Dziś o godz. 17. mszą świętą w kościele farnym w Końskowoli rozpocznie się uroczyste podsumowanie projektu odnowy świątyni. Projekt pod nazwą "Konserwacja i remont Fary w Końskowoli – zabytku o istotnym znaczeniu dla historii regionu lubelskiego” miał wartość ok. 6,5mln zł. Rozpoczęty w maju 2010 roku został zakończony w terminie.
– Wykonano m.in. system odwodnień i zabezpieczono mury i fundamenty, wykopano korytarz podziemny łączący krypty południową i północną. Konserwacji poddane zostały ołtarze z XVIII-wiecznymi obrazami i rzeźbami, odnowiono portal główny i prezbiterium z XVII wieku autorstwa Tylmana z Gameren.
Odnowiono rzeźbę Vanitas i nagrobek księżnej Zofii Lubomirskiej
Praktycznie konserwacji i remontowi została poddana cała świątynia, dwa nagrobki z czarnego marmuru na zewnątrz. Przy okazji prowadzono prace archeologiczne, dzięki którym dokonano wiele odkryć oraz przesunięto datowanie niektórych obiektów nawet o dwa stulecia. Odkryto zachowane w całości szaty – duchownego i kompletny ornat.
Farę końskowolską, jej krypty i zabytki można już zwiedzać. Przygotowano audioprzewodniki po kościele, wydrukowano 7 tys. ulotek informacyjnych i 3 tys. albumów.
Dziś po mszy celebrowanej przez abp. Stanisława Budzika w intencji fundatorów i dobroczyńców końskowolskiej świątyni, ok. godz. 17.50 archeolog Rafał Niedźwiadek przedstawi najważniejsze odkrycia archeologiczne, dokonane w ramach projektu., o godzinie 18.10 prof. Anna Drążkowska i dr Małgorzata Grupa z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprezentują poddane konserwacji szaty i tkaniny, które odkryto w kryptach kościoła. O 18.40 Zarząd TODK "Fara Końskowolska” zaprezentuje po raz pierwszy medale okolicznościowe, wydane dzięki wsparciu Zakładów Azotowych "Puławy” S.A. w związku z obchodami 480 rocznicy nadania praw miejskich Końskowoli.