Sok z buraków do picia, kiszone buraki na barszcz, buraki z pieca zamiast mięsa, mielony z buraka. Co jeszcze? Oto 7 bardzo zdrowych dań, które przydadzą się przy zimnej jesieni.
Są smaczne, tanie i bardzo zdrowe. W dodatku zajmują pierwsze miejsce na liście owoców i warzyw, które mogą zabezpieczyć nas przed rakiem. Zawarte w nich betacyjany pełnią ważną rolę w profilaktyce antynowotworowej. Na pierwszym miejscu stoi sok z buraka. Żeby był smaczniejszy, wzbogacimy go o jabłko i marchewkę.
Modę na buraki rozpoczął w Polsce Mikołaj Rej.
„Nuż ćwikiełki w piec namotawszy, a dobrze przypiekłszy, nadobnie ochędożyć, w talerzyki nakrajać, a także w faseczkę ułożyć, chrzanikiem, co najdrobniej ukrężawszy, przetrząsnąć, bo będzie długo trwała, a także koprem włoskim, trochę przetłukszy, przetrząsać, a octem pokrapiać, a solą też trochę przesalać, tedy to jest tak osobny przysmak; bo i rosołek bardzo smaczny i sama pani ćwikła będzie bardzo smaczna i bardzo pachnęła” - radził ojciec polskiej literatury.
Sok z buraka
Składniki: 2 buraki, 1 jabłko, 3 marchewki, kilka plasterków imbiru.
Wykonanie: do wyciskarki wolnoobrotowej (lepsza do sokowirówki) wrzucić marchewkę, jabłko, plasterki imbiru i buraki. Wypić przed posiłkiem. Pić 3 razy dziennie po pół szklanki.
Kiszone buraki do picia i na barszcz
Składniki: 3 kg buraków, 6 litrów ciepłej wody, 1 główka czosnku, 3 kromki chleba razowego, 15 ziaren ziela angielskiego, kawałek imbiru na smak.
Wykonanie: buraki obrać, pokroić w ósemki, włożyć do wyparzonego garnka. Dodać przyprawy, chleb, zalać przegotowaną wodą. Nakryć gazą. Odstawić na kilka dni, od czasu do czasu zbierając pianę. Rozlać do wyparzonych butelek, zakręcić i schować do lodówki. Do buraków można dodać garść kwiatu hibiskusa. Nasze babcie dodawały do zakwasu wiśnie z soku, które nadawały mu rubinowy kolor.
Powstały zakwas nadaje się do picia, pół na pół z wodą.
Barszcz do uszek
Składniki: pół kg buraków, 2 marchewki, 1 pietruszka, pól selera korzeniowego, 1 średni por, 2 cebule, 8 dag suszonych prawdziwków, sok z połowy cytryny, 2 ząbki czosnku, 1 łyżeczka świeżego chrzanu, 2 listki laurowe, po 3 ziarna pieprzu i ziela angielskiego, sól, cukier albo miód, kwas buraczany.
Wykonanie: buraki obrać, umyć i pokroić w plastry. Cebule obrać i przekroić. Warzywa oczyścić i opłukać. Wszystkie warzywa włożyć do garnka i zalać wodą. Dodać przyprawy, posolić i gotować na małym ogniu 30 min.
Grzyby umyć, namoczyć (przez 8 godzin) i gotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Gdy grzyby i warzywa będą miękkie, przecedzić oba wywary i połączyć. Dodać kwas buraczany w proporcji 1:1.
Barszcz podgrzać, doprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem oraz cukrem lub miodem. Tuż przed podaniem dodać chrzan i zmiażdżony czosnek. Podawać z uszkami.
Barszcz ukraiński
Składniki: 2 duże buraki, 20 dag kiszonej kapusty, 3 łyżki fasoli, 2 marchewki, 1 pietruszka, 2 cebule, 1 łyżka przecieru pomidorowego, 2 łyżki posiekanej słoniny, 10 dag wędzonki, pół szklanki śmietany, 1 łyżka cukru, 1 łyżka octu, sól, czosnek, 1, 5 litra wywaru mięsnego.
Wykonanie: do wrzącego wywaru wrzucić kapustę podsmażoną na słoninie. Gotować 15 minut. Buraki poddusić z warzywami i cebulą, dodać przecier pomidorowy, cukier, ocet, wymieszać. Połączyć z wywarem, gotować do miękkości. Na 5 minut przed końcem gotowania dodać ugotowaną wcześniej fasolę, pokrojoną wędzonkę, doprawić czosnkiem roztartym ze słoniną. Na talerzu doprawić śmietaną.
Buraki faszerowane
Składniki: 1 kg buraków, 50 dag mięsa na mielone, 5 szalotek, oliwa, sól, pieprz, majeranek.
Wykonanie: buraki ugotować, obrać, wydrążyć miąższ, zostawiając pół centymetra ścianki. Szalotki posiekać, wymieszać z przesmażonym mięsem, doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Buraki wypełnić farszem, ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Skropić oliwą. Zapiekać 15 minut w temperaturze 190 stopni Celsjusza. Podawać z kaszą gryczaną, polaną przesmażoną cebulką. Pycha!
Mielone z buraka
Składniki: 3 upieczone buraki, 2 cebule, 6 ząbków czosnku, szklanka kaszy jaglanej, oliwa, sól, pieprz, lubczyk.
Wykonanie: buraki obrać, drobno posiekać (nie miksować), wymieszać z podsmażoną cebulą, ugotowaną kaszą jaglaną. Dodać łyżkę oliwy. Doprawić suszonym lubczykiem, solą i pieprzem. Obtaczać w mące, smażyć na chrupiąco. Podawać z opiekanymi ziemniakami i mizerią ze śmietaną. Do przyrządzenia mielonych można wykorzystać wytłoki z wyciskarki wolnoobrotowej, należy je przesmażyć z cebulą.
Wegetariański tatar z buraka
Składniki: 3 buraki, świeży koperek, 1 owoc granatu, oliwa, 3 łyżki kaparów, pół szklanki marynowanej cebulki, kilka marynowanych grzybków, sól, pieprz.
Wykonanie: Buraki umyć, wysuszyć, włożyć do piekarnika nastawionego na 180 stopni Celsjusza i upiec do miękkości. Wystudzić. Obrać, pokroić w drobną kostkę. Wymieszać z oliwą, posiekanym koperkiem, doprawić solą z pieprzem. Na talerzach układać krążki tatara, ozdobić posiekanymi kaparami, grzybkami i cebulką. Całość posypać nasionami granatu.