Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie Ekstra

11 kwietnia 2017 r.
11:34

Panie kontra ogień

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
0 0 A A

W województwie lubelskim działa ponad 1700 jednostek OSP, strażaków mamy blisko 60 tys., z czego ok. 45 tys. czynnych. W ostatnich latach coraz chętniej w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej działają panie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ewa Polak w jednostce OSP Brzostówka (gm. Serniki) działa od początku.

- W 2008 roku z inicjatywy prezesa OSP wyszedł pomysł, by reaktywować sekcję żeńską straży. Ona działała dużo wcześniej, obecnie jej wcześniejsze członkinie mają ponad 60 lat - mówi Ewa Polak. - Znalazły się chętne osoby i obecnie w naszej sekcji działa 14 dziewczyn.

110 lat gaszenia pożarów

Żeńska sekcja w Brzostówce jest „młoda”.

- Panie, które działają w naszym OSP są w wieku od 18 do 40 lat, na co dzień uczą się i pracują. OSP w Brzostówce jest jedną z najstarszych jednostek w powiecie lubartowskim. Założył ją mój pradziadek, który uczył w szkole podstawowej historii i języka rosyjskiego - opowiada Sebastian Wysok, prezes OSP Brzostówka.

Antoni Wlazły, pradziadek Sebastiana Wysoka, potajemnie w domu uczył również języka polskiego. Aby spotkania nie wzbudzały podejrzeń ze strony władz, Wlazły założył zespół teatralny, a później, w 1907 roku, Ochotniczą Straż Ogniową. Na początku jednostka posiadała tylko jednocylindrową pompę wodną, tłumnice, bosaki oraz odkryte beczki z wodą na wozach konnych.

Chęć niesienia pomocy

Panie z OSP Brzostówka biorą udział w lokalnych uroczystościach, ale nie tylko. Gdy jest potrzeba, jadą również na akcję, chociażby do wypalanych traw czy odśnieżania dachów.

- Radzą sobie bardzo dobrze, czasem nawet lepiej niż chłopaki - mówi prezes Wysok. - Panie są bardzo zdyscyplinowane i aktywne, chętnie biorą udział w zawodach. Mają wszystkie uprawnienia, a testy, na przykład w komorze dymowej, czasem przechodzą lepiej niż panowie.

Panie działają również w OSP Nałęczów. Joanna Kozieł-Rząd trafiła do jednostki za sprawą męża. - On od prawie 30 lat działa w OSP i wiedziałam, jak funkcjonuje jednostka. W straży jest także mój syn, który do obecnego roku działał w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, a obecnie wraz z kolegami z MDP, którzy ukończyli 18 lat czeka na podstawowy kurs szeregowych by stać się czynnym członkiem OSP - opowiada Joanna Kozieł-Rząd. - Najważniejszym bodźcem do przystąpienia do OSP była jednak chęć niesienia pomocy.

Kursy i uprawnienia

Formalnie kobieca drużyna pożarnicza OSP w Nałęczowie działała już przed wojną i w okresie powojennym. W latach 60. i 70. minionego wieku drużyna kobieca zanikła. W 2005 roku została reaktywowana.

Joanna Kozieł-Rząd przyznaje, że w ochotniczej straży jest pełne równouprawnienie. - Każda z pań należących do straży przechodzi te same szkolenia, co mężczyźni, między innymi kurs szeregowych, ratownictwa technicznego, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratownictwa wodnego. Co bardzo ważne muszą mieć też aktualne badania lekarskie, dopuszczające do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Mam także uprawnienia i mogę jeździć pojazdem uprzywilejowanym oraz przeszłam kurs dowódców.

Praca w OSP nie jest lekka, jak wyjaśnia pani Joanna, gdy wyje syrena, trzeba po prostu działać. - Gdy jest alarm, to wstaje się odruchowo. Wiem, że nasza pomoc jest potrzebna, ratujemy czyjś majątek, czasem nawet życie, bo zdarza się, że na miejsce docieramy przed karetką. Działania ratowniczo-gaśnicze wiążą się często nie tylko z wysiłkiem fizycznym, ale także z dużym stresem, pomimo tego warto nieść pomoc innym.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium