Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

9 stycznia 2019 r.
19:24

Taki był 2018 rok na lotnisku Lublin: Tylko początek był udany [statystyki]. Jakie prognozy na 2019?

Miniony rok udało się zamknąć liczbą 25 105 podróżnych w grudniu. Finalnie w ciągu minionych 12 miesięcy obsłużono 455 186 osób
Miniony rok udało się zamknąć liczbą 25 105 podróżnych w grudniu. Finalnie w ciągu minionych 12 miesięcy obsłużono 455 186 osób (fot. Maciej Kaczanowski)

Ponad 455 tys. pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z Portu Lotniczego Lublin. Oznacza to 6-procentowy wzrost w porównaniu do rekordowego do tej pory roku 2017 i wykonanie założonego planu, choć wcześniejsze szacunki mówiły o obsłużeniu co najmniej pół miliona podróżnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miniony rok rozpoczął się udanie. W pierwszym półroczu w porównaniu do danych z 2017 roku notowano spore wzrosty w lotniskowych statystykach. Kolejne miesiące przyniosły spadki, choć tegoroczny rekord padł w sierpniu, kiedy na lotnisku obsłużono nieco ponad 44,5 tys. pasażerów.

Najsłabszy był listopad, kiedy z portu skorzystało zaledwie ok. 23,5 tys. osób, co było najgorszym listopadowym wynikiem od 2014 roku.

Plusy i minusy

Miniony rok udało się zamknąć liczbą 25 105 podróżnych w grudniu. Finalnie w ciągu minionych 12 miesięcy obsłużono 455 186 osób. Oznacza to osiągnięcie zakładanego przez władze spółki celu, choć pierwotnie mówiono o przekroczeniu liczby pół miliona pasażerów. Pod wpływem ubiegłorocznych wydarzeń zweryfikowano ją jednak do 450 tys.

– Rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń ważnych dla naszego lotniska. Pozytywne to uruchomienie dogodnych połączeń przesiadkowych do Warszawy i zapowiedź zwiększonej częstotliwości lotów na tej trasie, zapowiedź uruchomienia połączeń do Antwerpii, czy zwiększenia liczby lotów do Londynu. Negatywne – zmiana sposobu obsługiwania tras przez Wizz Air oraz związane z tym zawieszenie funkcjonowania bazy operacyjnej i niektórych kierunków – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

To właśnie w decyzji węgierskiego przewoźnika należy upatrywać głównej przyczyny spadających statystyk. W czerwcu tanie linie zamknęły swoją bazę operacyjną na lubelskim lotnisku, a z rozkładów zniknęły loty do Liverpoolu, Doncaster Sheffield i Tel Awiwu.

Na tym nie koniec, bo od listopada zawieszone zostały rejsy do Kijowa i Sztokholmu. Jedyna dobra wiadomość przekazana w ubiegłym roku przez Wizz Air to ta o wspomnianym zwiększeniu częstotliwości lotów do Londynu Luton, które od kwietnia będą wykonywane dziesięć razy w tygodniu. Była to z kolei reakcja na decyzję linii Ryanair o rezygnacji z wykonywania połączeń do Londynu Stansted (także od kwietnia). Po stronie strat dopisać należy także Mediolan, do którego z końcem października przestał latać easyJet.

Mogło się wydawać, że zbawienne dla portu będzie pojawienie się w nim ukraińskiej linii Bravo Airways. W czerwcu uruchomiła ona trzy trasy w kierunku wschodnim, do Kijowa, Charkowa i Chersonia, jednak z końcem września po przewoźniku na lubelskim lotnisku nie było już śladu.

Strzał w dziesiątkę i perspektywy

We wrześniu rejsy z Lublina do Warszawy reaktywował LOT i ten ruch okazał się strzałem w dziesiątkę. Bombardiery narodowych linii lotniczych latają w tym kierunku pięć razy w tygodniu. Od 29 października połączenia do stolicy mają być wykonywane codziennie, choć według nieoficjalnych informacji zwiększenie częstotliwości kursów może nastąpić już od początku sezonu letniego. Ostateczne decyzje w tej kwestii nie zostały jednak jeszcze ogłoszone. Z pewnością od kwietnia uruchomiona zostanie zupełnie nowa trasa do wspomnianej Antwerpii. Będą ją obsługiwać niemieckie linie TUIfly.

Czy w najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych nowości? W grudniowej rozmowie z Dziennikiem Wschodnim prezes lotniczej spółki zapowiadał, że w tym roku przywrócone może zostać połączenie do Kijowa. Wciąż oficjalnie nie wiadomo natomiast nic na temat oferty wakacyjnej. Najprawdopodobniej znajdą się w niej loty do Burgas, które od kilku sezonów cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Lublina i regionu. W ubiegłym roku na tej trasie dwa razy w tygodniu latały linie Small Planet, od czerwca do września obsługując blisko 6,5 tys. podróżnych. Przewoźnik popadł jednak w tarapaty finansowe i ogłosił upadłość. Ogłoszenia decyzji w tej kwestii można się spodziewać w najbliższym czasie.

– W 2019 roku będziemy odczuwali negatywne skutki zmian w siatce połączeń, dlatego spodziewamy się spadków w pierwszym i drugim kwartale tego roku. Później jednak sytuacja powinna się stopniowo poprawiać i prognozujemy ruch na poziomie zbliżonym do wyników z 2018 roku – przewiduje Krzysztof Wójtowicz.

W tegorocznych planach jest też otwarcie nowej hali odlotów. Terminal po rozbudowie do użytku ma zostać oddany w sezonie letnim.

Quiz: Kadry ze znanych filmów. Rozpoznasz je?

Kadry ze znanych filmów. Rozpoznasz je?

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!