Co roku dożynki gromadzą blisko pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców naszego regionu.
Wraz z powstaniem w 1999 roku Powiatu Lubelskiego, została zapoczątkowana tradycja organizowania dożynek powiatowych - święta rolników i gospodarzy kończącego ich całoroczną pracę. Pierwsze zorganizowane dożynki odbyły się w Bychawie, kolejne w Niedrzwicy Dużej, Radawcu, Bełżycach by powrócić ostatecznie do Radawca i zagościć tu na stałe.
Powiatowe Święto Plonów rozpoczyna tradycyjny barwny przemarsz korowodu dożynkowego. W trakcie ceremonii niesione są robione specjalnie na tę okazję wieńce, z kolei starosta i starościna dożynek niosą chleb upieczony z tegorocznych zbiorów.
W dalszej części Starostowie przekazują bochen chleba gospodarzom i rozpoczyna się tradycyjna msza święta dziękczynna. Jednym z jej charakterystycznych elementów jest złożenie na ołtarzu darów będących wyrazem wdzięczności za zbiory (wieńce, pieczywo, owoce oraz inne wytwory pracy rolniczej).
Po zakończeniu nabożeństwa poświęcony bochen chleba rozdzielany jest pomiędzy uczestników uroczystości. Tym akcentem kończy się część oficjalna uroczystości.
Druga część dożynek ma charakter pikniku ludowego, połączonego z szeregiem imprez towarzyszących i konkursów. Każdy przybyły niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie i w ten sposób może aktywnie włączyć do całodniowej wspólnej zabawy. Coroczną tradycją jest konkurs wieńców dożynkowych.
Prowadzony jest również konkurs o tytuł Powiatowej Piekarni Roku (wprowadzony od 2004 roku). Obydwa konkursy cieszą się ogromną popularnością. Wystawa sprzętu rolniczego, płodów rolnych, różnego rodzaju kiermasze, to tylko niektóre z atrakcji, jakie można zobaczyć w trakcie trwania Dożynek.
Nieodzownym elementem są również stoiska prezentujące gminy, instytucje i firmy z terenu powiatu lubelskiego. Nie brakuje oczywiście stoisk z małą gastronomią, a najmłodsi mogą pobawić się na wesołym miasteczku z karuzelami, dmuchanym zamkiem, strzelnicą, gabinetem śmiechu i innymi atrakcjami.
Równocześnie na scenie odbywają się niezliczone występy zespołów ludowych, amatorskich zespołów artystycznych, a tradycyjnie na koniec wieczoru występuje zespół znany szerszej publiczności.