Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 czerwca 2024 r.
20:21

Książki ze zbiorów KUL na liście UNESCO

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC
0 A A

Dzienniki znanego lekarza i społecznika, znajdujące się w zbiorach biblioteki KUL znajdą się na Liście Krajowej Pamięci Świata UNESCO.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mowa o dziennikach Zygmunta Klukowskiego - lekarza, społecznika, bibliofila, żołnierza Armii Krajowej i świadka w procesach norymberskich.

Inicjatywa UNESCO Pamięć Świata to program, którego celem jest prowadzenie i wspieranie działań służących zachowaniu dziedzictwa dokumentacyjnego oraz zwiększanie jego dostępności. Dokumenty o ogólnoświatowym znaczeniu wpisywane są na tę listę co dwa lata.

Właśnie w poniedziałek (17 czerwca) Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych poinformowała, że na liście znajdą się Dzienniki Zygmunta Klukowskiego, które na co dzień przechowywane są w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.

- Zostały zgłoszone do programu z uwagi na wyjątkowość dokumentacyjną i literacką. Według zgodnej opinii badaczy są one pierwszym i jednym z najważniejszych bezpośrednich świadectw doświadczenia hitlerowskiego terroru w okresie II wojny światowej – tłumaczy Artur Podsiadły, p.o. dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej KUL.

Zygmunt Klukowski urodził się w Odessie w 1885 roku. Studiował medycynę w Moskwie oraz Krakowie. Podczas I wojny światowej służył jako lekarz w armii rosyjskiej, a po jej zakończeniu przeniósł się do Szczebrzeszyna, gdzie był dyrektorem miejscowego szpitala.

– Pierwsze zapiski pochodzą z lata 1939 roku, kiedy wojna wisi już w powietrzu. Co ważne – były to przeżycia spisywane na bieżąco, będąc swego rodzaju autoterapią i sposobem na oderwanie się od tego, co działo się wokół: niemieckich zbrodni, aresztowań, wysiedleń i głodu. Opisywał też Holokaust, którego był jednym z pierwszych świadków – mówi dr Arkadiusz Adamczuk, kierownik Oddziału Zbiorów Specjalnych BU KUL. Dodaje, że dzienniki doktora są pierwszym i jednym z najważniejszych przykładów pamiętników z czasów II wojny światowej.

W listopadzie 1947 r. Klukowski zeznawał w Norymberdze jako świadek oskarżenia na jednym z procesów, w którym sądzono 14 oskarżonych funkcjonariuszy Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS. - Dowodami w sprawie były cztery tomy zebranych i opracowanych przez dr. Klukowskiego źródłowych „Materiałów do dziejów Zamojszczyzny” – przypomina dr Adamczuk.

Zauważa także, że nie był to jedyny proces, w którym uczestniczył. Doktor Zygmunt Klukowski był biegłym w Procesie Oświęcimskim i członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, w ramach której współdziałał w poszukiwaniu Dzieci Zamojszczyzny, wywiezionych do Niemiec w czasie akcji wysiedleńczej.

Klukowski był zagorzałym ateistą. Jak podkreśla Adamczuk, przeżycia z czasów okupacyjne, mogły pogłębić ten ateizm, jednak sprawiły, że mężczyzna nawrócił się.

– Impulsem było spotkanie prof. Ignacego Czumy z KUL w więzieniu na Zamku Lubelskim, który zachęcił go do modlitwy. Dysponujemy rękopisem Klukowskiego, który przyznaje, że to właśnie profesorowi Czumie zawdzięcza stopniowy powrót do wiary w Boga. KUL stał się więc naturalnym wyborem Klukowskiego do przekazania swoich zbiorów – wyjaśnia dr Arkadiusz Adamczuk.

Po zakończeniu II wojny światowej środowisko związane z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim było na ciągłym celowniku służb inwigilacji i cenzury, jednak biblioteka nie była ich obiektem zainteresowań.

– Czyniło to ją miejscem wyjątkowym, w którym gromadzono i opracowywano książki oraz materiały archiwalne z różnych przyczyn niewygodne dla ówczesnych władz komunistycznych. Archiwalia, wspomnienia i wydawnictwa dokumentujące oraz opisujące historię Polski i komunizmu w sposób autentyczny, bez ingerencji cenzury, były na półkach bibliotecznych bezpieczne i mogły przetrwać dla badaczy wolnej Polski – tłumaczy Artur Podsiadły.

Klukowski zmarł w 1959 roku. Pogrzeb miał charakter katolicki. Po zakończeniu uroczystości zostało odczytane oświadczenie doktora o jego nawróceniu i powrocie do Kościoła katolickiego.

Oficjalne ogłoszenie włączenia Dzienników Zygmunta Klukowskiego do Listy Krajowej Pamięć Świata UNESCO oraz wręczenie certyfikatu przez Prezydenta RP nastąpi w przyszłym tygodniu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trener Górnika Łęczna skomentował bolesną porażkę w sparingu przeciwko Koronie Kielce

Trener Górnika Łęczna skomentował bolesną porażkę w sparingu przeciwko Koronie Kielce

W sobotę kibice Górnika Łęczna musieli przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Zielono-czarni, którzy przebywają na obozie z Kielcach, zmierzyli się z tamtejszą Koroną i przegrali z ekipą z PKO BP Ekstraklasy aż 1:6. Szczególnie źle w wykonaniu piłkarzy Górnika wyglądała druga połowa

Woda zbiera żniwa. W jeziorze utonął 16-latek

Woda zbiera żniwa. W jeziorze utonął 16-latek

Włodawscy policjanci zajmują się ustalaniem przyczyn tragicznego zdarzenia do którego doszło w sobotę nad jeziorem Białym.

Absolwent Domaszewnica wrócił do ligi okręgowej po roku

Absolwent Domaszewnica wraca do okręgówki. Są bogatsi o doświadczenia

Po rocznym pobycie w klasie A Absolwent Domaszewnica wraca do ligi okręgowej. Dla podopiecznych trenera Krzysztofa Jędruchniewicza jest to drugi awans na wyższy poziom rozgrywek

Marek G., były przewodniczący Rady Powiatu w Łosicach

Były polityk PiS oszukał rolników na 7 mln zł. Czeka na wyrok

Marek G., kiedyś czołowy działacz PiS w powiecie łosickim stanie przed sądem. Wraz ze wspólnikami miał oszukać rolników na ponad 7 mln złotych.

Rozbujane Helium
foto
galeria

Rozbujane Helium

W klubie Helium, co weekend rozkręcają najgorętsze imprezy w Lublinie. Nie inaczej było tym razem. Tak się bawi Lublin!

Wakacje pełne atrakcji!
ZDJĘCIA
galeria

Wakacje pełne atrakcji!

Były rolki, przyszedł czas na siatkówkę. Wakacje w mieście nie muszą być nudne, a wręcz przeciwnie, można je spędzić bardzo aktywnie.

Rezerwy Chełmianki wywalczyły historyczny awans do klasy okręgowej

Chełmianka II Chełm pierwszy raz zagra na poziomie klasy okręgowej

Rezerwy Chełmianki od nowego sezonu występować będą na poziomie ligi okręgowej. To największe w historii osiągnięcie zespołu.

Szukali co ukraść, ich łupem padł głośnik. Mieli pecha, bo nagrała ich kamera

Szukali co ukraść, ich łupem padł głośnik. Mieli pecha, bo nagrała ich kamera

Każdemu należy się druga szansa. Do takiego wniosku doszli właściciele jednego z klubów na Starym Mieście. Cała kradzież nagrała się na kamery monitoringu.

Zapach benzyny i palonej gumy unosił się w powietrzu. Rajdowcy-amatorzy ścigali się na Elizówce
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Zapach benzyny i palonej gumy unosił się w powietrzu. Rajdowcy-amatorzy ścigali się na Elizówce

Impreza na którą czekają wszyscy miłośnicy amatorskiego ścigania, ryk silników, zapach palonej gumy i szybka jazda. W Lublinie odbył się V Super Sprint.

Zdrowie Pań
foto
galeria

Zdrowie Pań

Tak się bawiliście w Waszej ulubionej miejscówce - Przystań na dachu. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Najpierw skwar, potem burze. Niedziela pod znakiem zmiennej pogody

Najpierw skwar, potem burze. Niedziela pod znakiem zmiennej pogody

Po upalnej sobocie przyszedł czas na upalną niedzielę. A po południu pojawią się burze. IMGW wydaje alerty pogodowe.

Paweł Zięba ma zamienić Stal Kraśnik na Janowiankę

Janowianka straci bramkarza, ale pozyska czołowego skrzydłowego ligi?

W lecie zanosi się na kilka zmian w drużynie wicemistrza z sezonu 23/24. Janowianka zapowiada ciekawe ruchy transferowe, a jednym z nich ma być Paweł Zięba, najlepszy strzelec Stali Kraśnik i czołowy skrzydłowy ligi w poprzednich rozgrywkach.

Tańce, hulańce i dobra zabawa, czyli kolejna Potańcówka w Muzeum Wsi Lubelskiej
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Tańce, hulańce i dobra zabawa, czyli kolejna Potańcówka w Muzeum Wsi Lubelskiej

Zabawa taneczna pod gołym niebem. Drewniany parkiet, a na nim roztańczone pary, wirujące w walczyku, tangu czy fokstrocie. A wszystko to, w rytm dzięków wyjątkowej kapeli. Potańcówka w Muzeum Wsi Lubelskiej to już tradycja i obowiązkowy punkt wakacji.

Sztuka ziemi w Siennicy Różanej. Trwa Festiwal LandArt
3 lipca 2024, 0:00

Sztuka ziemi w Siennicy Różanej. Trwa Festiwal LandArt

Wykłady, koncerty oraz patrzenie na artystów tworzących sztukę. Podczas jubileuszowej XX edycji festiwalu LandArt, organizatorzy ulokowali się w Siennicy Różanej.

Drużyna Ronalda Koemana w sobotę nie zachwyciła, ale zagra w półfinale Euro 2024

Euro 2024: Gol po dziewięciu latach, Holandia wymęczyła zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Turcją

Po zdecydowanie najlepszym występie na niemieckich boiskach i pewnej wygranej z Rumunią (3:0) wydawało się, że reprezentacja Holandii złapała formę i „przejedzie” się także po Turcji. Nic takiego nie miało jednak miejsca. To rywale długo prowadzili i dopiero w końcówce spotkania wielki faworyt przechylił szalę na swoją stronę. „Pomarańczowi” po raz kolejny jednak nie zachwycili

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

125,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

129,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

225,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

420,00 zł

Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

39,00 zł

Komunikaty