Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 listopada 2015 r.
20:09

Hodowca ze Starych Wierzchowisk odpowiada protestującym: Moja ferma nikomu nie zagrozi

Rozmowa z Tomaszem Rozińskim, który razem z żoną Barbarą planuje budowę chlewni rozrodu z odchowalnią prosiąt w miejscowości Stare Wierzchowiska (powiat lubelski).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy spodziewał się pan tylu protestów?

– Nie spodziewałem się, a to dlatego, że jednym z głównych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 jest modernizacja gospodarstw rolnych, a przede wszystkim produkcja prosiąt, która jest oparta o stada polskie.

• Czyli państwo polskie popiera takie inwestycje?

– Tak, państwo chce w to inwestować i kładzie na to nacisk. Konkretne działania nastawione są na rozwój obszarów wiejskich i odbudowę stad. Dodam, że w 2014 r. do Polski zaimportowaliśmy 5 mln prosiaków z Danii, Niemiec i Holandii. Ostatnio także z Litwy i Łotwy, gdzie już występują przypadki afrykańskiego pomoru świń. Ten import trwa. Dlatego też podstawą mojego działania, tej planowanej inwestycji, był właśnie PROW. Poza tym już na samym początku planowania zwróciłem się do Urzędu Miejskiego w Bełżycach z wnioskiem o wypis i wyrys miejscowego planu zagospodarowania. To było 21 lipca 2014 r.

• Plan na taką inwestycję pozwala.

– Plan dopuszcza lokalizację ferm hodowlanych, które ze względu na uciążliwość nie mogą być zlokalizowane w zwartej zabudowie, z zachowaniem wymogów określonych w przepisach szczególnych. Chodzi o uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Na tym oparłem swoją wizję tej inwestycji. Dalsze postępowanie pociągnęło za sobą odpowiednie wydatki – m.in. opracowanie projektu technologicznego, opracowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko, szereg innych opinii hydrologicznych i geotechnicznych, które były wymagane do raportu.

• Mieszkańcy, którzy protestują obawiają się m.in. o stan czystości wód podziemnych i powietrza.

Boją się, że owoce i warzywa z pobliskich upraw nie będą nadawać się do spożycia. Jest także strach o wartość działek. Niedaleko jest teren chroniony Natura 2000. Te obawy są uzasadnione?
– To są wszystko zarzuty, bo nie można ich nazwać argumentami. Niczym bowiem nie są poparte. To są bardzo skrajne i subiektywne opinie mieszkańców. I to najczęściej nie sąsiadów. Protestują sołectwa, których to postępowanie nie powinno dotyczyć.

• Czy inwestycja będzie bezpieczna dla ludzi?

– Swoją opinię wyraził już w tym zakresie RDOŚ (jest pozytywna – red.). Mogę tylko dodać, że są też przepisy dotyczące m.in. ochrony zdrowia zwierząt. Mówią o minimalnych warunkach bytowych i o dobrostanie zwierząt. Ja już na etapie projektowania budynku i ubiegania się o pozwolenia na budowę muszę to zapewnić. Stąd wynika m.in. odpowiednia powierzchnia kojców, odpowiednia wydajność systemu wentylacyjnego, odpowiedni sposób przechowywania gnojowicy, a nawet użycie betonów odpowiedniej klasy. Do tego dochodzi cała infrastruktura – droga, pas zadrzewienia z trzech stron, który będzie w jakiś sposób minimalizował ewentualne utrudnienia.

• Jak pan myśli, czy uda się dojść dziś do porozumienia z mieszkańcami?

– Nie wiem, jakie będzie nastawienie społeczeństwa. Przyznam się, że nie spodziewałem się tak dużego zacietrzewienia i agresji ludzi. Obserwuję to na forach. Będę starał się odpowiedzieć na konkretne zarzuty. Będę chciał też przedstawić swoje dowody i opinie ekspertów. Mam nadzieję, że każda ze stron będzie mogła wypowiedzieć się w spokoju.

Pozostałe informacje

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor poznały rywala w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

PGE MKS FunFloor Lublin zagra z KPR Gminy Kobierzyce w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

Do decydującej rozgrywki, która odbędzie się w dniach 17-18 maja w Kaliszu kwalifikację uzyskały cztery ekipy. Losowanie drabinki tego turnieju odbyło się w środę podczas przerwy meczu eliminacji mistrzostw świata pomiędzy Polską, a Macedonią Północną.

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Donald Trump ogłosił, że podniesie cła nałożone na towary z Chin do 125 proc. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw, choc wczoraj zapewniał, że akurat tego nie zrobi.

Lublinianka wróciła do gry o pierwsze miejsce
ZDJĘCIA
galeria

Lublinianka pokonała Stal Kraśnik i wróciła do gry o pierwsze miejsce

Walka o awans do Betclic III ligi zaczyna się od nowa. Lublinianka w zaległym meczu na szczycie pokonała w środę Stal Kraśnik 2:1. Dzięki temu do lidera traci już tylko trzy punkty. Ekipa z Wieniawy ma jednak jedno spotkanie rozegrane mniej.

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem
galeria

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przede wszystkim: jakie zarobki) znajdziemy w województwie lubelskim?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Cztery dziewczyny z województwa lubelskiego trafiły do półfinału Miss Polski 2025. Dwie z nich będą reprezentować Lubelszczyznę w finale konkursu.

Drzwi Otwarte w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
galeria

Samoloty i plany na przyszłość: Drzwi Otwarte w PANS w Chełmie

Symulator lotów, wojskowy sprzęt i zwiedzanie lotniska, Można się też było zastanowić, czy warto zostać kontrolerem ruchy lotniczego.

Amerykańska giełda papierów wartościowych na Wall Street

Trump nie ma pojęcia o czym mówi – komentuje były doradca Trumpa

To po prostu nie ma sensu, to ekonomiczny analfabetyzm. – Nie wie, jak działają cła ocenił były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton.

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)
film

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)

Już 25 lipca Jennifer Lopez wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie. Najtańsze bilety kosztują 675,80 złotych.

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Ratusz oficjalnie odstępuje od umowy z konsorcjum, które miało zaprojektować nowy stadion wielofunkcyjny. Nowiutkiej areny dla żużlowców na razie nie będzie, a licencja dla Motoru na ściganie w Ekstralidze jest zagrożona. Wraca pomysł na modernizację dotychczasowego domu żużla w Lublinie: stadionu przy al. Zygmuntowskich 5.

W pierwszej rundzie Start pokonał Zastal 91:92

W czwartek PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Orlen Zastal Zielona Góra

Sytuacja w ligowej tabeli koszykarzy lubelskiego PGE Start jest bardzo dobra. Duży wpływ na to miała wygrana w ostatniej kolejce z Treflem Sopot. „Czerwono-czarni” pokonali wówczas mistrza Polski 88:87.

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium