Kilkaset gatunków roślin krajowych i zagranicznych będzie rosło na terenie największego po tej stronie Wisły ogrodu botanicznego.
Janowskie nadleśnictwo jest największym nadleśnictwem na Lubelszczyźnie. Teraz będzie nadleśnictwem, które tworzy arboretum.
- Będzie to leśny park, na terenie którego posadzimy drzewa i krzewy pochodzące z terenu Polski. Ale będą też drzewa i krzewy gatunków obcych. To dla naszego nadleśnictwa najważniejsza inwestycja na kilka, a nawet kilkanaście, najbliższych lat - podkreśla Lucjan Bednarz, nadleśniczy w Janowie Lubelskim.
Jest już gotowa koncepcja całego kompleksu. W tym roku leśnicy zamierzają ogrodzić teren i rozpocząć pierwsze prace przygotowawcze, polegające głównie na przygotowaniu terenu. Prowadzona będzie przycinka pielęgnacyjna drzew w części parkowej. Prawie dwunastohektarowe arboretum znajdować się będzie na terenie już istniejącego kompleksu leśnego. Później leśnicy będą sadzić rośliny. Być może pierwsze okazy już w tym roku. By turystom i uczniom ułatwić poruszanie się po arboretum, zaprojektowano sieć alejek i miejsca, gdzie będzie można usiąść i w spokoju podziwiać przyrodę.
Kompleks ma służyć przede wszystkim celom edukacyjnym. Ale ma być również atrakcją przyciągającą turystów, ceniących janowski klimat i urodę okolicznych lasów.
W arboretum bowiem najwięcej miejsca zajmą rośliny typowe dla terenów Janowa i okolic. A najbardziej charakterystycznym drzewem dla janowskich lasów jest sosna.
Pomysłodawcy stworzenia parku chcą, by nie zabrakło w nim miejsca dla ciekawych okazów z Polski i zagranicy. Myślą o daglezji, platanach, dębach czerwonych. Lista roślin nie jest zamknięta, może tu rosnąć wszystko, co da sobie radę w naszej strefie klimatycznej.
- Rośliny będziemy zdobywać z różnych źródeł, ale stawiamy głównie na atrakcyjnie wyeksponowane lokalne gatunki. To będzie podstawa. Gatunki obce posadzimy dla celów poznawczych i naukowych. Uważam, że zasoby przyrodnicze są szansą, a nie barierą, rozwoju naszego regionu. Chcemy przy pomocy naszych lasów promować lokalne walory przyrodnicze - podkreśla z dumą nadleśniczy.