Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

29 października 2009 r.
11:59
Edytuj ten wpis

Marek Niedźwiecki: Uwielbiam grzyby

0 2 A A

Marek Niedźwiecki zbiera grzyby, mrozi je na zimę, uwielbia zupę grzybową. Siostra piecze mu mięso, a od dodaje je do grzybów. W rozmowie z Dziennikiem opowiada o smakach dzieciństwa. I rydzach w Australii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Panie Marku, skąd taka wielka pasja do grzybów? To rodzinne?
– Chyba rzeczywiście tak. Moja mama robiła najlepszą zupę grzybową na wigilię. Tak mi zostało. Kiedyś nawet w radiu zrobiłem plebiscyt na ulubione potrawy świąteczne i grzybowa była w czołówce.


• Lubi pan zbierać grzyby?
– Już w dzieciństwie uwielbiałem. Pochodzę z wielodzietnej rodziny. Mam dwóch braci i siostrę. Więc jak szliśmy we czwórkę na grzyby, to potem można było zrobić smażone grzyby z jajkami, ugotować zupę i ten grzybowy smak dzieciństwa został mi na całe życie.


• A jeść?
– Za grzyby oddam prawie wszystko. Mięso może nie istnieć. Jesienią zbieram grzyby, mrożę, żeby potem smakować je przez całą zimę. Na garnkami roznosi się zapach grzybów. Smakują tak, jak te dopiero przyniesione z lasu.


• Jak pan robi zupę grzybową?
– Jestem fanem zupy na suszonych grzybach. Ma zupełnie inny smak. Nawet jak gotuję zupę na świeżych grzybach, to zawsze dorzucam dwa, trzy suszone grzybki. Na koniec śmietanę. Jak robię grzyby w sosie, też dodaję śmietanę i obowiązkowo – czosnek.


• A jak pan łączy mięso z grzybami?
– Ponieważ nie jestem aż tak dobrym kucharzem, siostra piecze mi mięso. Karkówkę albo schab, albo cielęcinę. Używam tych mięs jako półproduktu. Kroję taki kawałek schabu na cienkie plasterki i wrzucam na patelnię, gdzie dochodzą grzyby. Tal mi smakuje i tak jem. Mało tego, może to zabrzmi strasznie ale jak już te grzyby mam gotowe, to jeszcze mieszam je z chińszczyzną. I te smaki się nie kłócą.


• Co jest najważniejsze w grzybach?
– Żeby nie zabić ich smaku. Grzyby są tak delikatne, że wystarczy rzucić je na patelnię i po chwili są gotowe do jedzenia. Dobre są grzyby z rusztu. Na przykład rydze. Trafiłem na nie w Australii, tam poza Polakami nikt ich nie zbiera. Zgrillowane z masełkiem są niesamowite.


• Dziękuję za rozmowę i życzę udanych wypraw grzybowych na gąski, które właśnie pojawiły się w lasach. Pochodzi pan za nimi?
– Tak, pozdrawiam wszystkich fanów grzybów na Lubelszczyźnie.

Tagliatelle z grzybami

Składniki:
60 dag tagliatelle (szerokie wstążki), 1 duża cebula, 20 dag grzybów, 2 łyżki masła, pół pęczka koperku, 1/3 szklanki śmietanki 18 %, 2 łyżki kwaśnej śmietany 12 %, 1 opakowanie tartego parmezanu.


Wykonanie:
Pokrojoną w plasterki cebulę szklimy na maśle. Dodajemy grzyby, dusimy 10 minut. Dolewamy śmietankę, dodajemy parmezan i mieszając, dusimy jeszcze 10 minut. W tym czasie gotujemy tagliatelle według przepisu na opakowaniu. Uduszone grzyby mieszamy z koperkiem, dodajemy sól, pieprz i śmietanę. Zagotowujemy, wylewamy na makaron. Podajemy natychmiast.

Pozostałe informacje

174 tysiące etykiet - nietypowe hobby lubelskiego naukowca

174 tysiące etykiet - nietypowe hobby lubelskiego naukowca

Gdy jedni zbierają znaczki, a inni monety, profesor Marek Kosmulski z Politechniki Lubelskiej postawił na etykiety z serów. Zbiera je już od 57 lat, a jego kolekcja jest naprawdę imponująca.

Bogdanka LUK Lublin w niedzielę zagra w Suwałkach, czyli każdy walczy o swoje

Bogdanka LUK Lublin w niedzielę zagra w Suwałkach, czyli każdy walczy o swoje

W niedzielę o godzinie 17.30 Bogdanka LUK zmierzy się na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki. Obie ekipy mają o co grać.

Karanawałowe szaleństwo w Trzydziestce
foto
galeria

Karanawałowe szaleństwo w Trzydziestce

Trwa karnawał i potrwa do 6 marca, a to oznacza, że można imprezować prawie 2 miesiące. Zobaczmy, jak rozpoczęto karnawał w lubelskim klubie 30, do którego co weekend ustawiają się kolejki. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo wtedy w klubie, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta
17 stycznia 2025, 6:00
galeria

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta

Arkadiusz Burda, Henryk Szkutnik, Stanisław Orłowski, Mirosław Chmiel, Andrzej Pogudz, Marta Słomianowska, Paulina Grzybowska, Marcin Maron, Joanna Słupska-Maron, Jadwiga Wyczółkowska i Rafał Górski – to zamojscy artyści, którzy swoje prace przekazali na rzecz WOŚP.

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Iga Świątek się nie zatrzymuje i gra dalej w Australian Open. Tym razem, w meczu trzeciej rundy Polka pokonała Emmę Raducanu i weszła do czwartej rundy tego prestiżowego turnieju

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Rejon został zamknięty dla ruchu
AKTUALIZACJA
galeria

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Rejon został zamknięty dla ruchu

Uszkodzona została ściana budynku na ulicy Bernardyńskiej. W nocy interweniowały służby. Obecnie trwa posiedzenie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

Ruszyła kolejna edycja Zielonego Budżetu w Lublinie. W tym roku miasto stawia na ochronę drzew, zachęcając mieszkańców do zgłaszania projektów poprawiających ich stan zdrowotny i wygląd. Wnioski można składać do 9 lutego.

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium