Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie Ekstra

17 stycznia 2016 r.
21:09

Człowiek Roku w kategorii kultura: Ten rok będzie bardzo ciekawy

Rozmowa z Mateuszem Nowakiem, aktorem i animatorem kultury, zwycięzcą plebiscytu Dziennika Wschodniego „Człowiek Roku 2015” w kategorii kultura.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Ubiegły rok był dla ciebie bardzo pracowity. Jakie masz plany na najbliższe miesiące?

- Ten rok zapowiada się równie ciekawie i pracowicie. Pierwsze wydarzenia w DDK „Węglin” już pod koniec miesiąca. 23 stycznia w ramach cyklu „Spis treści” odbędzie się spotkanie z legendami polskiego teatru: Ireną Jun i Stanisławem Brudnym. Pretekstem jest książka „To, co najważniejsze” Remigiusza Grzeli o ich artystycznej drodze i roli sztuki w ich życiu. Podczas spotkania oboje będą czytać fragmenty tekstów Tadeusza Różewicza i Bohumila Hrabala. Potem będzie można wziąć udział w spotkaniu poświęconemu książce Grzeli.

Z kolei 24 stycznia odbędzie się wydarzenie dedykowane seniorom. Na scenie pojawią się nasi seniorzy, którzy aktywnie działają w przestrzeni kulturalnej: Zespół Chóralny BELLO CANTO, grupa taneczna Lubelskie Czaderki i Witalia Sosnowska, recytatorka. Czuję się bardzo związany z seniorami i zależało mi, żeby stworzyć imprezą specjalnie dla nich. Bardzo się cieszę, że będą mieli okazję żeby pochwalić się swoimi dokonaniami.

• W tym roku DDK Węglin obchodzi 5 urodziny. Jakie imprezy szykujecie z okazji jubileuszu?

- Najwięcej wydarzeń zaplanowaliśmy na październik. Chcemy jednak, żeby, w związku z jubileuszem cały czas odbywały się szczególne wydarzenia. W związku z tym pod koniec stycznia odbędzie się impreza poświęcona seniorom, o której już wspomniałem, a w maju zorganizujemy specjalną imprezę dla dzieci i rodziców.

W tym roku mamy zdecydowanie mniejszy budżet w porównaniu do ubiegłorocznego, więc nasza działalność będzie nieco trudniejsza. Nie zabraknie jednak spotkań ze znanymi artystami w ramach naszych cyklów „Spis treści” i „Wieczne czytanie”. Na razie nie zdradzamy ich nazwisk, bo jesteśmy w trakcie rozmów i ustalania terminów.

Kontynuuję także „Warsztaty słowa”. Aktualnie pracuję z 11 recytatorami. Przygotowujemy się do konkursów recytatorskich wojewódzkich i ogólnopolskich, które odbędą się w maju i czerwcu.

• A twoja działalność teatralna?

- Tu też się będzie sporo działo. W marcu odbędzie premiera nowego monodramu „Nikt za nas tego nie zrobi” na podstawie książki Piotra Woźniaka „Zapluty karzeł reakcji” i fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. To wspomnienia AK-owca z więzień PRL-u. Ten monodram jest dla mnie połączeniem tematu, który już od dawna za mną „chodził” z klasyką.

Dostałem również stypendium miejskie na realizację angielskiej wersji mojego monodramu „Od przodu i od tyłu”, dzięki któremu w ubiegłym roku byłem najczęściej występującym poza Lublinem lubelskim artystą. Zagrałem go 32 razy w tym 29 poza Lublinem. Dzięki stypendium, które przyznało mi miasto, będą mógł wystąpić na zagranicznych festiwalach. Jestem w trakcie rozmów z organizatorami. Zacząłem już także prace z tłumaczem. W tym roku będziemy grać również jego polską wersję.

Razem z Rafałem Lisem pracuję także nad spektaklem w wykonaniu seniorek z DDK „Czuby Południowe”, które należą do Klubu Seniora „Bombonierka życia”. Będzie to spektakl na podstawie poezji Wisławy Szymborskiej. Co ciekawe seniorki są nie tylko aktorkami, ale także współautorkami scenariusza, scenografii i oprawy plastycznej.

DDK „Czuby Południowe” bardzo się rozwija. Wiadomo, że takie działania wymagają czasu i pracy, nie wszystko można zrobić od razu. Przed otworzeniem filii pytaliśmy mieszkańców w ankietach, czego oczekują, czego się spodziewają po takiej instytucji. Okazało się, że wiele odpowiedzi pokryło się z naszymi pomysłami. Sądzę, że wszystko idzie w dobrą stronę. Na bieżąco monitorujemy też to, jak oceniana jest nasza działalność.

W marcu i maju będzie można obejrzeć spektakl „Matka Polka Teatralna”. To spektakl o macierzyństwie, nad którym pracowały matki i nie matki z Lublina w ramach dziewięciomiesięcznego Projektu „Matka Polka Teatralna”. Wymyśliły wynalazki niezbędne do tego, by przetrwać jako matka. Szukały rozwiązań sytuacji, z których tylko matka doskonała potrafi wyjść cało i z twarzą.

• Twój przepis na sukces?

- Przede wszystkim robić swoje, ciężko pracować i nie dawać się przeciwnościom. Nie wyobrażam sobie, żebym mógł robić, coś, czego nie kocham. Wiąże się to oczywiście z trudem. Jeśli go jednak nie ma, praca nie ma żadnej wartości. Trzeba liczyć się z tym, że po drodze będą pojawiać się problemy i przeciwności, które niestety generują ludzie. Najważniejsze, żeby się im nie poddać. Trzeba szukać balansu, pomiędzy tym co się robi i tym jak się żyje. Bardzo ważni są także przyjaciele, o których trzeba dbać.

CZŁOWIEK ROKU 2015

2 grudnia na gali finałowej plebiscytu przyznaliśmy nagrody w pięciu kategoriach.
Człowiekiem Roku 2015 w kategorii biznes został Marian Rybak, prezes Grupy Azoty Puławy SA i wiceprezes Grupy Azoty (532 głosy).

W kategorii działalność społeczna wygrała Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat (622 głosy).

Człowiek Roku w kategorii kultura to Mateusz Nowak, aktor i animator kultury (690 głosów).
W kategorii sport wygrał Grzegorz Bonin, piłkarz Górnika Łęczna (255 głosów).

Statuetka w kategorii zwykły bohater powędrowała do Kamila Piwowarczyka, opiekuna bocianów z Kozubszczyzny (246 głosów).

Nagrodę specjalną kapituła konkursu przyznała Zbigniewowi Drążkowskiemu, założycielowi Stowarzyszenia Emaus w Lublinie.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium