Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 stycznia 2020 r.
12:02

Lubelscy policjanci najlepsi w Polsce. Najwyższa wykrywalność przestępstw

0 10 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Mniej wypadków i ofiar na drogach. Coraz lepsza wykrywalność przestępstw – tak podsumowują ubiegły rok policjanci z naszego regionu. Pod względem wykrywalności, lubelska komenda zanotowała najlepszy wynik w kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ubiegłym roku w całym regionie odnotowano nieco ponad 34 tys. przestępstw. Ich wykrywalność przekroczyła 83 proc. To 1 procent lepszy wynik niż rok wcześniej.

- Wskaźnik z minionego roku plasuje nas na pierwszym miejscu w kraju, średnia krajowa wynosi 73,8 proc. – wyjaśnia podinsp. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik KWP w Lublinie.

Spośród wszystkich odnotowanych przestępstw, ponad 20 tys. to przestępstwa kryminalne. Lubelscy policjanci wykrywają blisko 80 proc. z nich, co jest najlepszym wynikiem w kraju.

- Spadki odnotowaliśmy w grupie przestępstw, uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe dla społeczeństwa. To m.in. uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, kradzież czy uszkodzenie rzeczy – dodaje Renata Laszczka-Rusek.

Wykrywalność tego rodzaju przestępstw również plasuje lubelskich policjantów w krajowej czołówce. W ubiegłym roku policjanci przejęli ponad 500 kg narkotyków. Blisko dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zlikwidowano 141 plantacji konopi indyjskich.

Sporo pracy mieli również policjanci, którzy codziennie patrolują ulice. Przez cały rok odnotowali ponad 181 tys. interwencji. To oznacza, że interweniowali średnio co 2 minuty i 54 sekundy. 

Sporym zainteresowaniem cieszyła się również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To internetowe narzędzie, dostępne na stronach jednostek policji. Korzystając z mapy można anonimowo zgłaszać naruszenia prawa: nieprawidłowe parkowanie, wandalizm czy zakłócanie porządku. W naszym regionie mieszkańcy przekazywali średnio 73 zgłoszenia na dobę. Większość z nich się potwierdziła.

Z policyjnych statystyk wynika, że na drogach regionu jest coraz bezpieczniej. Odnotowano 1150 wypadków. O kilkadziesiąt mniej niż rok wcześniej. Mniej było również rannych. Liczba ofiar śmiertelnych spadła o 8, do 171 osób.

- W dalszym ciągu głównymi przyczynami wypadków są wymuszanie: pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość oraz nieprawidłowe wyprzedzanie – dodaje Renata Laszczka-Rusek.

Niestety, wciąż wielu kierowców jeździ na „podwójnym gazie”. W ubiegłym roku policjanci z drogówki przeprowadzili ponad 930 tys. badań trzeźwości. Zatrzymali 1780 pijanych kierowców. Dodatkowo, blisko 3300 kierujących straciło uprawnienia za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Od lipca 2019 roku działa policyjny zespół pn. „Speed”. Służący tam mundurowi monitorują także Internet, gdzie publikowane są nagrania agresywnych zachowań na drogach.

- Od momentu powstania grupy do końca 2019 roku policjanci ujawnili 20971 wykroczeń i 60 przestępstw. Zdecydowana większość wykroczeń to naruszenia prawa dotyczące przekroczenia prędkości.  Mundurowi z grupy „Speed” zatrzymali 668 praw jazdy – wylicza Renata Laszczka-Rusek.

W ubiegłym roku policjanci zrealizowali również sporo inwestycji. Oddano do użytku nowe komisariaty w Lublinie, Kocku, Wisznicach i Rejowcu Fabrycznym oraz posterunek w Siedliszczach. Na remonty i inwestycje wydano ponad 47 mln zł.

W przeciwieństwie do niektórych jednostek w kraju, w lubelskim garnizonie nie ma problemu z brakiem chętnych do służby. Obecnie w całym regionie służy ponad 4900 policjantów. W ubiegłym roku przyjęto 142 osoby. Na koniec grudnia policjanci mieli 24 wakaty. W tym roku planują kolejne przyjęcia do służby, w sześciu terminach. Pierwszy zaplanowano na luty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prezent dla brodacza - jakie kosmetyki wybrać?

Prezent dla brodacza - jakie kosmetyki wybrać?

Moda na brody trwa już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, by miała przeminąć. W odpowiedzi na to rosnące zainteresowanie, rynek kosmetyków do pielęgnacji brody rozwija się dynamicznie, oferując szeroki wybór produktów dostosowanych do różnych potrzeb i typów zarostu. Wybór prezentu dla brodacza może być więc trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli zależy nam na funkcjonalnym i estetycznym zestawie. Przyjrzyjmy się, jakie kosmetyki sprawdzą się jako praktyczny prezent i jak zadbać, by nasz upominek był trafionym wyborem.

Reklamowe wstążki - wyróżnij swoją markę z GRG - producentem gadżetów reklamowych

Reklamowe wstążki - wyróżnij swoją markę z GRG - producentem gadżetów reklamowych

Szukasz oryginalnych sposobów na wyróżnienie swojej marki? Wstążki reklamowe od GRG to odpowiedź na Twoje potrzeby. Jesteśmy specjalistami w tworzeniu gadżetów reklamowych, które nie tylko budują rozpoznawalność, ale również dodają elegancji każdemu wydarzeniu. Z GRG nie musisz wybierać między stylem a skutecznością – z nami zyskasz oba te elementy w jednym produkcie. Dowiedz się, jak nasze wstążki, wstęgi, metki i szarfy mogą stać się kluczowym elementem promocji Twojej firmy.

Brakuje 17 tys. policjantów. Zmieniają się zasady rekrutacji

Brakuje 17 tys. policjantów. Zmieniają się zasady rekrutacji

W życie wchodzą zmiany w rekrutacji do Policji i Straży Granicznej. Ma być łatwiej.

Robot Da Vinci jest świetnym narzędziem. Zobacz jak pomaga lekarzom
Dzień Wschodzi
film

Robot Da Vinci jest świetnym narzędziem. Zobacz jak pomaga lekarzom

Robot Da Vinci jest niezwykle precyzyjnym, pomocnym urządzeniem. Jednocześnie potrzebuje całego zespołu doskonale wyszkolonych lekarzy, którzy przy jego pomocy mogą ratować życia. Jak wygląda praca na sali operacyjnej z użyciem robota? Jak działa to urządzenie? Czego wymaga się od lekarzy, którzy go obsługują? Na te i kilka innych pytań odpowiada dr Remigiusz Żebrowski z Wojskowego Szpitala Klinicznego.

Weekend z historią w Kozłówce
10 listopada 2024, 10:00

Weekend z historią w Kozłówce

Weekend w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapowiada się niezwykle atrakcyjnie! Z okazji jubileuszu 80-lecia Muzeum, w niedzielę (10 listopada) odbędzie się pełne atrakcji wydarzenie - „Polowanie na historię, czyli… Dzień Otwartych Drzwi Muzeum Zamoyskich w Kozłówce”.

Samuel Mraz strzelił ostatnio swojego czwartego gola w tym sezonie

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Wygra ten, kto będzie miał piłkę

Po bardzo dobrym meczu z Pogonią Szczecin piłkarze Motoru będą chcieli pójść za ciosem w Gliwicach. Drużyna Mateusza Stolarskiego z tamtejszym Piastem zagra w piątek o godz. 18. Transmisję zapowiada Canal+ Sport 3 i Canal+ Sport 5.

Ogromny pożar pustostanu w Lublinie. W środku byli bezdomni

Ogromny pożar pustostanu w Lublinie. W środku byli bezdomni

W nocy spłonął pustostan przy ulicy Nadbystrzyckiej w Lublinie. Trzy osoby bezdomne, który były w środku, nie przeżyły.

Pół dnia bez wody. PGK remontuje sieć

Pół dnia bez wody. PGK remontuje sieć

Od godz. 7.30 do 14 nie będzie dzisiaj wody w części Zamościa. Przerwa w jej dostawie jest spowodowana modernizacją.

Już w piątek siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w Częstochowie

Rywal, którego nie można lekceważyć. Bogdanka LUK Lublin gra w Częstochowie

Przed Bogdanką LUK Lublin piątkowy mecz w Częstochowie ze Steam Hemarpol Norwidem. Pierwszy gwizdek o godzinie 17.30

Lubelskie. Powstaje nowa placówka Straży Granicznej

Lubelskie. Powstaje nowa placówka Straży Granicznej

Mówiło się o tym od 20 lat, aż w końcu czas na realizację. W Ulhówku rusza budowa placówki Straży Granicznej.

Informacja prezydenta miasta Lublin

Informacja prezydenta miasta Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła

Gdy zachodzi słońce, w Ogrodzie Botanicznym UMCS dzieje się prawdziwa magia. A raczej nauka. To za sprawą Lumina Park, w którym w tym roku góruje patronka uczelni Maria Skłodowska-Curie.

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy

Choć tabliczki z napisami „Rafał do boju!”, czy „Rafał = pozytywna energia Polaków” zdają się sugerować co innego, to jak twierdzą wszyscy związani z Koalicją Obywatelską politycy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawił się w Lublinie w ramach dyskusji samorządowych, a nie kampanii wyborczej. Na spotkaniu z politykiem pojawiło się wielu mieszkańców i duża część lubelskich samorządowców. Głównym tematem było jednak bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa.

Rak szlachetny powrócił do domu

Rak szlachetny powrócił do domu

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Do końca roku można zgłaszać projekty na mural, który ma obrazować jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Można wygrać 12 tys. zł.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium