Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

23 grudnia 2009 r.
16:13
Edytuj ten wpis

Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina

0 7 A A

W sobotę o 11 w Betlejem mróz ściska na całego. Nad maleńką osadą, zagubioną w lesie za Bęczynem, unosi się dym z wędzarek. Henryk Popłoński poprawia kiełbasę i dokłada wiśniowego drzewa. Jego żona Janina ociera łzę. Właśnie umarła siostra Marysia. Widać tak Bóg chciał. Maleńkie Betlejem szykuje się do Wigilii

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na jego skraju, w izbie przy kuchni siedzi Janina Hołoda. Jak różaniec przekłada kartki z życzeniami. – Z kim spędzę Wigilię? Z moim psem. Nikt do mnie nie przyjdzie. No bo kto?

Skąd to Betlejem

O 9 rano siarczysty mróz rysuje na szybach kilkunastu domów w Betlejem ozdobne kwiaty. Nic dziwnego, bo w Urzędowie jest minus szesnaście. W Bęczynie dwie kreski niżej. – W Betlejem, schowanym za Bęczynem jest jeszcze zimniej – mówi dr Małgorzata Cisomak, adiunkt na Politechnice Lubelskiej, zakochana w ziemi urzędowskiej po uszy. W Betlejem będzie naszym przewodnikiem. A skąd taka nazwa? – Nikt nie wie. Może dlatego, że zawsze mieszkali tu bardzo biedni ludzie. Może Hołodzina będzie wiedzieć.

Mijamy garncarskie piece schowane w śniegu. Żuraw, który stoi w centrum Betlejem. Jedna chałupa, druga. Siatka, metalowe drzwi, do których rzuca się podwórzowy pies. Po chwili po schodach schodzi schylona w pół gospodyni. Ostrożnie bada laską każdy schodek, unosi głowę, obrzuca nas zdziwionym spojrzeniem. Zamyka psa na podwórku, prowadzi do środka. Sień, kuchnia, łóżko, pralka, na fajerkach garnki. Rozstawia stołki. Prosi, żeby siadać. Pani Janino, skąd nazwa Betlejem?

– Doniosło się do Lublina, że my tu w Betlejem żyjemy, tak? – śmieje się. – Musiałam mieć chyba z osiemnaście lat, kiedy powiedziałam do proboszcza: żeby tu jeszcze był żłóbek, to byłoby jak w tym biednym Betlejem. Wtedy mi powiedział: Ja wiem, kto biedny, kto bogaty i komu pomoc trzeba dać. Takiego księdza to już nigdy nie będziemy mieli.

Wigilii nie będzie

Zawsze bardzo czekała ma pierwszą gwiazdkę. – Był kapuśniak z leśnymi grzybami. Tatuś zawsze nałapał karpi rozmaitych, płotek, to mamusia usmażyła na oleju. Były pączki. Pierogi z grzybów z wody kraszone olejem z cebulą. Najpierw połamaliśmy się opłatkiem, potem były życzenia, tatuś tak mówi do nas: żebyśta dzieci grzeczne były.

Głos Janiny Hołody się łamie, w oczach już płyną łzy. – Wszystko tak zamilkło, cichutko w mieszkaniu się zrobiło. Brat najstarszy był, dwie siostry, ja jestem najmłodsza. Był jeszcze jeden braciszek, ale miał pięć latek, to umarł. Takie nieszczęście się zrobiło. Urodził się kaleka, nie mówił, rąsie miało takie malutkie, na nóżki nie stanął. Tatuś zrobił wózek z klocków, drewniane kółka, woziliśmy go po podwórku, dostał konwulsji, umarł.

Jak w tym roku spędzi pani wigilię?

– Sama będę z pieskiem.

Nie będzie nikogo?

– Nie. Sama mieszkam. I piesek. Nie będę szykować nic. Zrobię herbaty, może rybę sobie kupię… – z oczu Janiny znów płyną łzy. – Nie wiem, co powiedzieć. Zostałam sama. Mąż umarł, siedem lat już minęło. Jestem sama i tak się nie daję. Miałam gospodarkę dużą, dwie krowy, byka i jałówkę, świni sześcioro, kur po sto, kaczek piećdzieisiąt. Nie dawałam się jak mogłam. W końcu oddałam gospodarkę – za chwile pokazuje nam kartki świąteczne. – Widzi pan, życzenia dostałam. Od rodziny. Jedne aż ze Słowacji. Drugie ze Złotowa. Tyle że kartki mam.
Choinki nie ubiorę. Bo i komu? Dobrze że przyjechaliście. Jak ja się ucieszyłam, że choć raz ktoś mnie odwiedził.

Biedne, ale chrześcijańskie

Żegnamy się z Hołodziną. – Życie – mówi krótko Małgorzata Cisomak. Prowadzi nas pod kapliczkę św. Huberta. Po drodze mijamy jednego z mieszkańców Betlejem. Patrzy spod oka. Pytamy, dlaczego Betlejem?

– Już mówię: tu zawsze biedne chrześcijańskie ludzie mieszkały. Biedne, ale chrześcijańskie – podkreśla z naciskiem. A swoje wie, bo już siedemdziesiąt lat żyje w Betlejem.

Ile ludzi tu mieszka?

– Gramki, Drzymały, Gołębiowskie, Surdackie, Gajewskie, teraz Kopeć, Niewczas, teraz Popłoński, Karaś – liczy z namysłem. Jak spędzie wigilię? – Po starodawnemu. Zaczniemy od kolędy, potem opłatek, kapuśniak z grzybami, jakieś ciasto żona zrobi, jedno, dwa czy trzy. W sumie będzie nas siedmioro.

Tradycja musi być

Stoimy pod królewskim dębem. Został z niego kikut. – Ma około sześciuset lat. Z opowieści przy wigilijnym stole wiadomo, że odpoczywał pod nim Władysław Jagiełło, kiedy wybierał się przeciwko Krzyżakom na Grunwald – mówi Małgorzata Ciosmak.

Kawałek dalej Henryk Popłoński właśnie dogląda kiełbasy. Ściąga z wędzarki osmolone worki, grube dechy, poprawią wędliny, dokłada wiśniowego drzewa. – Jeszcze dwie godziny – mówi z uśmiechem.

W następnym domu na kuchni skwierczą ruskie pierogi. Danuta Zarzycka wyciąga kantyczki. Mają ze sto lat. – Z tego moja babcia, Władysława Jagiełło, uczyła śpiewać kolędy moją mamę, mama Surdacka Kazimiera mnie, ja swoje dzieci Monikę i Tomka. Bo tradycja musi być – mówi Danuta Zarzycka.

Jesteśmy w domu Teresy i Józefa Gołębiowskich. Józef właśnie mierzy sobie cukier, Teresa szuka w apteczce tabletek. Janina Popłońska pomaga Teresie zmieniać firanki i zasłony. Co będzie na wigilię? – Śledzie – mówi Danuta Zarzycka.

– I groch z kapustą – krzyczy z parapetu Teresa. Nie będzie podpłomyków z blachy, bo już nikt takich nie piecze.

Pozostałe informacje

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta
17 stycznia 2025, 6:00
galeria

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta

Arkadiusz Burda, Henryk Szkutnik, Stanisław Orłowski, Mirosław Chmiel, Andrzej Pogudz, Marta Słomianowska, Paulina Grzybowska, Marcin Maron, Joanna Słupska-Maron, Jadwiga Wyczółkowska i Rafał Górski – to zamojscy artyści, którzy swoje prace przekazali na rzecz WOŚP.

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Iga Świątek się nie zatrzymuje i gra dalej w Australian Open. Tym razem, w meczu trzeciej rundy Polka pokonała Emmę Raducanu i weszła do czwartej rundy tego prestiżowego turnieju

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Rejon został zamknięty dla ruchu
AKTUALIZACJA

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Rejon został zamknięty dla ruchu

Uszkodzona została ściana budynku na ulicy Bernardyńskiej. W nocy interweniowały służby.

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

Ruszyła kolejna edycja Zielonego Budżetu w Lublinie. W tym roku miasto stawia na ochronę drzew, zachęcając mieszkańców do zgłaszania projektów poprawiających ich stan zdrowotny i wygląd. Wnioski można składać do 9 lutego.

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium