Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 grudnia 2011 r.
19:34
Edytuj ten wpis

Czermno: Wykopali skarby z XIII wieku. Teraz muszą zainwestować w ochronę

0 11 A A
Skarb został ukryty w trakcie najazdu wojsk tatarskich na Grody Czerwieńskie w połowie XIII wieku. N
Skarb został ukryty w trakcie najazdu wojsk tatarskich na Grody Czerwieńskie w połowie XIII wieku. N

Złocone srebro, kamienie szlachetne i inne kosztowności z XIII wieku - w Czermnie pod Tomaszowem archeolodzy z Lublina natrafili na prawdziwy skarb. Precjoza są tak kosztowne, że muzeum musi teraz zainwestować w ochronę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Skarby, czyli kosztowności znajdowane przez archeologów w trakcie wykopalisk, można policzyć na palcach – podkreśla prof. Andrzej Kokowski, szef Instytutu Archeologii UMCS.

Udało się to Arturowi Troncikowi i Marcinowi Piotrowskiemu. Badając kompleks osadniczy stolicy Grodów Czerwieńskich w Czermnie (gm. Tyszowce) wiosną natknęli się cenną biżuterię. UMCS poinformowała o tym dopiero wczoraj.

– Wszystko, co działo się z tymi znaleziskami, zostało okryte tajemnicą – mówi prof. Kokowski. – Skarby poddano kosztownym i mozolnym zabiegom konserwatorskim oraz szczegółowym badaniom – dodaje.

Pieniądze na badania dał UMCS, ale także uczelnie i instytuty z Niemiec i Danii. Ich wyniki miały określić wartość znaleziska. Ale tej naukowcy nie zdradzają. – Nie pozwala nam na to umowa z ubezpieczycielem. Ale to jest naprawdę kosmiczne kwoty – mówi prof. Kokowski.

Skarb został ukryty w trakcie najazdu wojsk tatarskich na Grody Czerwieńskie w połowie XIII wieku. Naukowcy znaleźli go więc po ponad 750 latach!

Biżuteria po raz pierwszy zostanie pokazana publicznie 14 grudnia na specjalnym posiedzeniu Senatu UMCS w Bibliotece Głównej uczelni. – Potem ekspozycja będzie otwarta dla publiczności – mówi Anna Guzowska, rzecznik UMCS. – Z zachowaniem wszystkich nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa i ostrożności – zaznacza Kokowski.

Później skarb trafi do Muzeum w Tomaszowie Lubelskim, które jest jego prawnym właścicielem. Na początek do… magazynu. – Bo jest odpowiednio chroniony – usłyszeliśmy wczoraj w muzeum. Na otwartej ekspozycji biżuteria zostanie pokazana dopiero, gdy muzeum zapewni odpowiedni system bezpieczeństwa w salach wystawowych.

W kolejce do pokazania skarbu już zgłosili się Niemcy i Włosi.

Skarby z Czermna

To kilkadziesiąt sztuk biżuterii z XIII wieku, ze srebra, złoconego srebra i kamieni szlachetnych. M.in. zausznice (rodzaj kolczyków noszonych na otaczającym czoło pasku), bransolety i pierścienie. Precjoza należały do osób rządzących w tym czasie grodem w Czermnie (od XI do XIV wieku gród należał do Książąt Ruskich). – To przykład najwyższego kunsztu złotniczego rusko-bizantyńskich jubilerów – podkreśla prof. Kokowski.

Pozostałe informacje

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób
Dzień Wschodzi
film

Wchodzi w dyskusje z internautami i nie gryzie się w język. Prezydent Chełma znalazł na to sposób

Dzisiejszym gościem programu Dzień Wschodzi jest prezydent Chełma Jakub Banaszek. Rozmawiamy o kontakcie z wyborcami, ale również z mieszkańcami oraz o tym, dlaczego tak ważne jest, aby prezydent miasta był aktywny w sieci. Dlaczego czasami wchodzi w dyskusje z internautami i dlaczego nie gryzie się w język? Na to pytanie również uzyskamy odpowiedź. Rozmawiamy również o sprawach z bieżącej polityki. Banaszek odpowiada również na pytania dotyczące Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Kacper Adamski zdobył w meczu w Kwidzynie 10 bramek i został nominowany do zawodnika 12. kolejki. Jaką dyspozycję zaprezentuje w sobotę?

Azoty Puławy atakują czwartą pozycję w tabeli. W sobotę mecz z Ostrovią

W Puławach szykuje się ciekawy mecz. W sobotę piąte w tabeli Azoty Puławy podejmą czwartą Rebud KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godz. 18

Ciepłownicy od 15 lat tworzą i wysyłają kartki świąteczne
galeria

Ciepłownicy od 15 lat tworzą i wysyłają kartki świąteczne

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od 15 lat tworzy i wysyła niezwykłe karty świąteczne "Od Narodzenia do Zmartwychwstania”. W czwartek w Teatrze Starym w Lublinie podsumowano ten projekt.

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Od 28 listopada nie można składać wniosków w programie Czyste Powietrze. Dzięki dotacjom można na przykład wymienić stary piec kopciuch na nowy czy ocieplić dom. Program zawieszony będzie tylko tymczasowo, bo jak tłumaczy kierownictwo wymaga on reformy z racji pojawiających się nadużyć.

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?
sonda

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?

Zakupowe szaleństwo osiąga kulminację w Black Friday, czyli dzisiaj. Sprzedawcy kuszą promocjami już od kilku tygodni. Warto pamiętać o swoich prawach konsumenta.

„Dar serca za dar serca”. Znany muzyk wspiera akcję charytatywną
Zdjęcia
galeria

„Dar serca za dar serca”. Znany muzyk wspiera akcję charytatywną

W studiu im. Budki Suflera Radia Lublin odbył się niezwykły koncert akustyczny „Dar serca za dar serca”. To inauguracja tegorocznej edycji akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin przegrała w Olsztynie. W sobotę zmierzy się z liderem i mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem

Hit kolejki przy pełnych trybunach. Bogdanka LUK Lublin kontra Jastrzębski Węgiel

W spotkaniu na szczycie Bogdanka LUK Lublin zmierzy się mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem. Sobotnie spotkanie w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza rozpocznie się o godzinie 17.30.

Ogromne zainteresowanie lodowiskiem. Icemania zmienia grafik
galeria

Ogromne zainteresowanie lodowiskiem. Icemania zmienia grafik

Chętnych jest tak wielu, że lodowisko Icemania otworzy się również w poniedziałki. Miłośnicy łyżew skorzystać będą mogli z tego dodatkowego dnia od początku grudnia.

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium