Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 kwietnia 2020 r.
15:49

Lubelski Rower Miejski płatny już od 1 minuty? Rowerzyści krytykują pomysły urzędników

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Żądanie opłat za każdy przejazd to zły pomysł – twierdzi Porozumienie Rowerowe i krytycznie ocenia urzędniczą wizję działania Lubelskiego Roweru Miejskiego w latach 2021–23. Według Zarządu Dróg i Mostów wystarczy „zrefabrykować” używane jednoślady, aby wytrzymały trzy lata. – To karkołomne – mówią aktywiści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O pomyśle władz miasta na przyszłość Lubelskiego Roweru Miejskiego pisaliśmy obszernie we wczorajszym wydaniu. Również wczoraj Urząd Miasta upublicznił swoją koncepcję na lata 2021–23 i poprosił mieszkańców, aby ją ocenili. Opinie będą zbierane do 15 maja (jak je przesłać – wyjaśniamy na końcu tekstu).

Rower przez cały rok

Koncepcja zakłada, że system miejskich rowerów będzie działał przez cały rok. Do tej pory miał zimową przerwę: jednoślady były chowane do magazynu jesienią i wracały z niego wiosną. Urzędnicy doszli do wniosku, że co trzeci rower powinien być dostępny także zimą.

– To bardzo dobry pomysł – ocenia Michał Wolny, działacz Porozumienia Rowerowego. Ale to w zasadzie jedyny punkt z przedstawionej przez Ratusz koncepcji, który ocenia tak entuzjastycznie. Pozostałe pomysły raczej go nie cieszą.

Urzędnicy proponują, by każda przejażdżka miejskim rowerem była płatna, podczas gdy dzisiaj większość użytkowników nie płaci za przejazd. Według obecnego cennika bezpłatny jest każdy przejazd trwający nie dłużej niż 20 minut. Zarząd Dróg i Mostów chce to zmienić i proponuje, aby przejazdy trwające nie dłużej niż 30 minut kosztowały złotówkę.

– Wprowadzenie odpłatności już od 1 minuty spowoduje najprawdopodobniej spadek liczby wypożyczeń i rezygnację sporej części użytkowników – ocenia Wolny. – Atutem Lubelskiego Roweru Miejskiego było właśnie to, że do 20 minut można było z niego korzystać bezpłatnie. Jego celem nie powinno być zarabianie na siebie, tylko odciążenie pozostałych systemów transportowych, czyli poruszania się komunikacją zbiorową i prywatnymi autami.

„Refabrykacja”

Równie krytycznie Porozumienie Rowerowe ocenia pomysł, by nie zamawiać nowych rowerów, a wykorzystać już używane, tylko poddać je „refabrykacji”. Przednie hamulce miałyby być powymieniane na bębnowe, błotniki na plastikowe, przerzutki na siedmiobiegowe, a siodła scalone ze sztycą. Koszt takiego odnowienia jednego roweru został oszacowany przez urzędników na 1200 zł.

– Ja rozumiem, że chodzi o maksymalne zmniejszenie kosztów, ale to dość karkołomny pomysł – zastrzega Wolny. – Trzeba pamiętać, że w 2023 r. prawie połowa floty tych rowerów to będą pojazdy niemal dziesięcioletnie. One już teraz są wysłużone, a podczas naszych audytów zwracaliśmy uwagę na scentrowane koła, łamiące się kierownice i sfatygowane ramy. Wymiana części podzespołów i pozostawienie sfatygowanej bazy sprawi, że rowery będą bardziej podatne na usterki. Przecież one są używane znacznie intensywniej niż rowery prywatne.

Stacje pasywne

Aktywiści mają też zastrzeżenia do pomysłu na rozbudowę sieci wypożyczalni o dziesięć „stacji pasywnych”, w których nie byłoby terminala, a wypożyczenie i zwrócenie roweru byłoby możliwe wyłącznie przez aplikację w telefonie komórkowym. W stacji można byłoby zostawić i pobrać jedynie te jednoślady, które zostaną wyposażone w specjalne urządzenie z modułem GPS, ale urzędnicy chcą zamontować takie urządzenie tylko w 200 spośród 830 rowerów będących własnością miasta.

– To jest spory feler. Pomyślmy o zamontowaniu adapterów w każdym rowerze – ocenia działacz Porozumienia. Nie jest też zadowolony z proponowanego przez Zarząd Dróg i Mostów rozmieszczenia „stacji pasywnych”, które miałyby uzupełniać istniejącą sieć głównie przy blokowiskach. Według Wolnego lepsze byłoby zagęszczanie sieci wypożyczalni w szeroko pojętym śródmieściu.

Czy przedstawione przez urzędników pomysły są trafione? Czy aktywiści mają rację krytykując te propozycje? Wypowiedzieć w tej sprawie może się każdy. Uwagi do koncepcji Lubelskiego Roweru Miejskiego na lata 2021–23 (dokument można znaleźć na portalu dziennikwschodni.pl) będą przyjmowane przez Urząd Miasta do 15 kwietnia poprzez formularz na stronie lublin.eu/konsultacje oraz przez pocztę elektroniczną: konsultacje@lublin.eu.

Sonda: Korzystanie z Lubelskiego Roweru Miejskiego powinno być

Liczba głosów: 217
64.52%
nadal bezpłatne do 20 minut
35.48%
płatne już od 1 minuty
e-Wydanie

Pozostałe informacje

By grało się lepiej. Orliki do remontu

By grało się lepiej. Orliki do remontu

Orliki do remontu. Lubelski ratusz dostał dotacje na ten cel. Ale inwestycji w sport jest więcej.

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty