Mniej wypadków i ofiar na drogach. Coraz lepsza wykrywalność przestępstw – tak podsumowują ubiegły rok policjanci z naszego regionu. Pod względem wykrywalności, lubelska komenda zanotowała najlepszy wynik w kraju.
W ubiegłym roku w całym regionie odnotowano nieco ponad 34 tys. przestępstw. Ich wykrywalność przekroczyła 83 proc. To 1 procent lepszy wynik niż rok wcześniej.
- Wskaźnik z minionego roku plasuje nas na pierwszym miejscu w kraju, średnia krajowa wynosi 73,8 proc. – wyjaśnia podinsp. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik KWP w Lublinie.
Spośród wszystkich odnotowanych przestępstw, ponad 20 tys. to przestępstwa kryminalne. Lubelscy policjanci wykrywają blisko 80 proc. z nich, co jest najlepszym wynikiem w kraju.
- Spadki odnotowaliśmy w grupie przestępstw, uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe dla społeczeństwa. To m.in. uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, kradzież czy uszkodzenie rzeczy – dodaje Renata Laszczka-Rusek.
Wykrywalność tego rodzaju przestępstw również plasuje lubelskich policjantów w krajowej czołówce. W ubiegłym roku policjanci przejęli ponad 500 kg narkotyków. Blisko dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zlikwidowano 141 plantacji konopi indyjskich.
Sporo pracy mieli również policjanci, którzy codziennie patrolują ulice. Przez cały rok odnotowali ponad 181 tys. interwencji. To oznacza, że interweniowali średnio co 2 minuty i 54 sekundy.
Sporym zainteresowaniem cieszyła się również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To internetowe narzędzie, dostępne na stronach jednostek policji. Korzystając z mapy można anonimowo zgłaszać naruszenia prawa: nieprawidłowe parkowanie, wandalizm czy zakłócanie porządku. W naszym regionie mieszkańcy przekazywali średnio 73 zgłoszenia na dobę. Większość z nich się potwierdziła.
Z policyjnych statystyk wynika, że na drogach regionu jest coraz bezpieczniej. Odnotowano 1150 wypadków. O kilkadziesiąt mniej niż rok wcześniej. Mniej było również rannych. Liczba ofiar śmiertelnych spadła o 8, do 171 osób.
- W dalszym ciągu głównymi przyczynami wypadków są wymuszanie: pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość oraz nieprawidłowe wyprzedzanie – dodaje Renata Laszczka-Rusek.
Niestety, wciąż wielu kierowców jeździ na „podwójnym gazie”. W ubiegłym roku policjanci z drogówki przeprowadzili ponad 930 tys. badań trzeźwości. Zatrzymali 1780 pijanych kierowców. Dodatkowo, blisko 3300 kierujących straciło uprawnienia za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
Od lipca 2019 roku działa policyjny zespół pn. „Speed”. Służący tam mundurowi monitorują także Internet, gdzie publikowane są nagrania agresywnych zachowań na drogach.
- Od momentu powstania grupy do końca 2019 roku policjanci ujawnili 20971 wykroczeń i 60 przestępstw. Zdecydowana większość wykroczeń to naruszenia prawa dotyczące przekroczenia prędkości. Mundurowi z grupy „Speed” zatrzymali 668 praw jazdy – wylicza Renata Laszczka-Rusek.
W ubiegłym roku policjanci zrealizowali również sporo inwestycji. Oddano do użytku nowe komisariaty w Lublinie, Kocku, Wisznicach i Rejowcu Fabrycznym oraz posterunek w Siedliszczach. Na remonty i inwestycje wydano ponad 47 mln zł.
W przeciwieństwie do niektórych jednostek w kraju, w lubelskim garnizonie nie ma problemu z brakiem chętnych do służby. Obecnie w całym regionie służy ponad 4900 policjantów. W ubiegłym roku przyjęto 142 osoby. Na koniec grudnia policjanci mieli 24 wakaty. W tym roku planują kolejne przyjęcia do służby, w sześciu terminach. Pierwszy zaplanowano na luty.