W Łęcznej trwa konflikt wokół reorganizacji szkolnictwa. Może dojść do referendum w sprawie odwołania burmistrza
- Po rozmowach z przedstawicielami rodziców i nauczycieli oraz dyrektorów szkół, wycofaliśmy z Rady Miejskiej projekty uchwał w sprawie reorganizacji szkół i przedłożyliśmy nowy, uwzględniający większość ich postulatów - mówi Dariusz Kowalski, zastępca burmistrza.
Przypomnijmy, że plan reorganizacji szkolnictwa wywołał ostry protest nauczycieli i rodziców. Od kilkunastu dni Łęczna żyje konfliktem na linii burmistrz - nauczyciele. Strony wzajemnie się oskarżają o kłamstwa w tej sprawie, wprowadzanie opinii publicznej w błąd.
- Nowy projekt zaproponowany przez burmistrza to mydlenie oczu. Nie zgadzamy się na łączenie szkół podstawowych i liceów, a tym czasem, takie rozwiązania proponuje burmistrz - oburza się Marek Strycharczuk, przewodniczący zespołu negocjacyjnego w sprawie reformy szkolnictwa w Łęcznej. Rodzice nie zgadzają się również na likwidację szkół wiejskich w Zofiówce i Ciechankach.
- Burmistrz proponuje, aby utworzyć fundację, która przejmie te szkoły. To śmiech na sali. Kto tam znajdzie sponsorów? Dość tego. W ciągu najbliższych dni złożę wniosek o rozpisanie referendum w sprawie odwołania burmistrza Kosiarskiego - dodaje Strycharczuk.
Dariusz Kowalski podkreśla, że szkolnictwo musi być reformowane. - Zdaniem zespołu negocjacyjnego, najlepiej by było, aby nic nie zmieniać w organizacji szkolnictwa. Tak nie można, bo liczba dzieci maleje. Zamiany są potrzebne - uważa Dariusz Kowalski. - Pan Strycharczuk ma prawo złożyć wniosek o referendum, ale aby było ważne, musi zagłosować 3/5 wyborców, którzy wybrali burmistrza Kosiarskiego w wyborach samorządowych w 2006 roku. To jest około 3000 ważnych głosów - dodaje.
Nad nową propozycją reorganizacji szkolnictwa radni będą dyskutować na sesji 27 lutego.
Założenia nowej propozycjireorganizacji szkolnictwa
2. W budynku przy ul. Szkolnej 3 i Staszica 17 od września 2009 r. będzie SP nr 2 i I LO.
3. W budynku przy ul. Bogdanowicza 9 do 31 sierpnia 2010 r. będą funkcjonować obecne klasy Gimnazjum nr 2 i szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej (po tym okresie budynek zostanie użyczony Starostwu Powiatowemu w celu prowadzenia szkół ponadgimnazjalnych zawodowych).
4. W budynku przy ul. Jaśminowej 6 zostanie utworzony Zespół Szkół nr 2. Będzie tam działać Szkoła Podstawowa nr 4 i Gimnazjum nr 2 z klasami pierwszymi (od września 2010 r. wszystkie klasy Gimnazjum nr 2 będą mieć lekcje przy ul. Jaśminowej 6).
5. Szkoły wiejskie mają czas do 1 września 2009 r. na rozważenie możliwości przejęcia ich przez stowarzyszenia.