Okręt piwnej rewolucji zatrzyma się w sobotę i niedzielę w Lublinie. Z okazji Lubelskich Targów Piw Rzemieślniczych mamy dla was przepisy na potrawy z piwem. Od słynnej zupy, przez białą kiełbasę w piwie, golonkę, żeberko i słodkie racuchy z jabłkami.
Kariera polskiej kuchni w Europie zaczęła się od piwa. Polskiego piwa, w którym rozsmakował się w latach 1588–1589 papieski nuncjusz kardynał Aldobrandini. Jako papież Klemens VIII nadal cenił sobie lekki, jasny, musujący napój. Kiedy zaniemógł, wołał w malignie: „O santa piva di Polonia! O santa birra di Warka!” Czuwający przy papieżu księża, myśląc że papież modli się do jakiejś świętej, zaczęli powtarzać: O Santa Piva, ora pro eo. Tyle legenda.
Na ziemi lubelskiej królowało zielone piwo biłgorajskie. Zielone, czyli młode, lekkie. Na piwie gotowano też pożywne zupy na śniadanie. Taką polewkę, zwaną faramuszką, sławił poeta Szymon Szymonowic.
Burger z witbier’em
Składniki: 50 dag antrykotu, 10 dag boczku, 10 dag wędzonej słoniny, 1 cebula, 3 ząbki czosnku, łyżka posiekanej natki pietruszki, łyżka posiekanej kolendry, 1 jajko, sól, pieprz, ostra papryka, butelka piwa typu witbier.
Wykonanie: mięso pokroić na kawałki, zalać witbier’em na 3 godziny. Wyjąć, zemleć razem z boczkiem i słoniną w maszynce na grubszym oczku. Dodać posiekaną i podsmażoną cebulę, pietruszkę, kolendrę, wymieszać, doprawić papryką, czosnkiem, solą i pieprzem, starannie wyrobić. Formować burgery, smażyć na patelni grillowej po 3 minuty z każdej strony. Podawać w specjalnej bułce podpieczonej w tosterze. Razem z ulubionymi dodatkami i sosami.
Faramuszka z pilsem
Składniki: litr pilsa, 12 dag chleba żytniego bez skórki, łyżka świeżego masła, pół łyżeczki mielonego kminku, 8 dag cukru, szczypta soli.
Wykonanie: do emaliowanego garnka wlać piwo, zagotować z chlebem, dodać masło i przyprawy. Po zagotowaniu zupę przetrzeć przez sito, wlać do glinianego dzbanka, dodać pół litra wrzątku, wymieszać. Podawać z białym serem pokrojonym w kostkę.
Golonka w porterze
Składniki: 4 golonki, butelka portera, 3 łyżki smalcu (zamiennie oliwa), 4 cebule, listek laurowy, 4 goździki, 3 ziarna jałowca, sól, pieprz.
Wykonanie: golonki umyć i osuszyć. Ponacinać skórkę w kratkę, posypać solą i pieprzem. Cebulę obrać, pokroić w ćwiartki i naszpikować goździkami. Na rozgrzanym smalcu obsmażyć golonki. Przełożyć je do brytfanny, podlać wodą, dodać naszpikowaną goździkami cebulę, jałowiec i liść laurowy. Nastawić piekarnik na 180 stopni Celsjusza, piec golonki 2 godziny. Co jakiś czas podlewać wodą. W drugiej godzinie: piwem. Kiedy na golonkach powstanie chrupiąca i bardzo aromatyczna skórka podać z musztardą, duszoną kapustą i piwem.
Indyk w amerykańskim lagerze
Składniki: 75 dag udźca z indyka, butelka piwa w stylu amerykański lager, 2 cebule, 1 cukinia, 1 czerwona papryka, 10 ząbków czosnku, ziele angielskie, zielona pietruszka, ocet, pieprz, sól.
Wykonanie: mięso umyć, pokroić na małe kawałki. Każdy kawałem zbić tłuczkiem. Cebulę i cukinię pokroić w plastry, paprykę w kawałki, posiekać czosnek. Kawałki mięsa posolić, doprawić czosnkiem, mielonym pieprzem i zielem angielskim. Skropić octem, przesypać cebulą, włożyć do miski, zalać połową piwa i schować na 3 godziny do lodówki. Nakładać mięso na drewniane patyczki, przekładając cukinią, papryką i cebulą, upiec na patelni grillowej, podlewając piwem.
Kaszanka w piwie wędzonym
Składniki: kilogram dobrej kaszanki w naturalnej osłonce, 4 cebule, 15 dag wędzonki, szklanka piwa wędzonego, sól, pieprz.
Wykonanie: z kaszanki ściągnąć skórkę. Pokroić w drobne kwadraciki. I przesmażyć z wędzonką pokrojoną w kostkę. Dodać posiekaną cebulę. Podlać piwem. Po kilku minutach dodać kaszankę pokrojoną w plastry. Doprawić solą z pieprzem. Smażyć kilka minut. Podawać ze świeżym, razowym chlebem i odrobiną chrzanu.
Kiełbasa w stylu IPA
Składniki: 8 porcji białej kiełbasy, 3 cebule, 3 łyżeczki miodu, 3 łyżeczki musztardy sarepskiej, 3 łyżki oleju rzepakowego, butelka piwa w stylu IPA, sól, ostra papryka.
Wykonanie: cebulę pokroić w plastry, zeszklić na oleju, doprawić solą i ostrą papryką. Przełożyć do żaroodpornego naczynia. Na cebuli ułożyć kiełbasę. Wymieszać musztardę z miodem, posmarować kiełbaski. Podlać połową piwa. Piec 30 minut w temperaturze 180 stopni. Co jakiś czas podlewać piwem.
Żeberka z belgijskim Sison
Składniki: 1 kg chudych żeberek wieprzowych, sól i świeżo zmielony pieprz, butelka piwa belgijskiego. Na marynatę: 2 ząbki czosnku, 1 łyżka cukru pudru, 4 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka utartego imbiru szczypta goździków.
Wykonanie: na dzień przed obiadem przygotować marynatę z wymienionych składników. Żeberka natrzeć solą z pieprzem, wymieszać z marynatą. Wstawić do lodówki na noc. Następnego dnia zagotować żeberka w piwie. Zawinąć je w srebrną folię i upiec w piekarniku na złoto.
Racuchy z piwem pszenicznym na deser
Składniki: pół litra piwa, 1 łyżeczka cukru , 2 dag drożdży, 1 jajko, mąka pszenna (ile przyjmie ciasto), 2 złote renety, olej na smażenie.
Wykonanie: podgrzać piwo. Dodać drożdże i cukier. Wymieszać dokładnie, dodać jajko i tyle mąki, żeby ciasto było w miarę gęste. Zostawić do wyrośnięcia. Jabłko obrać i pokroić na talarki. Obtoczyć w cieście i usmażyć na oleju.
Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych 2015
Taka impreza odbędzie się w Lublinie po raz pierwszy. Przyjdzie ponad 20 browarów rzemieślniczych z całego kraju. Do spróbowania będzie nawet 100 różnych piw. W programie targów także spotkania z przedstawicielami browarów i wykłady na temat piw rzemieślniczych.
Swoje stoisko będzie miał także Lubelski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
W sobotę (28 listopada) Targi potrwają od godz. 12 do północy. W niedzielę od 10 do 17. Bilety wstępu kosztują 2 złote i są jednorazowe: po opuszczeniu terenu imprezy taki bilet traci ważność. W sprzedaży będą też jednodniowe bilety wielokrotnego wstępu za 5 zł (dostępne są w ograniczonej liczbie). Organizatorem imprezy są Targi Lublin oraz grupa Piwny Lublin, Pub „U Fotografa”, lubelski oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.