 5,5 km. Była to rekordowa przebudowa dróg w historii tej gminy. Koszt tych robót wyniósł 9,5 miliona złotych, z czego państwo dołożyło 8,74 mln. zł. W Fajsławicach powstała oczyszczalnia ścieków za blisko 8 milionów złotych. Miasto Krasnystaw za 7,8 milion złotych wsparło mieszkańców w procesie montażu instalacji fotowoltaicznych. Budżet dołożył prawie 7,4 mln złotych. W gminie Rudnik powstanie pierwsze w historii Gminne Centrum Kultury.
– Jest to nasza największa inwestycja. Jesteśmy jedyną gminą bez takiej placówki. Nasz budżet inwestycyjny w ciągi ostatnich czterech lat wzrósł 11-krotnie – powiedział Paweł Kucharczyk, wójt tej gminy.
- Spotykamy się w Dzień Dziecka. Pamiętamy o naszych najmłodszych, chcemy aby ich przyszłość była jak najlepsza. Chcemy, aby dzieci mogły tu realizować swoje pomysły, aby nie musiały stąd wjeżdżać – zakończył konferencję Ryszard Madziar i zachęcał do odwiedzenia strony www.SilneLubelskie.pl, gdzie zamieszczono listę inwestycji z kwotami dofinansowania.