Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm
Pomysł trzech Urzędów Marszałkowskich, żeby zorganizować wspólną imprezę „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski” jest znakomity. W tym roku odbędzie się w Bychawie, towarzysząc największemu świętu pierogów w Polsce. Mamy więc dwa w jednym, w dodatku pierogowy festyn dedykowany jest całym rodzinom. Tysiące pierogów, stoiska z lokalnymi produktami regionalnymi, koncerty, wesołe miasteczko, dmuchane zamki, kiermasze, konkursy, pokazy sprawiają, że z roku na rok ilość uczestników się zwiększa i zwiększa. Jakich pierogów szukać na obu imprezach?
Lubelskie. Pierogi chachłackie
Składniki: (na 70 pierogów): pół kilo kaszy gryczanej, 1,1/2 kg ziemniaków, 1 duża cebula, sól, pieprz do smaku, gotowe ciasto na pierogi.
Wykonanie: kaszę uparować i wystudzić, ziemniaki obrać i ugotować. Oba składniki połączyć i dokładnie wymieszać. Wkroić świeżą cebulę i wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Nakładać farsz na krążki ciasta, gotować w osolonej wodzie do wypłynięcia. Podawać z kwaśną śmietaną. Można dodać skwarki ze słoninki. Smacznego.
Podkarpackie. Pierogi huculskie
Składniki: 50 dag bryndzy, 30 dag ziemniaków, 10 dag smalcu ze skwarkami, 1 kg mąki, jako, woda, sól, 50 dag słoniny.
Wykonanie: ugotowane ziemniaki przepuszczamy przez maszynkę razem z bryndzą. Rozgrzewamy tłuszcz i wlewamy do bryndzy z ziemniakami, dobrze wyrabiamy. Solimy mało, gdyż bryndza jest słona. Przygotowujemy ciasto na pierogi ,wałkujemy i wykrawamy małe kółka. Nakładamy farsz na ciasto, sklejamy pierogi. Nastawiamy wodę i gotujemy pierogi. Słoninę kroimy w paski i smażymy na skwarki. Po wyjęciu pierogów z wody okraszamy skwarkami.
Podlasie: Pierogi ziemniaczane
SKŁADNIKI: Farsz: 0,5 kg wędzonego boczku, 2 kg ziemniaków, 2 cebule, sól , pieprz, zielona pietruszka, 1/2 szklanki mleka. Ciasto: 3 szklanki mąki, 1 żółtko, 1 łyżka stołowa oleju, 1 łyżeczka soli.
WYKONANIE: ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce. Odsączyć sok. Dodać sól, pieprz, zieloną pietruszkę i mleko. Pokrojony boczek i cebulę podsmażyć. Tak przygotowanym farszem napełnić przygotowane wcześniej ciasto. Gotować w lekko osolonej wodzie aż do wypłynięcia pierogów. Podajemy ze śmietaną, z boczkiem, z masłem. Jeszcze lepsze są podsmażone na złoto. Uwaga: ziemniaczany farsz można pół na pół zmieszać z farszem dyniowym.
Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski
W sobotę, 26 maja, o godzinie 19. 30 wystąpi zespół Universe. W niedzielę o godzinie 19.20 odbędą się XIX Mistrzostwa Świata w Zjadaniu Pierogów. Na godzinę 21 zaplanowano koncert gwiazdy festiwalu - wystąpi Beata i Bajm. O godzinie 22.30 pokaz sztucznych ogni
Program
26 maja 2018 - sobota
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
Występy lokalnych artystów. Kiermasz produktów regionalnych z Lubelszczyzny, Podlasia i Podkarpacia. Gwiazda wieczoru UNIVERSE godz. 19.00 - wstęp bezpłatny
27 maja 2018 - niedziela
XIX Ogólnopolski Festiwal "W Krainie Pierogów"
Początek godz. 14.00, wstęp płatny 10 zł.
Degustacje pierogów, konkursy, kiermasze, wesołe miasteczko * After Party godz. 15.00 * Power Play godz. 17.00
Gwiazda Wieczoru Beata i Bajm godz. 21.00