architekt z Lublina ocenia nalewkę różaną na Konwencie Mistrzów Polskich Nalewek w Kaz
Nalewki i róże będą bohaterem IX edycji Targów Ogrodniczych Eden. W dniach 18 i 19 maja 2013 do Lublina przyjadą mistrzowie polskich nalewek, by wziąć udział w konwencie i wystawić swoje dzieła na ogólnopolskim turnieju. Odbędzie się także zjazd Szkoły Nalewek Tradycyjnych. A co mają kwiaty do nalewek?
Rosolisy i róże
Na bazie wyciągu z liści rosiczki i lepkiej cieczy przez nią wydzielanej powstała jedna z najstarszych nalewek zwana rosolisem (łac. ros - kropla, solis - słońce). Podczas produkcji wzbogacano aromat rosolisu świeżymi płatkami róż.
Najsłynniejszym z nich był Rosa Solis lub Rosolio, rosolis pochodzący z renesansowego Turynu. Trunek szybko zyskał sławę środka, który wzmacnia serce. Okazało się także, że nalewka na liściach rosiczki szybko stała się bardzo silnym afrodyzjakiem.
Dlatego rosiczki i róże pojawią się na IX edycji Targów Ogrodniczych Eden, połączonych z kiermaszem artykułów ogrodniczych. W dniach 18-19 maja 2013 roku w Centrum Targowo-Wystawienniczym Targów Lublin S.A. zobaczycie wystawę kilkunastu roślin owadożernych, w tym rosiczek. I niezwykłych róż. Do Lublina przyjadą także Holendrzy, w ramach Dni Kultury Holenderskiej odbędą się prezentacje i wystawy zdjęć z ogrodu Keukenhof i parad kwiatowych. – To niebywale ciekawy temat. Odtworzenie wyrobu rosolisu na wyciągach z rosiczki to dla mnie duże wyzwanie – mówi Zbigniew Sierszuła w Warszawy, przewodniczącym kapituły ogólnopolskiego konkursu nalewek, który odbędzie się 18 maja w siedzibie targów.
Wystartuje w Lublinie po raz drugi. W tym roku zajęcia przeznaczone dla pasjonatów nalewek z całej Polski odbędą się w sobotę 18 maja i będą odwoływać się do wielkiej tradycji dewizy Św. Benedykta "Ora et Labora” (Módl się i pracuj).
– Powstanie nalewek zawdzięczamy ich sumiennej pracy. Nalewki wyrabiane w opactwach i klasztorach były najpierw lekarstwem. Przy okazji okazało się, że są w dodatku bardzo smakowite – mówi Jan Babczyszyn, prezes Polskiej Akademii Smaku, który w szkole nalewek poprowadzi zajęcia z historii karafek i etykiet. Wiedza z historii sztuki to ważny aspekt wielkiej tradycji nalewek w Polsce.
Pracowici mnisi zaczęli wzbogacać substancjami aromatyczno-smakowymi, takimi jak wyciągi z ziół i korzeni, olejki eteryczne z kwiatów i owoców, miód. Tak powstawały kolejne rodzaje i gatunki nalewek. Dlatego na zajęciach w szkole nalewek pojawią się wykłady z botaniki. W sobotę wieczorem, w restauracji Ulice Miasta "studenci” wezmą udział w "Wieczorze z nalewkami i potrawami” z udziałem Zbigniewa Sierszuły.
Nalewki i potrawy z kwiatów
W niedzielę 19 maja 2013 o 13 w Centrum Targowo-Wystawienniczym Targów Lublin S.A. odbędą się otwarte pokazy i warsztaty nalewek. Swoim spostrzeżeniami i doświadczeniem podzielą się praktycy. Z Lublina i regionu.
Ale to jeszcze nie wszystko. Ponieważ kwiaty były i są częścią legendy nalewek, to na zaproszenie Europejskiego Festiwalu Smaku Agnieszka Filiks z restauracji Siwy Dym w Celejowie zaprezentuje pokaz gotowania z użyciem kwiatów, przyprawą będą nalewki. Zresztą atrakcji dla nalewkowiczów, pasjonatów i gości IX edycji Targów Ogrodniczych Eden, połączonych z kiermaszem artykułów ogrodniczych będzie więcej. Będzie można na przykład kupić mrozoodporne drzewa oliwkowe, które można posadzić w ogrodzie i delektować się swoimi oliwkami.
Dobra nalewko, zgłoś się
Ponieważ zainteresowanie nalewkami, konwentem i Szkołą Nalewek Tradycyjnych jest bardzo duże, to warto już zainteresować się konkursem. Informacje i zgłoszenia na www.apetycik.pl, telefon: 515 267 177. Program targów Eden na stronie: www.eden.targi.lublin.pl – zapraszamy