Dzisiaj Zakłady Azotowe Puławy debiutują na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka przejdzie częściowo z rąk Skarbu Państwa w ręce dużych i drobnych inwestorów.
Zainteresowanie akcjami było tak duże, że redukcja w grupie inwestorów indywidualnych sięgnęła 96 proc. – To trzecia w historii warszawskiej giełdy tak rekordowa redukcja. To na pewno nie pozostanie bez wpływu na dzisiejsze notowania – przewiduje Marek Sieprawski, rzecznik Zakładów Azotowych.
W rękach drobnych kupców znajdzie się 1 876 500 akcji, zaś instytucjonalnych – 3 638 500 akcji. W sumie nowi właściciele obejmą niemal 29 proc. kapitału zakładowego spółki.
Zakłady Azotowe Puławy są kolejną lubelską firmą, która w tym roku debiutuje na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W lutym na parkiecie znalazł się lubelski Polmos – pierwsza spółka z branży spirytusowej, w czerwcu Ambra, lider w produkcji win.
Przyszły rok może przynieść kolejny lubelski debiut na warszawskim parkiecie. W planie prywatyzacyjnym Ministerstwa Skarbu Państwa na 2006 rok znalazła się Bogdanka. Byłaby pierwszą spółką węglową notowaną na parkiecie. – To jedna z naszych najlepiej prosperujących firm, dlatego znalazła się na liście do prywatyzacji – tłumaczy Magdalena Nienałtowska z Ministerstwa Skarbu Państwa. Lubelska kopalnia twierdzi, że taka forma prywatyzacji byłaby dla niej najkorzystniejsza. – Wejście na giełdę to ważny element naszej strategii – mówi Mirosław Taras, rzecznik prasowy Bogdanki.
Pieniądze pozyskane z subskrypcji akcji spółka chciałaby przeznaczyć w całości na rozbudowę kopalni i znaczne zwiększenie wydobycia węgla. Kiedy Bogdanka może zadebiutować na warszawskim parkiecie? – Wszystko w rękach przyszłego ministra skarbu – mówi Nienałtowska.
Z województwa lubelskiego na warszawskiej giełdzie są notowane także: Eldorado, Instal, Permedia i Protektor.