Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

23 grudnia 2009 r.
16:13
Edytuj ten wpis

Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina

0 7 A A

W sobotę o 11 w Betlejem mróz ściska na całego. Nad maleńką osadą, zagubioną w lesie za Bęczynem, unosi się dym z wędzarek. Henryk Popłoński poprawia kiełbasę i dokłada wiśniowego drzewa. Jego żona Janina ociera łzę. Właśnie umarła siostra Marysia. Widać tak Bóg chciał. Maleńkie Betlejem szykuje się do Wigilii

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na jego skraju, w izbie przy kuchni siedzi Janina Hołoda. Jak różaniec przekłada kartki z życzeniami. – Z kim spędzę Wigilię? Z moim psem. Nikt do mnie nie przyjdzie. No bo kto?

Skąd to Betlejem

O 9 rano siarczysty mróz rysuje na szybach kilkunastu domów w Betlejem ozdobne kwiaty. Nic dziwnego, bo w Urzędowie jest minus szesnaście. W Bęczynie dwie kreski niżej. – W Betlejem, schowanym za Bęczynem jest jeszcze zimniej – mówi dr Małgorzata Cisomak, adiunkt na Politechnice Lubelskiej, zakochana w ziemi urzędowskiej po uszy. W Betlejem będzie naszym przewodnikiem. A skąd taka nazwa? – Nikt nie wie. Może dlatego, że zawsze mieszkali tu bardzo biedni ludzie. Może Hołodzina będzie wiedzieć.

Mijamy garncarskie piece schowane w śniegu. Żuraw, który stoi w centrum Betlejem. Jedna chałupa, druga. Siatka, metalowe drzwi, do których rzuca się podwórzowy pies. Po chwili po schodach schodzi schylona w pół gospodyni. Ostrożnie bada laską każdy schodek, unosi głowę, obrzuca nas zdziwionym spojrzeniem. Zamyka psa na podwórku, prowadzi do środka. Sień, kuchnia, łóżko, pralka, na fajerkach garnki. Rozstawia stołki. Prosi, żeby siadać. Pani Janino, skąd nazwa Betlejem?

– Doniosło się do Lublina, że my tu w Betlejem żyjemy, tak? – śmieje się. – Musiałam mieć chyba z osiemnaście lat, kiedy powiedziałam do proboszcza: żeby tu jeszcze był żłóbek, to byłoby jak w tym biednym Betlejem. Wtedy mi powiedział: Ja wiem, kto biedny, kto bogaty i komu pomoc trzeba dać. Takiego księdza to już nigdy nie będziemy mieli.

Wigilii nie będzie

Zawsze bardzo czekała ma pierwszą gwiazdkę. – Był kapuśniak z leśnymi grzybami. Tatuś zawsze nałapał karpi rozmaitych, płotek, to mamusia usmażyła na oleju. Były pączki. Pierogi z grzybów z wody kraszone olejem z cebulą. Najpierw połamaliśmy się opłatkiem, potem były życzenia, tatuś tak mówi do nas: żebyśta dzieci grzeczne były.

Głos Janiny Hołody się łamie, w oczach już płyną łzy. – Wszystko tak zamilkło, cichutko w mieszkaniu się zrobiło. Brat najstarszy był, dwie siostry, ja jestem najmłodsza. Był jeszcze jeden braciszek, ale miał pięć latek, to umarł. Takie nieszczęście się zrobiło. Urodził się kaleka, nie mówił, rąsie miało takie malutkie, na nóżki nie stanął. Tatuś zrobił wózek z klocków, drewniane kółka, woziliśmy go po podwórku, dostał konwulsji, umarł.

Jak w tym roku spędzi pani wigilię?

– Sama będę z pieskiem.

Nie będzie nikogo?

– Nie. Sama mieszkam. I piesek. Nie będę szykować nic. Zrobię herbaty, może rybę sobie kupię… – z oczu Janiny znów płyną łzy. – Nie wiem, co powiedzieć. Zostałam sama. Mąż umarł, siedem lat już minęło. Jestem sama i tak się nie daję. Miałam gospodarkę dużą, dwie krowy, byka i jałówkę, świni sześcioro, kur po sto, kaczek piećdzieisiąt. Nie dawałam się jak mogłam. W końcu oddałam gospodarkę – za chwile pokazuje nam kartki świąteczne. – Widzi pan, życzenia dostałam. Od rodziny. Jedne aż ze Słowacji. Drugie ze Złotowa. Tyle że kartki mam.
Choinki nie ubiorę. Bo i komu? Dobrze że przyjechaliście. Jak ja się ucieszyłam, że choć raz ktoś mnie odwiedził.

Biedne, ale chrześcijańskie

Żegnamy się z Hołodziną. – Życie – mówi krótko Małgorzata Cisomak. Prowadzi nas pod kapliczkę św. Huberta. Po drodze mijamy jednego z mieszkańców Betlejem. Patrzy spod oka. Pytamy, dlaczego Betlejem?

– Już mówię: tu zawsze biedne chrześcijańskie ludzie mieszkały. Biedne, ale chrześcijańskie – podkreśla z naciskiem. A swoje wie, bo już siedemdziesiąt lat żyje w Betlejem.

Ile ludzi tu mieszka?

– Gramki, Drzymały, Gołębiowskie, Surdackie, Gajewskie, teraz Kopeć, Niewczas, teraz Popłoński, Karaś – liczy z namysłem. Jak spędzie wigilię? – Po starodawnemu. Zaczniemy od kolędy, potem opłatek, kapuśniak z grzybami, jakieś ciasto żona zrobi, jedno, dwa czy trzy. W sumie będzie nas siedmioro.

Tradycja musi być

Stoimy pod królewskim dębem. Został z niego kikut. – Ma około sześciuset lat. Z opowieści przy wigilijnym stole wiadomo, że odpoczywał pod nim Władysław Jagiełło, kiedy wybierał się przeciwko Krzyżakom na Grunwald – mówi Małgorzata Ciosmak.

Kawałek dalej Henryk Popłoński właśnie dogląda kiełbasy. Ściąga z wędzarki osmolone worki, grube dechy, poprawią wędliny, dokłada wiśniowego drzewa. – Jeszcze dwie godziny – mówi z uśmiechem.

W następnym domu na kuchni skwierczą ruskie pierogi. Danuta Zarzycka wyciąga kantyczki. Mają ze sto lat. – Z tego moja babcia, Władysława Jagiełło, uczyła śpiewać kolędy moją mamę, mama Surdacka Kazimiera mnie, ja swoje dzieci Monikę i Tomka. Bo tradycja musi być – mówi Danuta Zarzycka.

Jesteśmy w domu Teresy i Józefa Gołębiowskich. Józef właśnie mierzy sobie cukier, Teresa szuka w apteczce tabletek. Janina Popłońska pomaga Teresie zmieniać firanki i zasłony. Co będzie na wigilię? – Śledzie – mówi Danuta Zarzycka.

– I groch z kapustą – krzyczy z parapetu Teresa. Nie będzie podpłomyków z blachy, bo już nikt takich nie piecze.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium