Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

9 stycznia 2019 r.
19:24

Taki był 2018 rok na lotnisku Lublin: Tylko początek był udany [statystyki]. Jakie prognozy na 2019?

0 21 A A
Miniony rok udało się zamknąć liczbą 25 105 podróżnych w grudniu. Finalnie w ciągu minionych 12 miesięcy obsłużono 455 186 osób
Miniony rok udało się zamknąć liczbą 25 105 podróżnych w grudniu. Finalnie w ciągu minionych 12 miesięcy obsłużono 455 186 osób (fot. Maciej Kaczanowski)

Ponad 455 tys. pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z Portu Lotniczego Lublin. Oznacza to 6-procentowy wzrost w porównaniu do rekordowego do tej pory roku 2017 i wykonanie założonego planu, choć wcześniejsze szacunki mówiły o obsłużeniu co najmniej pół miliona podróżnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miniony rok rozpoczął się udanie. W pierwszym półroczu w porównaniu do danych z 2017 roku notowano spore wzrosty w lotniskowych statystykach. Kolejne miesiące przyniosły spadki, choć tegoroczny rekord padł w sierpniu, kiedy na lotnisku obsłużono nieco ponad 44,5 tys. pasażerów.

Najsłabszy był listopad, kiedy z portu skorzystało zaledwie ok. 23,5 tys. osób, co było najgorszym listopadowym wynikiem od 2014 roku.

Plusy i minusy

Miniony rok udało się zamknąć liczbą 25 105 podróżnych w grudniu. Finalnie w ciągu minionych 12 miesięcy obsłużono 455 186 osób. Oznacza to osiągnięcie zakładanego przez władze spółki celu, choć pierwotnie mówiono o przekroczeniu liczby pół miliona pasażerów. Pod wpływem ubiegłorocznych wydarzeń zweryfikowano ją jednak do 450 tys.

– Rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń ważnych dla naszego lotniska. Pozytywne to uruchomienie dogodnych połączeń przesiadkowych do Warszawy i zapowiedź zwiększonej częstotliwości lotów na tej trasie, zapowiedź uruchomienia połączeń do Antwerpii, czy zwiększenia liczby lotów do Londynu. Negatywne – zmiana sposobu obsługiwania tras przez Wizz Air oraz związane z tym zawieszenie funkcjonowania bazy operacyjnej i niektórych kierunków – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

To właśnie w decyzji węgierskiego przewoźnika należy upatrywać głównej przyczyny spadających statystyk. W czerwcu tanie linie zamknęły swoją bazę operacyjną na lubelskim lotnisku, a z rozkładów zniknęły loty do Liverpoolu, Doncaster Sheffield i Tel Awiwu.

Na tym nie koniec, bo od listopada zawieszone zostały rejsy do Kijowa i Sztokholmu. Jedyna dobra wiadomość przekazana w ubiegłym roku przez Wizz Air to ta o wspomnianym zwiększeniu częstotliwości lotów do Londynu Luton, które od kwietnia będą wykonywane dziesięć razy w tygodniu. Była to z kolei reakcja na decyzję linii Ryanair o rezygnacji z wykonywania połączeń do Londynu Stansted (także od kwietnia). Po stronie strat dopisać należy także Mediolan, do którego z końcem października przestał latać easyJet.

Mogło się wydawać, że zbawienne dla portu będzie pojawienie się w nim ukraińskiej linii Bravo Airways. W czerwcu uruchomiła ona trzy trasy w kierunku wschodnim, do Kijowa, Charkowa i Chersonia, jednak z końcem września po przewoźniku na lubelskim lotnisku nie było już śladu.

Strzał w dziesiątkę i perspektywy

We wrześniu rejsy z Lublina do Warszawy reaktywował LOT i ten ruch okazał się strzałem w dziesiątkę. Bombardiery narodowych linii lotniczych latają w tym kierunku pięć razy w tygodniu. Od 29 października połączenia do stolicy mają być wykonywane codziennie, choć według nieoficjalnych informacji zwiększenie częstotliwości kursów może nastąpić już od początku sezonu letniego. Ostateczne decyzje w tej kwestii nie zostały jednak jeszcze ogłoszone. Z pewnością od kwietnia uruchomiona zostanie zupełnie nowa trasa do wspomnianej Antwerpii. Będą ją obsługiwać niemieckie linie TUIfly.

Czy w najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych nowości? W grudniowej rozmowie z Dziennikiem Wschodnim prezes lotniczej spółki zapowiadał, że w tym roku przywrócone może zostać połączenie do Kijowa. Wciąż oficjalnie nie wiadomo natomiast nic na temat oferty wakacyjnej. Najprawdopodobniej znajdą się w niej loty do Burgas, które od kilku sezonów cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Lublina i regionu. W ubiegłym roku na tej trasie dwa razy w tygodniu latały linie Small Planet, od czerwca do września obsługując blisko 6,5 tys. podróżnych. Przewoźnik popadł jednak w tarapaty finansowe i ogłosił upadłość. Ogłoszenia decyzji w tej kwestii można się spodziewać w najbliższym czasie.

– W 2019 roku będziemy odczuwali negatywne skutki zmian w siatce połączeń, dlatego spodziewamy się spadków w pierwszym i drugim kwartale tego roku. Później jednak sytuacja powinna się stopniowo poprawiać i prognozujemy ruch na poziomie zbliżonym do wyników z 2018 roku – przewiduje Krzysztof Wójtowicz.

W tegorocznych planach jest też otwarcie nowej hali odlotów. Terminal po rozbudowie do użytku ma zostać oddany w sezonie letnim.

Quiz: Kadry ze znanych filmów. Rozpoznasz je?

Kadry ze znanych filmów. Rozpoznasz je?

Pozostałe informacje

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!