Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące tego, jak zagospodarować rozległy obszar pomiędzy ulicami Mucharskiego i Parkową. Zgodnie z architektonicznym szkicem może powstać tam szereg nowych obiektów sportowych, w tym aquapark i korty tenisowe.
Należący do miasta teren położony na północ od parku i ogródków działkowych w przyszłości może zamienić się w nowoczesny ośrodek sportu posiadający szereg obiektów służących aktywnemu wypoczynkowi. Koncepcja, która wyznaczy sposób zagospodarowania miejskich działek, obejmie obszar wielkości ok. 6 hektarów.
Część z nich jest już zabudowana stadionem piłkarskim, boiskiem treningowym i pumptrackiem. O tym jak wykorzystać wolną przestrzeń urzędnicy mają zamiar zdecydować wsłuchując się wcześniej w głos mieszkańców Lubartowa.
18 października rozpoczęły się konsultacje. Lubartowianie mogą zapoznawać się z proponowaną wizją nowego ośrodka i składać uwagi. Wnioski będą przyjmowane do 16 listopada. Ponadto, w przyszłym tygodniu, 25 października, urzędnicy zapraszają mieszkańców do udziału w otwartym spotkaniu poświęconym wspomnianej koncepcji "centrum sportu".
Udostępniona propozycja nowej infrastruktury została przygotowana na podstawie zapotrzebowania zgłoszonego przez lubartowski MOSiR. Zgodnie z nią, przy ul. Mucharskiego znalazłoby się miejsce dla: hotelu, dwóch zadaszonych boisk treningowych oraz kortów tenisowych i ścianek do tenisa. Na południe od pumptracku zaplanowano przestrzeń dla skateparku oraz parku wodnego z letnimi basenami i budynkiem zaplecza (kasy, szatnie, toalety).
Dodatkowo, pomiędzy boiskami piłkarskimi powstać miałby nowy obiekt zaplecza z szatniami dla sportowców, sędziów itp.
Jak to wszystko zostanie sfinansowane? - Oczywiście nasz budżet jest ograniczony, dlatego nie jest możliwe wykonanie wszystkiego na raz. Chcemy krok po kroku inwestować w poszczególne elementy ośrodka, zaczynając od tych najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców - tłumaczy Piotr Turowski, naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju i Funduszu Zewnętrznych w lubartowskim magistracie.
- Rozpoczynamy prace nad koncepcją, która pomoże nam w optymalnym zagospodarowaniu wskazanego terenu. Jeśli chodzi o pieniądze, to liczymy na wsparcie zewnętrzne, jak program "Sportowa Polska" i fundusze unijne. Obiekty sportowe mogą otrzymywać również finansowanie w ramach budżetu obywatelskiego - dodaje nasz rozmówca.
Zgodnie ze wstępną wizją projektanta, cały teren ośrodka byłby ogrodzony i oświetlony, a poszczególne obiekty zostałyby otoczone zielonymi trawnikami i drzewami oraz połączone utwardzonymi alejkami. Co ważne, koncepcja obejmuje tylko część działek, jakie w tej części Lubartowa posiada magistrat. Niewykluczone zatem, że w tej bardziej odległej przyszłości, sportowo-rekreacyjnej przestrzeni w pobliżu miejskiego parku będzie znacznie więcej.