Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 czerwca 2019 r.
11:34

Dlaczego nie warto kosić. Łąki przy drogach nie tylko pachną i ładnie wyglądają

20 18 A A
Koszenie w Lublinie
Koszenie w Lublinie (fot. Krzysztof Mazur)

Standardowo na pasach przydrożnych utrzymuje się często koszone trawniki . Trudno to jednak uzasadnić naukowo. Utrzymywanie rodzimych zbiorowisk łąkowych nie tylko jest mniej pracochłonne i tańsze, lecz także na wiele sposobów pozytywnie wpływa na stan i funkcjonowanie środowiska

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Drogi to jedne z najistotniejszych barier środowiskowych – dzielą siedliska na części i utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają, migrację zwierząt i roślin między poszczególnymi fragmentami. Zastąpienie trawników na poboczach dróg łąkami składającymi się z dziko rosnących gatunków poprawia roślinną różnorodność gatunkową, a to może złagodzić skutki fragmentacji i przywrócić łączność ekologiczną. Utworzenie takich korytarzy ekologicznych pomaga w rozprzestrzenianiu się gatunków, nawet jeśli pobocze nie jest dla nich siedliskiem docelowym (Beier & Noss 1998; Gilbert-Norton i współ. 2009; Simberloff i współ. 1992).

Rośliny jak filtry powietrza

Kolejnym, co przemawia na korzyść przydrożnych łąk, jest wpływ rodzaju zagospodarowania poboczy na jakość powietrza, wód i gleby. Rośliny potrafią wychwytywać i filtrować na liściach i pędach substancje niebezpieczne obecne w powietrzu. Efektywność wychwytywania takich zanieczyszczeń jest tym większa, im większa jest całościowa powierzchnia roślin. Z tego względu rośliny łąkowe dorastające do 60-80 cm wysokości będą skuteczniej oczyszczać powietrze niż 15-centymetrowy trawnik (Spirn 1984).
Woda z zanieczyszczeniami nie płynie do studzienek

Dodatkowo, gatunki łąkowe zapewniają dużo niższy spływ powierzchniowy (zatrzymują więcej wody w glebie) (Dunne & Leopold 1978; Ahern i współ. 1992). Dzięki temu wychwycone przez łąkę zanieczyszczenia zostają (w większej ilości niż w przypadku trawników) zmagazynowane w glebie i nie trafią do wód - a gleba jest bezpiecznym akumulatorem tego typu związków.

Koreańskie badania dowodzą nawet, że pospolite dzikie gatunki łąkowe są zdolne nie tylko do akumulacji metali ciężkich z powietrza, ale też do ich fitoremediacji, czyli wychwytywania tych substancji z gleby (i tym samym oczyszczania jej) (Choi & Lee 2005).

Bez herbicydów, pasożytów i chwastów

Utrzymywanie łąk ogranicza więc przedostawanie się do wód zanieczyszczeń transportowych czy przemysłowych wychwytywanych z powietrza lub magazynowanych z gleby. Ale to nie wszystko - zagospodarowanie poboczy naturalnymi zbiorowiskami roślinnymi zmniejsza też zanieczyszczenie wody środkami ochrony roślin (Fabos 1985).

Utrzymywanie trawników pociąga za sobą konieczność stosowania herbicydów (środków chwastobójczych) i pestycydów (środków owadobójczych). Substancje te są spłukiwane przez deszcz do gleby i przedostają się do wód powierzchniowych wraz ze spływającą z trawników wodą (tzw. spływ powierzchniowy). Uprawa łąk nie wymaga używania środków ochrony roślin.

Dzięki temu, że są to siedliska wielogatunkowe i składają się z naturalnie występujących odmian, łąki są odporne na działanie owadów roślinożernych. Co więcej, nie ma tu zastosowania tradycyjne pojęcie „chwastów”, ponieważ to, co jest „chwastem” na trawniku, zwykle wchodzi w skład gatunkowy łąk.

Same się bronią przed inwazją gatunków obcych

Wyjątkiem są niepożądane i na trawnikach, i na łąkach rośliny inwazyjne (czyli szybko rozprzestrzeniające się w środowisku gatunki obcego pochodzenia) - jednakże ekosystem łąkowy dobrze radzi sobie z tym problemem bez ingerencji człowieka.

Rodzime zespoły roślinności (tu: rodzime łąki na poboczach) skutecznie opierają się inwazji obcych gatunków (Green & Welker 2011; Daar 1994). Dzieje się tak, ponieważ naturalna łąka to zgrany, dobrze funkcjonujący ekosystem, w którym niewiele jest „luk”, które mogłyby opanować rośliny inwazyjne.

Chodzi tu zarówno o silne powiązania ekologiczne między gatunkami w zbiorowisku, jak również o wysoką spójność w sensie fizycznym - różnorodna roślinność łąkowa ściśle wypełnia dostępną przestrzeń i tym samym utrudnia rozwój obcym gatunkom.

*Autor jest pracownikiem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Dzięki uprzejmości Fundacji Łąka

TRAWNIK EKSTENSYWNY

Jest w stanie urosnąć samorzutnie na terenach, które docelowo miały być klasycznym trawnikiem. Najpierw z trawami zaczynają sąsiadować mniszki. Potem pojawiają się też inne gatunki, a z czasem nawet zbiorowiska synantropijne. Udział traw maleje (do 17-33 proc.), wzrasta liczba gatunków zielnych.

Taki trawnik ma wiele zalet: interesujący wygląd, nadający inny charakter otoczeniu, źródło pokarmu i środowisko życia m.in. owadów, ptaków, mniejsze wymagania glebowe, a przez to niższe koszty utrzymania niż tradycyjnego trawnika, mniejsze wymagania pielęgnacyjne, nie wymaga częstego koszenia, nawożenie i podlewanie nie jest konieczne, może zasiedlać również skarpy, na których zwykłe gatunki traw rosną słabiej,

Domieszka gatunków nie trawiastych sprawia też, że takie przestrzenie są mniej podatne na choroby traw. W gorące, letnie dni spełnia rolę „pochłaniacza” promieni słonecznych, reduktora temperatury, neutralizatora atmosfery, lepiej pochłania pyły, redukuje hałas.

TO JUŻ SIĘ DZIEJE

• Na warszawskiej Ochocie powstaną naturalne łąki kwietne – zdecydował niedawno Zarząd Zieleni m. st. Warszawy. – Dzięki temu będzie można cieszyć się naturalnymi łąkami z ich bogatym życiem bez opuszczania miasta – informują Ochocianie Sąsiedzi.

• To nie jedyna ekologiczna akcja Zieleni Warszawskiej. W siedzibie zarządu (ul. Krucza 5/11D) pojawił się Bankomat Nasion, z którego każdy mieszkaniec może pobrać wybrane nasiona kwiatów (maku pospolitego, rumianku, chabru czy maciejki). – Wystarczy wziąć jedną miarkę, znaleźć miejsce do wysiewu, posiać, podlać i czekać – zachęca Zieleń Warszawska. 

• Od trzech lat łąki i nieskoszone trawniki zarastają Kraków.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mieszko Ćwik (w czarnym stroju) to znakomity rozgrywający

LNBA: Mistrzowie w drodze po kolejny tytuł

Matematyka buduje swoją przewagę w rozgrywkach Konferencji A LNBA.

Krzysztof Barszczewski to jeden z liderów TKKF Cukropol Pszczółka

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lisy lepsze od Pszczółek

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego powoli wchodzą w decydującą fazę. Ciekawe jest zarówno na górze tabeli, jak i na tych dalszych pozycjach. W sobotę wracający po wielu latach nieobecności zespół TKKF Cukropol Pszczółka stoczył pasjonujący pojedynek z Flying Foxes.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

W pierwszym meczu rywalizacji grupowej o Puchar Prezydenta IHF reprezentacja Polski pokonała Algierię 38:32. Stawką gry w drugiej części mistrzostw jest walka o miejsca 25-32.

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut
NA SCENIE

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut

Tu Jan Peszek i Andrzej Grabowski, a tam Smolik, Kev Fox i Dr Misio. Kto i na co przychodzi do Teatru? – rozmowa z Anną Struzik, kierowniczką działu ds. komunikacji i promocji w Teatrze Starym w Lublinie

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy
KONIEC E-DYMKA?

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy

Projekt wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych oraz woreczków nikotynowych. Są też obostrzenia w używaniu e-papierosów w miejscach publicznych.

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona
ZRÓB TO SAM

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona

Ruszyły zapisy na warsztaty, podczas których będzie można wykonać unikatową ceramikę z najpopularniejszej pracowni w Polsce. Należy się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona.

Wieczór ze stand-upem
27 stycznia 2025, 19:00

Wieczór ze stand-upem

Czarek Sikora zaprasza na zwariowany wieczór, pełen nowych żartów i pozytywnej energii. Komik wystąpi 27 stycznia (poniedziałek) w Kultowej Klubokawiarni na lubelskich Czubach.

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie
MUZYCZNY PREZENT
galeria

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie

Lubelscy seniorzy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Zagrali dla nich uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy
25 miejsc parkingowych.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy

Parking przed stadionem MOSiR w Kraśniku zostanie w końcu zagospodarowany. Jest już pozwolenie, ale nie ma jeszcze źródła finansowania tego projektu. A jego koszt to ponad 800 tysięcy złotych.

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też
CENTRALNE OGRZEWANIE

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace przy sieci ciepłowniczej. To dobrze, ale nie od razu. Na razie oznacza to, że mieszkańcy będą mieć zimne kaloryfery.

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami

Dziadkowie i babcie XXI wieku chcą być nowocześni, ale jednocześnie pozostają nieocenionym źródłem miłości, wsparcia i tradycji – uważa ekspert KUL, dr Paweł Kot, adiunkt w Katedrze Psychologii, Emocji i Motywacji KUL.

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Podróż samochodem, niezależnie od celu, to nie tylko przyjemność, ale również ryzyko wystąpienia problemów technicznych. Niespodziewana awaria na trasie może skutecznie pokrzyżować plany, szczególnie gdy ma miejsce w nieznanej okolicy lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zminimalizować ryzyko takiej sytuacji i co zrobić, gdy jednak samochód odmówi posłuszeństwa?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Z każdym rokiem deszczówka zyskuje coraz większe uznanie jako alternatywne źródło wody. Nie tylko obniża rachunki za wodę, ale również pozwala działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Organizacja przyjęcia urodzinowego to doskonała okazja, by pokazać swoją kreatywność i sprawić, by zarówno jubilat, jak i goście zapamiętali ten dzień na długo. Kluczem do sukcesu są spójne dekoracje, starannie dobrany motyw przewodni oraz przemyślane detale, które nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny charakter. Jak to zrobić? Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci zorganizować urodziny godne zapamiętania.

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”

W tym odcinku (Nie)wyparzonej Gęby gościem jest Fiora Anicca – artystka, która opowiada o swojej twórczości i planach na przyszłość. Dowiecie się, skąd wziął się jej pseudonim i co tak naprawdę oznacza. Fiora mówi także o swoim poruszającym singlu „I Died Once” – co symbolizuje i jakie emocje za nim stoją. Rozmawiamy też o jej interpretacji legendarnego utworu „Hurt” Johnny’ego Casha oraz o tym, co szykuje na najbliższy rok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty