Na domowych talerzach robi się bardziej kolorowo. Mięsa jakby mniej, za to faszerowanej papryki dużo. Półki w kuchni zaczynają zajmować marynaty i pikle. W spiżarce wiszą warkocze z czosnku i suszone grzyby. Jesień syci nas pełnią smaków
Jesiennie najbardziej lubię dynie. Dynie są na topie. Na całym świecie odbywają się konkursy w ważeniu dyń. Rekord Guinnessa na najcięższą dynię padł w Niemczech. Ważyła 1054 kg. W Polsce w końcu można kupić kilkanaście odmian tego smacznego warzywa. Każde zawiera około 500 bezcennych pestek, które możemy podprażyć na patelni i dodawać do potraw.
Dynia w kuchni
Możliwości jest wiele. Pokrojona w drobną kostkę i uduszona z cebulą i pomidorem, nałożona na podpieczone kromki chleba przetarte czosnkiem, zamienia się pyszną bruschettę. Pokrojona w paski, posmarowana aromatyczną pastą mięsną lub warzywną, zwinięta w ruloniki i zapieczona pod serem staje się smakowitą roladką.
Zjawiskowo wyglądają całe dynie, którym ścina się wierzch. Po wydrążeniu i przesmażeniu z innymi warzywami dynie napełnia się po sam wierzch, zamyka ściętą „pokrywką” i zapieka. Z dyni powstają francuskie tarty. Włosi podają spaghetti z dyni (z cienkich wstążek dyniowych) z pesto zrobionym z pestek dyni. Z parmezanem: coś pięknego.
Z dyni powstają fantastyczne zupy (świetna jest z serkiem kremowym), pieką się imbirowe ciasta na deser, a nawet mufinki. Na zimę zaś robi się z dyni aromatyczne pikle.
Jesienne ragout dyniowe z grzybami
Składniki: 1 kg miąższu z dyni, 50 dag boczniaka, cebula, pęczek zielonej pietruszki, pół szklanki śmietany, olej, świeży tymianek, wędzona papryka (koniecznie), sól, pieprz.
Wykonanie: cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju. Dodać pokrojoną dynię i grzyby. Dusić do miękkości grzybów, podlać śmietaną, doprawić. Podawać z białą kaszą gryczaną.
Paulina Pietrusik: sałatka z grzybów leśnych
Składniki: 1 kg grzybów świeżych, obgotowanych (opcjonalnie: maślaki, kozaki lub podgrzybki) 1 kg marchwi (utrzeć na tarce o grubych oczkach), 30 dag cebuli ( 4-5 główek), pół litra oleju, 40 dag (2 słoiczki) koncentratu pomidorowego, sól, pieprz, papryka.
Wykonanie: grzyby odgotować, przekręcić przez maszynkę o dużych oczkach. Tłuszcz rozgrzać, dodać pokrojoną w kostkę cebulę, poddusić 5 minut, żeby się zeszkliła, dodać utartą marchewkę, dusić 15 minut, aż marchewka zmięknie. Od czasu do czasu zamieszać, potem dodać przekręcone grzyby, koncentrat, sól, pieprz i paprykę, wszystko zamieszać i dusić 40 minut. Przełożyć gorące w słoiczki, zamknąć i w garnku podgrzewać 10 minut. Smakowitych dań pachnących lasem, zachwycających podniebienia.
Agnieszka Filiks: pierś z kurczka na warzywnym ratatouille
Składniki: 4 szt. filetów z kurczaka., 200 g szynki parmeńskiej, 150 g sera koziego, tymianek świeży, pieprz, sól, 50 ml oleju.
Wykonanie: marynujemy pierś w tymianku, soli, pieprzu i nacieramy olejem by skruszała. Z piersi robimy kieszonkę tak, by do środka włożyć kozi ser. Owijamy je szynką parmeńską i obsmażamy na maśle klarowanym na małym ogniu. Przykrywamy ją na patelni tak, aby była mięciutka.
Składniki na ratatouille: 200 g cukinii, 150 g bakłażana, 100 g papryki, 150 g pomidora, 1 łyżka koncentratu, 2 łyżki masła, sól, pieprz, chili.
Wykonanie: warzywa myjemy i kroimy w kostkę. Na rozgrzane masło rzucamy cukinię i bakłażana, dusimy po chwili dodajemy paprykę, a pod koniec pomidora. Podczas duszenia dodajemy przyprawy czyli pieprz, sól, chili oraz koncentrat. Na tak przygotowane warzywa kroimy pierś z kozim serem i podajemy.
Fasolka po bretońsku
Składniki: 80 dag fasoli białej, 13 dag tłuszczu mieszanego, 5 dag cebuli, 2 dag mąki, 9 dag koncentratu pomidorowego, 2 dag soli, 2 g papryki, 50 dag kiełbasy zwyczajnej w jelicie naturalnym.
Wykonanie: fasolę opłukać, zalać na noc zimną przegotowaną wodą, aby napęczniała i pozostawić w chłodnym miejscu. Na drugi dzień ugotować ją w tej samej wodzie, uzupełniając ilość wody w miarę potrzeby wrzątkiem. Przyrządzić zasmażkę z tłuszczu, magii i cebuli, dodać koncentrat pomidorowy. Sosem zalać ugotowaną fasolę, dodając sól i paprykę do smaku. Kiełbasę opłukać, pokrajać w kostkę, przygrzewać partiami z fasolą. Podawać z ziemniakami. (Oryginalny przepis z czasów PRL).
Gęś pieczona z jabłkami, borówkami i galaretką z porzeczek
Składniki: 4 kg gęsi, 3 dag soli, 5 g majeranku, 1,5 kg jabłek, 3 dag cukru, 10 dag tłuszczu z gęsi.
Wykonanie: oczyszczoną gęś natrzeć wewnątrz solą i startym na proszek majerankiem. Jabłka umyć, obrać, obierzyny włożyć do środka gęsi. Tuszkę uformować, ułożyć grzbietem na blasze, wstawić do gorącego piekarnika, upiec. Jabłka pokrajać w ćwiartki, oczyścić z gniazd nasiennych, oprószyć majerankiem, osolić.
Włożyć do emaliowanego, nieobitego naczynia, podlać tłuszczem gęsim, dusić krótko potrząsając naczyniem, by jabłka nie przywarły do dna. Upieczoną gęś pokroić na 8 porcji. Przy wydawaniu do każdej porcji dodać porcję uduszonych jabłek. Podawać z ziemniakami, borówkami i galaretą z porzeczek.