Badają temperaturę pacjentów i medyków, pomagają w transporcie i rozładunku sprzętu, a w najbliższych dniach będą także pobierać wymazy na obecność COVID-19. 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej otrzyma nowe zadanie w ramach operacji "Odporna wiosna", w którą zaangażowanych jest około 350 żołnierzy z woj. lubelskiego.
- Nasi żołnierze-ochotnicy codziennie wspomagają prace personelu medycznego w kilku szpitalach w Lublinie. Jesteśmy w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Szpitalu Klinicznym Nr 4, Szpitalu Wojskowym Nr 1 oraz w trzech filiach Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego - mówi ppor. Damian Duda, zastępca dowódcy kompanii z 21. batalionu lekkiej piechoty z Lublina. - Wykonujemy m.in. pomiar temperatury u pacjentów i pracowników oraz wzmacniamy ochronę tych szpitali. Dodatkowo, wspieramy personel stacji sanitarno-epidemiologicznych w Lublinie i Lubartowie przy kompletowaniu dokumentacji medycznej - dodaje ppor. Damian Duda.
W woj. lubelskim w działania zaangażowanych jest około 350 żołnierzy. Ich pomoc dotyczy kilku obszarów. Ochotnicy z Dęblina wspierają szpitale w swoim tzw. stałym rejonie odpowiedzialności, organizując np. transport respiratorów, przyłbic ochronnych oraz środków medycznych. Terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa, oprócz pomiaru temperatury, udostępniają szpitalom wojskowe namioty. Formą wsparcia jest także szycie maseczek dla lekarzy i pielęgniarek - żołnierze z Chełma uszyli ich już ponad 5 tys.
W najbliższych dniach lubelscy terytorialsi otrzymają nowe zadanie - będą pobierać wymazy na obecność COVID-19. Zajmować się tym mają żołnierze posiadający kompetencje, co najmniej, ratownika medycznego oraz ukończone szkolenie specjalistyczne.
Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową „Odporna wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy, w tym podchorążych Akademii Wojskowych.