Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 października 2024 r.
18:31

Latami cierpieli przez sąsiada. Pomogła nasza interwencja

0 0 A A
Mieszkańcy wieżowca położonego nad Wisłą w Puławach znów mogą oddychać świeżym powietrzem
Mieszkańcy wieżowca położonego nad Wisłą w Puławach znów mogą oddychać świeżym powietrzem (fot. rs/archiwum)

W sierpniu pisaliśmy o problemie mieszkańców wieżowca przy ul. Kołłątaja 41 w Puławach, którzy cierpieli z powodu jednego z lokatorów. W obawie o swoje zdrowie bezskutecznie prosili o pomoc. Sytuacja poprawiła się po naszym artykule.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyjątkowy brak higieny nie oznacza, że wskazany mieszkaniec wieżowca mył się zbyt rzadko, czy niedokładnie sprzątał swoje mieszkanie. Pan O. niemal w ogóle tego nie robił, co po dwóch latach od jego wprowadzenia się do budynku przy Kołłątaja, stało się utrapieniem dla jego sąsiadów. Nie korzystał także z toalety, a swoje potrzeby załatwiał na łóżku stosując pampersy. Tych jednak nie lubił zbyt często wynosić na śmietnik.

Fetor rozchodził się więc po całym bloku, zmuszając bezsilnych wobec tego problemu ludzi do zaklejania kratek wentylacynych w swoich lokalach. - Tego nie da się wytrzymać - mówili nam puławianie z Kołłątatja 41, prosząc o pomoc.

O tym, z czym zmagają się mieszkańcy, sami przekonaliśmy się, gdy pan O. otworzył nam drzwi. Brakuje słów, by opisać woń, która błyskawicznie spowiła korytarz. Ludzie stojący obok instynktownie zakryli nosy i cofnęli się o kilka kroków.
Sam O. stwierdził, że nigdzie się nie wyprowadzi, a swojego zachowania nie zmieni.

Sąsiedzi postanowili po raz kolejny zwrócić się do spółdzielni mieszkaniowej. Utworzyli nową petycję, zebrali podpisy. Gdy na temat ich problemu ukazał się artykuł w Dzienniku Wschodnim, sprawy nabrały tempa. Spółdzielnia „Powiśle” najpierw wysłała do O. wezwanie do doprowadzenia zajmowanego mieszkania do ładu sanitarnego pod groźbą jego sądowego zlicytowania. Gdy to nic nie dało, pod koniec sierpnia połączone siły spółdzielni oraz ośrodka pomocy weszły do lokalu i go posprzątały.

We wrześniu spółdzielni we współpracy z MOPS-em, udało się przekonać O. do tymczasowego opuszczenia mieszkania w celu wykonania jego remontu. Gdy jego właściciel przebywał u krewnej z gminy Janowiec, pracownicy SM usunęli starą podłogę i zastąpi ją łatwiejszą w utrzymaniu czystości terakotą.
W oknach zainstalowano nawiewniki. Kupiono również nową kuchenkę z przepływowym odcięciem gazu (dla bezpieczeństwa). Na koniec przeprowadzono dezynfekujące ozonowanie. Przy okazji poprawiono moc wentylacji w całym pionie poprzez nowe turbiny.

– Właściciel mieszkania zobowiązał się do pokrycia kosztów prac wykonanych w jego lokalu – przyznaje Mariusz Cytryński, prezes SM „Powiśle”. Ich odbiór zakończył się 20 września. Koszt wyniósł ok. 4 tys. zł.

To jednak jeszcze nie koniec tej sprawy.
Z powodu nadużywania alkoholu przez O., na co również skarżyli się mieszkańcy, zarząd spółdzielni złożył wniosek o skierowanie 65-latka na leczenie odwykowe. Pismo spółdzielnia uzasadniła m.in. doprowadzeniem mieszkania do stanu zagrażającemu zdrowiu oraz obawą o bezpieczeństwo pożarowe, bo mężczyzna potrafił już zapomnieć o zostawionych na gazie potrawach, co kończyło się interwencją służb.
– Wniosek jest rozpatrywany w kierunku zobowiązania tego człowieka do podjęcia leczenia – informuje szef komisji, Waldemar Łazuga.

Dodatkowo spółdzielnia zaczęła rozważać prawne możliwości przymusowej sprzedaży lokalu, zlecając wystąpienie do sądu z powództwem o wyrażenie zgody na jego licytację.

Mieszkańcy wieżowca poczuli ulgę, bo jak sami przyznają, podjęte prace przyniosły skutek.
– Teraz już niczego nie czujemy, ale jak długo tak będzie, to się okaże – mówi Małgorzata Ganc, jedna z mieszkanek wieżowca przy Kołłątaja. – Tacy ludzie raczej się nie zmieniają.
Lokatorzy dostrzegają jednak zmiany, które zaszły i chcą mieć nadzieję, że poprawa ich komfortu życia oraz poczucia bezpie-czeństwa będą trwałe.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

Rodzinny urlop to czas, który powinien dostarczać radości wszystkim jego uczestnikom, niezależnie od wieku. Dlatego wybór miejsca na wakacje ma ogromne znaczenie. Hotele dla dzieci oferują komfort i rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych członków rodziny. Sprawdź, dlaczego warto zarezerwować pobyt w hotelu przyjaznym rodzinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium