Grzyby mają zdecydowany smak i aromat, stąd nie warto przesadzać ze zbytnim ich doprawianiem. Lubią cebulę, pieprz, koperek i cząber. A oto przepisy warte wypróbowania
Najpopularniejsze są grzyby w śmietanie. Mogą być podawane na przystawkę wraz z chrupiąca bagietką, albo z młodymi ziemniakami. Większe grzyby kroimy na pół, albo nawet w ćwiartki.
Żeby sos był delikatny, na głęboką patelnię wlewamy śmietanę, podgrzewamy, wkładamy ząbek czosnku nadziany na widelec i mieszamy nim śmietanę przez kilka chwil. Po kilku minutach powoli wkładamy grzyby i posiekaną cebulkę lub szczypiorek. Dusimy je trzy minuty, doprawiamy solą z pieprzem i gotowe.
Zupa z borowików
Najpierw gotujemy warzywny bulion. Do garnka wrzucamy włoszczyznę, trzy cebule, trzy listki bobkowe, kilka ziaren pieprzu. Dodajemy kilkanaście pięknych borowików i gotujemy do miękkości.
Następnie zupę przecedzamy do wazy, wkładamy ugotowany grzyby, posypujemy zielonym koperkiem i dodajemy makaron w postaci dużych muszelek.
Kto jest bardzo pracowity, może zamiast makaronu użyć małych pierożków z grzybami.
Grzybowa po lwowsku
Na grzybową po lwowsku potrzebujemy 1,5 litra dobrego rosołu, do którego wrzucamy grzyby pokrojone w paski i 10 dag fasoli. Z mąki, cebuli i masła robimy złocistą zasmażkę, łączymy z zupą i doprawiamy solą z pieprzem.
Na talerz wykładamy jajko na twardo, podzielone na ćwiartki i zalewamy grzybową. Odrobina kopru nie zaszkodzi. Łakomczuchy mogą dorzucić ziemniaków i podprawić gęstą, wiejską śmietaną.
Kurki w śmietanie
Większe kurki kroimy w paseczki, te mniejsze i najmniejsze zostawiamy w całości. Na patelnię wkładamy 10 dag masła i 20 dag posiekanej cebulki. Gdy się usmaży, wrzucamy 1 kg kurek i dusimy do miękkości, często mieszając.
Kurki lubią się dusić, więc trzeba im co najmniej pół godziny. Następnie wlewamy szklankę śmietany ubitej z posiekanym koperkiem i doprawiamy solą z pieprzem. Młode kartofelki pasują tu najbardziej.
Borowiki z miodem
Wybieramy kilogram niedużych borowików i wrzucamy je do garnka, w którym roztopiliśmy 15 dag masła, dodając 4 łyżki miodu naturalnego i 3–4 łyżki soku z cytryny. Grzyby dusimy do miękkości, jak zwykle często mieszając. Doprawiamy solą i białym pieprzem. Możemy podać z ziemniakami z wody lub ryżem.
Prawdziwki w szynce
8 niedużych prawdziwków obgotowujemy w wodzie z dodatkiem 4 łyżek soku z cytryny. Miękkie grzyby odcedzamy, osuszamy, obtaczamy solą i pieprzem. Każdy grzybek zawijamy w plaster wiejskiej szynki, panierujemy w mące, jajku i tartej bułce. I smażymy. Podajemy z ziemniakami i surówką.
Z żółtym serem
Kilogram borowików, kozaków lub maślaków posypujemy solą z pieprzem i rumienimy na maśle. Dodajemy 20 dag żółtego sera i smażymy przez kilka minut. Kto chce, może doprawić cząbrem. Podajemy z ryżem.
Kotlety ziemniaczane z sosem grzybowym
Kilogram obranych kartofli gotujemy na parze i gorące ubijamy na miękką masę. Wbijamy 4 jaja, dodajemy dwie łyżeczki cukru, 2 łyżki masła, sól i pieprz. Mocno mieszamy, robimy kotleciki, panierujemy w jajku, tartej bułce i smażymy na złocisty kolor.
Na sos potrzebujemy kilka grzybów, które dusimy na maśle, wsypujemy łyżkę mąki, zasmażamy, wlewamy szklankę bulionu i doprawiamy solą z białym pieprzem. Pół szklanki białego wina uczyni sos delikatnym, szklanka śmietany cięższym i bardziej zawiesistym.
Kotlety zalewamy sosem. Zamiast kotletów możemy użyć placków ziemniaczanych lub złocistych i chrupiących naleśników, nadzianych szynką.
Sztuka mięsa z borowikami
Na koniec zostawiłem danie, które smakuje mi bardziej niż sławne polskie zrazy, nadziewany grzybami. Dwa kilogramy dobrej wołowiny (karkówki, łopatki lub mostka) gotujemy z włoszczyzną, dodając ćwiartkę kapusty, dwie kalarepki i kilka ziemniaków.
Gdy mięso będzie miękkie, kroimy je w plastry i zalewamy borowikami, uduszonymi we własnym sosie, podlanym rosołem i podajemy z kartoflami z wody. Odrobina warzyw z wody dopełni tej kulinarnej propozycji. Danie proste, zachwycające w smaku i bardzo pożywne.