Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 listopada 2010 r.
17:16
Edytuj ten wpis

Historia jednej kampanii: Jak wygladały wybory do rad narodowych 56 lat temu

56 lat temu przed wyborami do rad narodowych sondaży nie było. Zresztą nikt ich nie potrzebował, bo wynik był z góry znany. W wytwórniach wina zaciągano za to warty, by zrobić ponad plan kilka tysięcy litrów wina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Zgodnie z kalendarzykiem wyborów, w dniu wczorajszym w obwodowych komisjach wyborczych zostały wyłożone do publicznego wglądu spisy uprawnionych do głosowania. Każdy mieszkaniec powinien przyjść i sprawdzić, czy nie został pominięty w spisie (…).

Mieszkańcy Obwodu Nr 3, którego Komisja ma siedzibę w lokalu przy ul. Królewskiej 3, daremnie denerwują się. Drzwi lokalu są zamknięte. Dyżurów nie ma. I nie wiadomo, kiedy będą”. 1 listopada 1954 r.

"Do redakcji naszej wpływają listy, w których czytelnicy proszą o wyjaśnienie niektórych nurtujących ich wątpliwości. M.in. otrzymaliśmy list od jednego z naszych czytelników ob. L. M. z Puław, który pisze:

– Gdyby tak wszyscy kandydaci byli wysuwani bezpośrednio przez wyborców na zebraniach ludności – wtedy dopiero byłyby to demokratyczne w całej pełni wybory. A tak? Dlaczego prawo zgłaszania kandydatów przysługuje przede wszystkim organizacjom społecznym, zawodowym, spółdzielczym? Postaramy się wyczerpująco omówić poruszone zagadnienia.

Wyobraźmy sobie, że do wojewódzkiej rady narodowej poszczególne zebrania wysuwają oddzielne pełne listy kandydatów. Trudno nawet uprzytomnić sobie chaos, jaki by powstał”. 2 listopada 1954.

"Ale wiemy, że na liście tej będzie mniej kandydatów, niż wysunęliśmy na zebraniach, bo wysunęliśmy więcej niż będziemy wybierać. Niektóre kandydatury wysunięte na zebraniach muszą odpaść. Pytacie Obywatelu J. M. czy nie będzie to naruszeniem zasad demokracji. Odpowiadamy, że nie tylko nie będzie to naruszeniem zasad demokracji, lecz będzie to głęboko demokratycznym aktem”. 4 listopada 1954.

"Mieszkańcy Starego Miasta spotkali się z kandydatami na radnych (…) Padają cyfry, fakty, plany. Zebrani słuchają z zainteresowaniem. Każdy chce usłyszeć jak najlepiej. Referat był krótki, ale konkretny. A kiedy przebrzmiały ostatnie słowa, zerwały się długie i gorące oklaski (…). Kandydaci na radnych pochylają głowy nad stołami.

Ołówki szybko biegną po papierze. Ażeby wszystko można było załatwić, trzeba dokładnie notować. Zabierają głos inni, padają uwagi, spostrzeżenia. Wiele spraw poruszyli mieszkańcy Starego Miasta na tym spotkaniu. Walka o pomyślne ich załatwienie – to nakaz, jaki otrzymali kandydaci na radnych od swoich wyborców”. 17 listopada 1954.

"Na terenie Lublina mamy wiele zespołów artystycznych. Minione dni kampanii wyborczej wskazują na to, że rady zakładowe w FSC, LPZB, Fabryce Obuwia im. M. Buczka itp., za mało je wykorzystują. W Okręgowej Radzie Związków Zawodowych istnieją dane co do ilości zespołów, ale jak one pracują w kampanii wyborczej – tego nikt nie potrafi tam objaśnić” 19 listopada 1954

"Celem wyborów jest wzmocnienie władzy ludu pracującego w naszym państwie przez dalsze zbliżenie do mas i jeszcze ściślejsze powiązanie z masami wszystkich organów państwa przez zabezpieczenie jeszcze większego współudziału najszerszych mas ludowych w rządzeniu państwem” – przemówienie I sekretarza KC PZPR B. Bieruta z 20 listopada 1954.

"Amerykańskie i inne szczekaczki radiowe martwią się, że w naszych radach narodowych nie będzie ani jednego bankiera i obszarnika” 29 listopada 1954.

"W zrozumieniu przeto doniosłości aktu wyborczego zebrani księża uważają za swój wielki i patriotyczny obowiązek wziąć udział w głosowaniu do rad narodowych na listę kandydatów Frontu Narodowego na najlepszych synów i córki naszej Ludowej Ojczyzny” – Uchwała Zjazdu Okręgowej Komisji Księży przy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Lublinie, listopad 1954.

"Gdy nadeszły słuchy o spotkaniu z kandydatami na radnych w niedalekiej świetlicy Wytwórni Syropu Ziemniaczanego, dzieci ze starszych klas zaczęły prosić wychowawców, by im też pozwolili na to zebranie (…). Już na godzinę przed wyznaczonym czasem chłopcy nakładali czapki, dziewczęta szaliki, jeśli zaś spracowany ojciec czy matka zdradzali ochotę pozostania w domu, wieszali się im na szyjach: ‘Tatusiu, chodźcie, ja tak chciałbym zobaczyć tych kandydatów'. Odmówić było bardzo trudno”. 1 grudnia 1954

"Adam Ochockio urn Obywatele
Młodnieją z dnia na dzień miasta,
Jaśniejąc w promieniach słońca,
Wciąż więcej bloków wyrasta
Od końca miasta do końca.
W blokach górnicy i tkacze
Żyją wygodniej, weselej,
Dziś wszystko dla ludzi pracy –
– Dlatego głosuję w niedzielę!”
4/5 grudnia 1954.

"Na dzień wyborów Lublin przybiera już odświętną szatę. Na Placu Stalina gromadzą się przechodnie wokół estetycznie urządzonych gablotek, w których umieszczono zdjęcia kandydatów (…). Witryny lubelskich sklepów handlu uspołecznionego zostały udekorowane plakatami, hasłami itp.” 4/5 grudnia 1954.

"W fabrykach i na budowach Lubelszczyzny na stanowiskach roboczych, na maszynach i rusztowaniach zakwitły czerwone proporczyki (…). Tysiące robotników, inżynierów i techników Lubelszczyzny czynem produkcyjnym witają wybory do rad narodowych.

Zaciągnęli warty, by przyspieszyć wykonanie zadań (…). W Lubelskich Zakładach Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego załoga zaciągnęła warty, by dać pięć tysięcy litrów wina ponad plan (…). Bez przerwy napływają meldunki o zaciąganiu nowych wart produkcyjnych” 4/5 grudnia 1954.

"Zjednoczony pod sztandarem Frontu Narodowego naród polski wziął masowy udział w wyborach do rad narodowych”. 6 grudnia 1954

"W większości powiatów woj. lubelskiego do godz. 19 oddało swe głosy 90 % wyborców”. 6 grudnia 1954

"W wyborach do Woj. Rady Narodowej w Lublinie (…) na listy Frontu Narodowego oddano 96,24 proc. ważnych głosów”. 8 grudnia 1954

"Społeczeństwo Lubelszczyzny życzy nowowybranym radom powodzenia w ich odpowiedzialnej pracy dla wspólnego dobra”
9 grudnia 1954

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium