Najwięcej samochodów przejeżdża przez Biłgoraj. Bardzo ciasno jest na trasie Lublin–Mętów oraz między obiema częściami Kraśnika. Ale nie zawsze pieniądze na remonty idą na drogi najbardziej uczęszczane.
O wyniki badań prosił na poniedziałkowej sesji sejmiku radny Jan Kowalik (PSL). Urząd zamawia je co pięć lat, ostatnie pochodzą z 2010 r. – Chcę porównać, co się zmieniło w ciągu tych pięciu lat – mówi Kowalik.
– Samochodów przybywa – mówi Michał Tyburek z-ca dyrektora w Departamencie Polityki Transportowej i Drogownictwa Urzędu Marszałkowskiego. Jednak w porównaniu z innymi regionami u nas ruch rośnie, ale – obok woj. zachodnio-pomorskiego, opolskiego i śląskiego – najwolniej w kraju (o 17–18 proc. od 2005 r.). – Badania natężenia ruchu wykorzystujemy, wybierając odcinki do remontu lub przebudowy. Nakładamy mapę ruchu na mapę stanu dróg i mamy podstawę do planowania prac.
Od tej zasady wyjątki. Najwięcej pieniędzy w najbliższych latach pochłonie przebudowa drogi 747 z Lublina do planowanego mostu na Wiśle w Kamieniu. Pochłonie w sumie 750 mln zł (większość dołoży Unia). Tymczasem z badań wynika, że na dobę przejeżdżało tą trasą 1593–7861 samochodów.
Informacja, że największy ruch jest na trasie 835 (m.in. na odcinku Biłgoraj–Majdan), a najwięcej pieniędzy idzie na 747 denerwuje Kowalika. Od lat domaga się przeznaczania większych pieniędzy na pierwszą z nich. – Każda droga jest w województwie potrzebna. Jednak trzeba zadbać przede wszystkim o te, po których jeżdżą ludzie. Jak ktoś biega z gołym tyłkiem, to kupuje majtki, a nie bransoletki – stwierdza radny.
Nie przekonują go argumenty, że teraz jest za mało mostów na Wiśle, a nowa przeprawa otworzy nowe rynki zbytu dla przetwórców i rolników.
W tym roku na drogi wojewódzkie Urząd Marszałkowski ma w budżecie ok. 220 mln zł. Oprócz inwestycji w Kamieniu rozpocznie się budowa dojazdu do powstającego portu lotniczego w Świdniku. Zakończą się przy trasie 865 Jarosław–Oleszyce–Cieszanów–Bełżec oraz 849 Lipsko–Kaczórki (powiat zamojski).
Najbardziej oblegane drogi wojewódzkie
Puławy – 12 991
Biłgoraj – Majdan 12 807
Lublin – Mętów – 12 470
Kraśnik Fabryczny – Kraśnik 12 192
Kraśnik – 10 787
Puławy – 10 506
Nałęczów – 10 457