Cel: Wyznanie wiary w Boga, odnowienie wiary w Polsce, danie świadectwa tego, kim jesteśmy i jakie wartości wyznajemy – zapowiada Maciej Bodasiński, współorganizator akcji modlitewnej „Polska pod krzyżem”. – Wiara w Boga została zasypana i trzeba ją odkopać. W sobotę wierni będą się modlić na lotnisku Włocławek-Kruszyn, ale też pod krzyżami na terenie parafii w Lubelskiem.
„Polska pod krzyżem” to nowa akcja organizatorów „Różańca do granic”, inicjatywy sprzed dwóch lat, która spotkała się z dużym odzewem. Uczestnicy spotkania modlili się na różańcach przy granicy państwa – na górskich szlakach, plażach, czy nad Bugiem.
Akcja będzie mieć miejsce w sobotę, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego na lotnisku Włocławek-Kruszyn (woj. kujawsko-pomorskie).
Do wczoraj udział w wydarzeniu zadeklarowało – według liczby zarejestrowanych na stronie polskapodkrzyzem.pl – ponad 30 tys. osób. Organizatorzy – diecezja włocławska i Fundacja Solo Dios Basta zaznaczają jednak, że nie są to pełne dane, ponieważ nie ma obowiązku rejestracji. – Lotnisko może pomieścić nawet milion osób – zaznaczają.
W programie modlitewnego spotkania , które potrwa dzień i noc, znalazły się m.in. konferencje, modlitwa różańcowa i msza święta wraz z uroczystym wniesieniem relikwii krzyża św. O godz. 19.30 rozpocznie się droga krzyżowa, zaś po godz. 21 adoracja najświętszego sakramentu.
– Akcja „Polska po Krzyżem” jest inicjatywą oddolną, mającą akceptację Kurii Metropolitalnej w Lublinie – zaznacza ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Nie organizujemy jednak pielgrzymki diecezjalnej, ponieważ takie działania podejmowane są w przypadku akcji uzgodnionych z Konferencją Episkopatu Polski. Pielgrzymki mogą natomiast organizować konkretne parafie i osoby prywatne. W niektórych kościołach archidiecezji księża informowali o akcji, a także zapraszali do duchowego włączenia się w dzieło poprzez modlitwę pod przydrożnymi krzyżami na terenie parafii. Modlitwa jest najlepszą drogą do duchowej odnowy i przezwyciężania kryzysów.
Na spotkanie na lotnisku Włocławek-Kruszyn jadą m.in. grupy z parafii w Cycowie, Garbowie, Lublinie, Terespolu, a także z Kraśnika, skąd pielgrzymi ruszają w drogę o godz. 4 w nocy.
– Mamy zamówiony jeden autokar na 50 osób i już mamy komplet – usłyszeliśmy od osoby organizującej wyjazd z Kraśnika.
Na stronie internetowej wydarzenia można też zarejestrować modlitwy organizowane w tym czasie pod krzyżem w parafiach, zgromadzeniach zakonnych, szpitalach, hospicjach i innych miejscach. W Lubelskiem organizują takie modlitwy m.in. parafie w Lublinie, w podlubelskiej Turce, w Łukowie, Międzyrzecu Podlaskim, Kąkolewnicy, Świdniku i Puławach.