Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lipca 2021 r.
6:37

Lubelscy wierni chwalą biskupa, krytykują papieża. "Nie zachował się jak wielki przywódca"

0 6 A A
Msza w rycie trydenckim jest sprawowana m.in. w Lublinie, w kościele rektoralnym przy ul. Staszica
Msza w rycie trydenckim jest sprawowana m.in. w Lublinie, w kościele rektoralnym przy ul. Staszica (fot. Piotr Michalski)

Papież ograniczył możliwość odprawiania tzw. mszy trydenckiej, podczas której kapłan stoi tyłem do wiernych, ale przodem do ołtarza i krzyża i która jest sprawowana po łacinie. Ze zmian nie wszyscy są zadowoleni. – Papież nie zachował się jak wielki przywódca – komentuje Tomasz Miszczuk, szef lubelskiego PiS-u ale nie chce by jego wypowiedź łączyć z tą funkcją

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Papież Franciszek nie wyraża zgody na istnienie dwóch oficjalnych form liturgii w Kościele łacińskim (zwyczajnej i nadzwyczajnej)”. Jak poinformowała Konferencja Episkopatu Polski papież „uchylił wszystkie zezwolenia, normy i zwyczaje związane z tzw. „mszą trydencką”.

Papieski dokument unieważnia reformy wprowadzone w czasie pontyfikatu Benedykta XVI. Za decyzją stoi wieloletni spór Watykanu z tradycjonalistami.

Msza w rycie trydenckim jest sprawowana m.in. w Lublinie (od 2003 r.). Początkowo była celebrowana w kościele pw. Św. Ducha, a od kwietnia 2007 r. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (kościół rektoralny przy ul. Staszica). Msze w rycie trydenckim były też sprawowane w innych kościołach m.in. u salezjanów, a także parafialnych w tym na Czubach u „Świętej Rodziny”.

– W naszym kościele tzw. msza trydencka była celebrowana co miesiąc – mówi ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii przy ul. Jana Pawła II w Lublinie. – Gromadziła ok. 30-40 osób. Nie byli to wyłącznie nasi parafialnie, ale też wierni spoza parafii. W związku z decyzją papieża Franciszka w niedzielę 18 lipca msza w rycie trydenckim została odprawiona u nas po raz ostatni.

Od liturgii zwyczajnej, posoborowej tzw. mszę trydencką odróżnia m.in. to, że jest sprawowana po łacinie. Poza tym kapłan stoi odwrócony plecami do wiernych, ale twarzą do krzyża i ołtarza. Celebracja tzw. mszy trydenckiej składa się ze śpiewów chorału gregoriańskiego (tradycyjnego, jednogłosowego śpiewu liturgiczny Kościoła łacińskiego). Formuły modlitewne są wypowiadane cicho.

– Z dniem ogłoszenia motu proprio „Traditionis custodes” weszły w życie nowe normy, które mają na celu powrót całego Kościoła do sprawowania jednej formy kultu, zgodnej z księgami liturgicznymi wydanymi po Soborze Watykańskim II. Niestety w różnych miejscach na świecie, przy okazji sprawowania liturgii w rycie trydenckim, zdarzały się sytuacje deprecjonowania liturgii zreformowanej, jak również kwestionowania nauczania Soboru Watykańskiego II – wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. – Biskupi mogą nadal udzielać w swoich diecezjach zezwoleń na sprawowanie liturgii w nadzwyczajnej formie, ale tylko dla tych, którzy już się z nią związali. Tworzenie nowych grup jest uzależnione od zgody Stolicy Apostolskiej. Nie przewidujemy występowania o taką zgodę.

Ks. Adam Jaszcz dodaje, że „sprawowanie liturgii w nadzwyczajnej formie nie jest już możliwe w parafiach”. – Może mieć miejsce w kościołach rektoralnych. W archidiecezji lubelskiej ksiądz arcybiskup wydał jedną zgodę na sprawowanie liturgii w rycie trydenckim i dotyczy to grupy przy kościele rektoralnym przy ul. Staszica – potwierdza ks. Jaszcz. – Będziemy się przyglądać tej wspólnocie z duszpasterską troską, zgodnie z wytycznymi listu papieskiego. Nigdy nie mieliśmy żadnych sygnałów o nadużyciach liturgicznych lub doktrynalnych w tej wspólnocie.

Informacja o tym, że celebracja mszy w rycie trydenckim w kościele przy ul. Staszica pozostaje bez zmian została opublikowana w mediach społecznościowych, na stronie „Tradycyjna Liturgia Rzymska w Lublinie”. Większość komentatorów zareagowała entuzjastycznie. „Niech żyje JE Stanisław Budzik!” – napisał pan Adam. „Wspaniały biskup” – dodał pan Marek.

Swoją opinię zamieścił także Tomasz Miszczuk, szef struktur PiS w Lublinie. „Nasz biskup zachował się jak trzeba” – napisał Miszczuk.

A jak zachował się papież? – dopytaliśmy autora komentarza telefonicznie. – Franciszek zachował się niedojrzale, bo jako pasterz wszystkich katolików powinien dbać także o konserwatystów – ocenił nasz rozmówca, podkreślając jednocześnie, że w tej sprawie wypowiada się prywatnie, a nie jako polityk. – Papież nie zachował się jak wielki przywódca – dodał.

Zdaniem Miszczuka kategoryczne zakazanie sprawowania liturgii w rycie trydenckim to „wyraz niedoceniania wartości i brak szacunku dla tradycji liczącej 2 tysiące lat”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty