10 milionów złotych – tyle pieniędzy wykłada Unia na remont dwóch dworków – Rodziny Lachertów w gminie Puchaczów i Tadeusza Rejtana na Białorusi. Prace ruszą w przyszłym roku, a 3 października zostanie podpisana umowa polsko-białoruska.
Sprawa remontu dworków po obu stronach granicy dochodzi do etapu ogłoszenia przetargów. Przypomnijmy, że polska gmina Puchaczów oraz białoruska Gruszówka, odpowiednik powiatu, otrzymały unijną dotację w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Ukraina-Białoruś 2014–2020.
– Umowa przewiduje remont dworku rodziny Lachertów, a po stronie białoruskiej siedziby Tadeusza Rejtana – mówi Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów. – Do 3 października musimy podpisać z Białorusinami umowę o współpracy, która umożliwi ogłoszenie przetargów na wyłonienie wykonawców remontów obu obiektów. Fizycznie prace powinny ruszyć wiosną przyszłego roku – dodaje wójt. Na oba remonty Unia wykłada ponad 10 milionów złotych.
Przypomnijmy, że Dworek Lachertów mieści się w Ciechankach. Warto również przypomnieć, że rodzina Lachertów przyjechała do Ciechanek w 1918 roku. Odbudowali dworek, w którym część młodości spędził jeden z najsłynniejszych architektów 20-lecia międzywojennego – Bohdan Lachert. Jego projekty willi przy ul. Katowickiej w Warszawie, gdzie zamieszkał z żoną Ireną, a także ul. Wał Miedzeszyński, również w stolicy, są umieszczone w podręcznikach architektury.
Plan zakłada, że dworek w Ciechankach zostanie odnowiony, a 10-hektarowy park ogrodzony. Powstanie tam dom pracy twórczej, międzynarodowe centrum spotkań młodzieży.
– Dziś dworek stoi pusty i czeka na ekipy – dodaje wójt Grzesiuk. Niestety nie wystarczy pieniędzy na renowację 10-hektarowego parku, który pierwotnie otaczał dworek.
Po stronie białoruskiej odnowiony zostanie zespół parkowo-dworski wraz z kaplicą grobową w miejscowości Gruszówka. – To obiekt o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym dla Polaków. Znany od XVI wieku jako majątek szlacheckiego rodu Radziwiłłów, a do końca XIX wieku pełniący funkcję głównej rezydencji rodu Rejtanów. Majątek w Gruszówce był centrum kulturalnym rejonu lachowickiego, gościli tu między innymi Julian Ursyn Niemcewicz, Napoleon Orda, Eliza Orzeszkowa, Jan Bułhak. W tym miejscu urodził się i spędził ostatnie lata życia Tadeusz Rejtan, wielki obrońca honoru Rzeczypospolitej. Dziś drewniany dwór Rejtana należy do miejscowego kołchozu i jest w opłakanym stanie.